1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. Her üç gençten biri işsiz geziniyor
Her üç gençten biri işsiz geziniyor

Her üç gençten biri işsiz geziniyor

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, anketlerde ilk sırada çıkmalarına ve Türkiye'de en öncelikli mesele olmasına rağmen hala işsizlik sorunun...

A+A-

 

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, anketlerde ilk sırada çıkmalarına ve Türkiye'de en öncelikli mesele olmasına rağmen hala işsizlik sorunun gündemde yeterince fazla yer bulmadığını ve 'konuşulmadığını' söyledi.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, anketlerde ilk sırada çıkmasına ve Türkiye'nin en öncelikli meselesi olmasına rağmen işsizliğin gündemde yeterince yer bulmadığını ve 'konuşulmadığını' söyledi.

2001 krizinden sonra yüzde 10 bandına yerleşen işsizlik oranının bu krizle yüzde 14 bandına yerleştiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Grafikler işsizliğin yukarı doğru ve yapısal bir sorun haline geldiğini gösteriyor. 5,6 milyon kişi işsiz, resmi rakamlara göre her 6 kişiden biri işsiz. Her hanede bir işsiz var. Artı artan nüfustan dolayı 700 bin kişiye iş bulunacak. Bu insanlara nasıl iş bulacağım bunu tartışıyor olmamız lazım." dedi.

TOBB ile Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin geleneksel hale getirdiği Ekonomi Zirvesi'nin altıncısı Kartepe Green Park Otel'de yapıldı. Birlik başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, zirvede, 2009 yılındaki ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, 2010 yılı beklentilerini anlattı. Ülkenin birinci meselesinin işsizlik olmasına rağmen, bunun yeterince konuşulmadığından dert yanan Rifat Hisarcıklıoğlu, "Tarım dışı nüfusta her üç gençten biri işsiz. Beni en çok kahreden şey, bir işadamının bana çocuğu için bana iş talebinde bulunmasıdır. Ben de iş adamıyım. Kendi geleceği ile ilgili demekki güven noktasında bir sıkıntısı var." ifadelerini kullandı.

İşsizlikte eğitimin önemine de vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Mevcut eğitim sistemi istihdam dostu değil." vurgusunu yaptı. İstatistiklerin eğitim durumu arttıkça işsizlik oranının arttığını gösterdiğini, bunun da eğitim sisteminde bir arıza olduğunu gösterdiğini aktaran birlik başkanı, şöyle konuştu:

"Eğitim durumuna göre işsizlik oranlarına bakın. Okuma yazması olmayanlarda yüzde 8, ilköğretim mezunlarında yüzde 13,9, lise ve meslek lisesi mezunlarında yüzde 16,9, yüksek öğretim mezunlarında 12,1. Tablo ortada. Meslek lisesinin şartlarını nasıl istihdama uygun hale getiririz. bizim katsayı işini bırakıp, bir başka şeyi tartışıyor olmamız lazım. Meslek liselerinin müfredatlarını günümüz şartlarına uygun hale getirmeyi tartışmamız lazım. Şimdiki mezunlar işi iş yerinde öğreniyor."

KAYITLI ÇALIŞAN SAYISI ARTIYOR

Sosyal güvenlik rakamlarına bakıldığında son dönemde kayıtlı çalışan sayısının arttığının görüleceğini ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, bu durumun istihdam sektöründe kayıtdışılığın azaldığının önemli bir göstergesi olduğunu kaydetti. Özel sektörde kayıtlı çalışan oranının yüzde 71'e kadar yükseldiğine işaret eden TOBB Başkanı, "Bu önemli bir durum. Büyük bir memnuniyet duyuyorum." dedi.

Ekonomide kayıtiçilik ile ilgili iyi verilerin gelmeye devam ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, kredi kartı harcamalarına dikkat çekti: "Kredi kartı harcamalarında yukarı doğru bir gidiş var. 2000'de 7 milyar TL idi. Şimdi 138 milyar lira. Kayıtlı ekonomiye geçiş için önemli bir gelişme."

Vergi tahsilatlarında da artış görüldüğünü, dahilde alınan KDV'de yüzde 22, ithalde alınan KDV de yüzde 68, ÖTV'de yüzde 38 artış kaydededildiğini, dahilde alınan KDV'deki yükselmenin 'önemli ve güzel' olduğunu belirtti. İthalde alınan vergi artışının gelir artışı için önemli olduğunu ancak gelecek açısından tehdit olduğunu da kaydetti. Ekonomideki iyi göstergelere protestolu senet sayısındaki azalmayı da ekleyen Hisarcıklıoğlu, diğerlerini şöyle sıraladı: "Bu da canlanma olduğunun göstergesi. Karşılıksız çek de de azalma var. Umut verici. Hafif ticari araç satışlarında canlanma var. Yeni açılan iş yeri sayısında artış var."

ŞİRKETLER KAR EDERSE YATIRIM YAPAR, İSTİHDAM OLUR

Son dönemde yüksek girdi fiyatlarına rağmen, satılan mallardaki gelir artışının bir hayli düşük kaldığını aktaran TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu durumu, "Dolarda yüzde 7, Euro da yüzde 20 artış var. Ama girdi fiyatlarımız ortalama yüzde 50 artmış. Ücretler yüzde 64 artmış, doğalgaz yüzde 52, motorin yüzde 50, elektrik yüzde 45 artmış. Ama bizim cebimize yüzde 7 ile 20 lik bir artış olmuş." şeklinde özetledi.

Diğer yandan işadamlarının kar etmelerine dönük negatif bir algı oluşmasından dert yanan Rifat Hisarcıklıoğlu, "Şirketlerin kar etmesi önemli. Ne kadar kar, o kadar fazla yatırım, o kadar fazla istihdam. 5,6 milyon işsizin aşağı çekilmesi lazım." diye konuştu.

Küresel krizde Uluslararası Para Fonu'nun desteği olmadan mali yapısını korumayı başaran Türkiye'nin önümüzdeki dönemde büyüme için ihtiyaç duyduğu finansmanı nasıl bulacağı tartışılırken, krizden kamuya nazaran daha fazla etkilenen reel sektörün çatı kuruluşlarından Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ilk adres olarak geçen yıla ilişkin yüksek kar rakamları açıklayan bankaları gösterdi. Hisarcıklıoğlu, "Krediye dönüşmeye hazır 51 milyar TL var bankaların elinde. Bu inşallah büyümenin motoru olur diye düşünüyoruz." dedi.

 Birlik başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, zirvede, 2009 yılındaki ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, 2010 yılı beklentilerini anlattı. En son Yunanistan'da baş gösteren sıkıntılar ile varlığını bir süre daha hissettireceğini gösteren krizin, daha öncekilerden farklı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu farkın algı biçimiyle de kendini gösterdiğini aktardı:

"Bu kriz diğerlerinden farklı. Krizlerin algılanmasındaki en önemli nokta, döviz faiz ve borsa malesef. Oysa biz büyüme ve işsizliğe dikkat çekiyorduk. Şimdi herkes buna bakmaya başladı."

BAZI ŞEHİR VE SEKTÖRLER KRİZİ NEDEN HİSSETMEDİ?

Küresel krizin etkileri ile ilgili olarak iş dünyasından gelen farklı değerlendirmelere de değinen Rifat Hisarcıklıoğlu, bunun sebebini şöyle izah etti:

"Krizin olmadığı, olduğu yerler var. Sektörler açısından da bu böyle. Bazıları yukarı bazıları dibe gitti. Eskişehir, Kocaeli, Bursa gibi yerlerde üretimler, ihracat aşağı gitti, işsizlik arttı. Antakya'dan Diyarbakır'a ise ekonomik verilerde yukarı gitme var. O yüzden krizi herkes aynı noktada hissetmedi. Tarım ve memur maaşlarına girdisi olan şehirler krizden etkilenmedi, sanayileşmediği için."

ABD'de konut kredileriyle ilgili sıkıntılarla başlayan küresel krizin dalgaları Türkiye'ye Ekim 2008'de ulaştı. Ancak Rifat Hisarcıklıoğlu, kriz ile ilgili alarmın daha öceden verildiği görüşünde: "Aslında bizim alarm vermeye başlağımız tarih 2007 başı. Rehavete kapıldık. Biririmizle kavga etmeye başladık. Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle beraber başlayan kavgalar buna sebep oldu. Evde huzur, işte zenginlik diye bir bizim orda bir söz vardır. Hangi kelimeyi kullandığınıza bakılarak hangi tarafa destek veriyorsunuz diye yorum yapılır hale geldi. Bizim için en önemli nokta huzur olduğunu söyledik. Bakın biz sivil toplum kuruluşları olarak bir araya gelebiliyoruz. Birbirimizi öteki diye görmediğimiz için tartışabildiğimiz için."

CANLANAN BİR İÇ TÜKETİM VAR, 2010'DAN UMUTLUYUZ

Büyüme konusunda iç tüketimin önemine vurgu yapan birlik başkanı Hisarcıklıoğlu, bu sene ile ilgili olumlu ve olumsuz beklentilerini şöyle sıraladı:

"Dış ticaret bizim büyüme motorumuz olamıyor. Yapısal sorunları devam ediyor. Kamunun önümüzdeki dönem büyümeye katkısı azalacak. Yatırımlar çok artmayacak. Canlanan bir iç tüketim var, büyümeyi artırır. Krizde azalan stokların artışı da büyümeye pozitif etki eder. Bankaların elindeki likidite fazlalığı.. krediye dönüşmeye hazır 51 milyar TL var bankaların elinde. Bu inşallah büyümenin motoru olur diye düşünüyoruz. Kamu borcunun yenilenme oranının azalması.. Yüzde 90 seviyesinde 200 milyar dolarlık bir borç ödemesi var, düşüş devam ediyor ki bu da olumlu.

Olumsuzların başında enerji fiyatları geliyor. Nükleer enerjinin hızla devreye giriyor olması, Türkiye açısından iyi. İthalatın artışı ihracatın artışından yüzde olarak çok fazla gidiyor. Kapasite kullanım düşüklüğü nedeniyle yatırımların artırılamaması gelecek açısından önemli ve soru işareti. Tarımdan kaynaklanan gizli bir işsizlik ve KOBİ'lein sermaye işletmesi ihtiyacı büyüme ve toplumsal barış açısından önemli faktörler."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.