Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Haliç'in yunusları...

Haliç'in yunusları...

1980'lerin ikinci yarısından beri İstanbul'da yaşıyorum.

İstanbul'da yaşadığım çeyrek asrı aşkın süre içinde İstanbul Büyük Şehir Belediye (İBB) Başkanı olarak Bedrettin Dalan, Nurettin Sözen, Recep Tayyip Erdoğan, Ali Müfit Gürtuna ve Kadir Topbaş'ı gördüm. Bu beş İBB Başkanı'nı birkaç yazıyla hafta sonlarında anlatacağım..

Adana'dan evi taşıyıp geldiğimde İBB Başkanı Bedrettin Dalan'dı. Anavatan Partisi'nin (ANAP) kurucularından olan Bedrettin Dalan, İBB Başkanı olarak 1984 yılında seçilmişti.

1989 yerel yönetimler seçiminde RP adayı Bahri Zengin'e oy verdim ama İBB Başkanı olarak rakibi, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) Nurettin Sözen seçildi. Dalan kaybetti.

Bir sonraki dönem, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde oy verdiğim Recep Tayyip Erdoğan İBB Başkanlığına geçti. Erdoğan, yerel yönetimde çığır açtı. Aynı çizgide Ali Müfit Gürtuna ve Kadir Topbaş dönemlerine de tanıklık ettim..

Dolayısıyla Türkiye'nin yerel yönetim tarihindeki kırılma 1994'te gerçekleşti. Refah Partisi'nden Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da, Melih Gökçek de Ankara'da seçimi kazanıp başkan oldular.. Yerel yönetimler, artık yeni bir zihniyete, yeni bir aksiyona kavuşmuştu.

19 yıl önce, Dalan ve Sözen dönemlerinde pis kokudan çevresinde durulmayan Haliç, Başbakan Erdoğan sonrasında artık yunusların bile girdiği tertemiz bir deniz oldu. Erdoğan öncesinde İstanbul'dan dünyanın en büyük köyü olarak bahsediliyordu.. Erdoğan'la birlikte İstanbul dünyada adından söz ettiren güzel bir şehir haline geldi.

İstanbul'da 19 sene önce Erdoğan'la başlayan dönüşüm, bütün hızıyla devam ediyor. Başbakan Erdoğan'ın İBB Başkanlığı döneminde başlayan zihinsel dönüşüm, Kadir Topbaş döneminde de sürüyor.. Yerel yönetimdeki bu dönüşüm sayesinde bugün Haliç'te yunuslar oynaşıyor ise, Başbakan Erdoğan'ın vizyoner çalışmaları sayesindedir.

Mustafa Sarıgül'ün geçtiğimiz günlerde Galata Köprüsü'nde balık tutarken Başbakan Erdoğan'ı ve İBB Başkanı'nı eleştirmesi çok komikti.. Mustafa Sarıgül, AK Parti'yi ve hizmetlerini eleştirebilecek en son kişidir.

 

Mustafa Yürekli- Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi