İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Esad düşmanlığı, İsrail seviciliği,

Esad, zalim, Esad, halkına zulmediyor, Esad, halkın üzerine bomba yağdırıyor, Esad, kimyasal silah kullanıyor. Esad hayvan..

Bunu söyleyen kim? İsrail’in sözcüsü emperyalist ABD’nin başı, Dün Obama bugün Trump ve avenesi.

Tasdik edenlerden biriside AKP’li Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan. Esad’a ile bir zamanlar kardeşim, dostum, diyen, ailecek beraber tatil yapan Erdoğan.

Evet…Mart 2011 sonrası, ülkesinde emperyalist ve Siyonistlerin kışkırtmasıyla başlayan ayaklanmanın, iç savaşa dönüşmesi sonrası. Ülkesinin İsrail ve batılı emperyalistler tarafından bölünüp, parçalanma projesine karşı koyan Esad’ın acımasızca karşılık verdiği, hatta kimyasal silah kullandığını elbette göz ardı edemeyeceğimiz gibi. Ülkesini parçalamak isteyenlere de buyurun, hoş geldiniz, nereyi arzu ederdiniz? Demesini beklemek olmazdı sanırım.

 

2011 Mart’ından önce Suriye’de ne vardı?;

-Esad, halkına zulmediyor muydu? – HAYIR!

-Esad, halkını öldürüyor muydu? – HAYIR!

-Suriye’de IŞID tehdidi var mıydı, Terör örgütleri kol geziyor muydu – HAYIR!

-Kuzey Suriye’de PKK/PYD-YPG tehdidi var mıydı? – HAYIR!

 

Peki, Suriye’de halk neden ayaklandı?

Suriye, İran ile birlikte İsrail için en büyük tehdit unsuruydu. İran’da etnik farklılıklar olmakla birlikte etnik farklılıklar mezhepsel beraberlikle bağlığı söz konusu olduğundan İran’la işle başlamak risk taşıyordu. Suriye’de ise durum çok farklıydı. Suriye hem etnik, hem de mezhep farklılıkları yönünden tam bir mozaik ülke. Üstelik Suriye’de nüfusun yüzde 17’sini oluşturan Nusayriler iktidarı elinde bulunduruyor. Bu nedenle İsrail için iki tehdit unsurundan Suriye’yi karıştırmak, işe Suriye’den başlamak daha yerinde olacaktı. Kuzey Afrika ve Arap yarımadasında başlayan Arap Baharının rüzgârını Suriye’ye kaydırmak suretiyle Suriye’de yönetime karşı ülkedeki etnik ve mezhep gruplarını ayaklandırmak daha kolay olacaktı. Bu nedenle önce Suriye’den başladılar.

Aslında anlatmak istediğim ABD ve avenelerinin Suriye’de Cuma sabaha karşı yaptığı saldırıyla ilgili olacaktı. Niye sizi Suriye meselesinin başına götürdüm. Üzülerek ifade etmeliyim ki, millet olarak bizde balık hafızası var. Konuları son yaşananlar üzerinden değerlendirip yorumlamalar yapılıyor.

 

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi neden vurdu?

BM Güvenlik Konseyi’nin herhangi bir karar almamasına rağmen uluslar arası hukuka aykırı olarak ABD, İngiltere ve Fransa bir BM üyesi olan Suriye’yi neden vurdu?

Suriye’de IŞİD hemen hemen etkisiz hale getirildi, PKK/YPG’nin ensesinde Türkiye var, Muhalifler, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Türkiye ile birlikte PKK/YPG’le meşgul. İşte tam süreç Esad’a yaradı, Esad’ın ordusu toparlanarak güç kazanmaya başlayınca İsrail paniklemeye başladı. Rusya ve İran’ın desteklediği Esad’ı vurmak için haklı bir neden arayan ABD ve aveneleri yaklaşık iki aydır “kimyasal saldırı” konusunu dillendirmeye başladılar. Hatta “Suriye’de kimyasal silah kullanılırsa saldırırız” diye açıklama yaptılar.

Suriye’de etkinliğini kaybeden, PKK/YPG ye verdiği destek ve Suriye’deki askeri varlığı nedeniyle Türkiye tarafından köşeye sıkıştırılan ABD, hamisi İsrail’in Esad kaygısının depreşmesi üzerine, Duma’daki kimin gerçekleştirdiği ve nasıl bir bomba kullanıldığı şaibeli patlamayı, Esad “kimyasal saldırı” yaptı diyerek arşiv görüntüler ile tüm dünyaya servis ettiler.

Maalesef Rusya’nın olayı yalanlamasına rağmen, AKP iktidarı da, Suriye’de çözüm masasında beraber oturduğu Rusya’ya inanmadı. PKK/YPG terör örgütünü destekleyen müttefiki Eyyy Trump’a inandı.

Suriye’nin akıllı füzelerle vurulacağını söyleyen Trump ile Putin restleşmesinde, her iki liderle de görüşen Erdoğan,  Ankara’da Putin ve Ruhani ile fotoğraf verdikten üç gün sonra “kimyasal silah”  gerekçesiyle, ABD ve avenelerinin Suriye’ye saldırısının ardan. Erdoğan, yaptığı açıklamada saldırıyı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Savunması da, “yanlışın karşısında, doğrunun yanındayız”..

Bir taraftan Suriye’de barış için Rusya ve İran ile birlikte yola çıkacak, masaya oturacaksınız. Diğer taraftan yine Suriye’de bütün uyarılarına, Eyyy’lerine kayıtsız kalarak, PKK/YPG terör örgütünü donatan, koruyup, kollayan, Türkiye’nin üzerine salan, İsrail güdümlü ABD’nin kandil gecesi, Suriye’yi vurmasını, memnuniyetle karşılayacaksınız.

Esad düşmanlığını anladık da(!) İsrail’i Siyonistleri ve emperyalistleri sevindiren bu bombalama gösterisinden memnun olmak neyin nesidir?

 

İbrahim Halil SİPAHİ

17.04.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.