İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Erken seçime süreç değil, niyet getirdi;

Erken seçime süreç değil, niyet getirdi;

 

AKP’nin bir aya yakın bir süre CHP ile müzakere ettiği koalisyon görüşmelerinden AKP’nin CHP’ye seçim hükümeti veya AKP’nin azınlık hükümetine destek istediği çıkmasıyla rafa kalkan AKP-CHP koalisyon umudu yerini AKP- MHP ortaklığına bırakmıştı.

 

17 Ağustos Pazartesi günü bir araya gelen Davutoğlu ve Bahçeli görüşmelerinde de Davutoğlu tarafından Bahçeli’ye CHP’ye yapılan teklifin aynısı yapılınca bu koalisyon seçeneği de olumsuz sonuçlandı.

 

Teamüllere göre seçimlerde en yüksek oyu alan partiye hükümeti kurma görevi verilir. Buna göre görevi alan parti genel başkanının 45 günlük süre içerisinde hükümetin kurulması gerekiyor.

 

Görevi alan lider bu sürede hükümeti kuramadığı takdirde görevi Cumhurbaşkanına iade eder. Cumhurbaşkanı bu sefer hükümeti kurma görevini seçimlerde en fazla oyu alan ikinci partiye verir. 45 günlük (toplamda) süreçte hükümet kurulamaması halinde ise, Cumhurbaşkanı meclis başkanı ile görüşerek erken seçim kararı alır.

 

45 günlük sürecin dolmasına birkaç gün kaldı. Hükümeti kuramayan Davutoğlu’nun görevi Cumhurbaşkanı’na iade etmesi gerekiyor. Teamüllere göre Cumhurbaşkanının da görevi CHP lideri Kılıçtaroğlu’na vermesi gerekiyor.

 

Ancak bir koalisyon hükümeti kurmayan! Davutoğlu’nun yazımızı hazırladığımız sırada yaptı görevi Cumhurbaşkanı’na iade edeceği açıklaması yapıldı.

 

Kalan sürenin hükümet kurma çalışması için yeterli olmayacağı. MHP’nin HDP’nin içinde ve dışında olan bir koalisyonda yer almayacağı bu nedenle CHP’nin bir koalisyon kurma ihtimalinin de ortadan kalması nedeniyle de Cumhurbaşkanının Kılıçtaroğlu’na görev vermeyeceği ve erken seçim kararı alacağı görünüyor. Böylelikle Türkiye tarihinde ilk defa ülke Cumhurbaşkanı tarafından erken seçime götürecek

 

Erken seçime süreçle değil niyetle gelindi;

Bütün bu koalisyon oyalamalarının altında yatan asıl niyet, işin başından buyana erken seçime gitmekti.

 

Bunda da 7 Haziran’da yapılan seçimlerde alınan sonucu beğenmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir seçim istemesi yatmaktadır.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim istemesi nedeniyle Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini almasından itibaren niyeti bir koalisyon kurmak değil, yapılacak erken seçime AKP’nin iktidarda olarak girmesiydi. CHP ve MHP ile görüşmelerde ortaya sürülen tekliflerinde aynı yönde olması bunun işaretidir.

 

Şimdi iş Cumhurbaşkanı Erdoğan ile meclis başkanının görüşerek erken seçim kararı alması ve kararın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğü girmesine kalıyor.

 

YSK’da seçime hazır olduklarını 90 günlük süreye gerek olmadığını 45 günde hazırlıkların tamamlayacağını açıkladı.

 

Erken seçimin mevcut sonucu değiştirip değiştirmeyeceğinde ise, seçmenin 7 Haziran’dan sonraki süreci iyi analiz ederek tercihini yeniden gözden geçirmesi belirleyici olacaktır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

18.08.2015/adanapost.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi