1. HABERLER

  2. ÜST HABERLER

  3. IKBY'de yeni hükümet kuruldu
IKBY'de yeni hükümet kuruldu

IKBY'de yeni hükümet kuruldu

Yeni kabinenin Başbakanı Neçirvan Barzani, yardımcısı Kubat Talabani ve 19 bakan, meclisteki oylamadan sonra yemin etti. Adalet Bakanlığına getirilen Sinan...

A+A-


Yeni kabinenin Başbakanı Neçirvan Barzani, yardımcısı Kubat Talabani ve 19 bakan, meclisteki oylamadan sonra yemin etti. Adalet Bakanlığına getirilen Sinan Çelebi, yemin metnini hem Kürtçe hem de Türkçe okudu

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi?nde (IKBY), 9 ay süren çalışmalardan sonra yeni hükümet kuruldu.

 

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani?nin, meclis oylamasına sunduğu 19 bakandan oluşan bakanlar listesi kabul edildi. Oylamaya meclisteki 111 vekil katıldı.

 

Oylamadan sonra Başbakan Neçirvan Barzani ve yardımcısı Kubat Talabani ile bakanlar yemin etti. Adalet Bakanı seçilen Sinan Çelebi, yemin metnini hem Kürtçe hem de Türkçe okudu.

 

- Geniş katılımlı hükümet

 

Hükümete mecliste sandalyesi olan bütün partiler katıldı. Daha önce KDP ile Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin oluşturduğu hükümete bu sefer, ana muhalefet partisi Goran Hareketi de dahil oldu. Mecliste 10 sandalyesi bulunan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve 6 sandalyeye sahip İslami Toplum Partisi (Komel) ile kotayla temsil edilen azınlıklar da yeni hükümette yer aldı. 8'inci kabinede hükümete katılan bütün partilere ve azınlık gruplarına bakanlıklar verildi. Daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığının verildiği Türkmenler, bu sefer Adalet Bakanlığını aldı. Mecliste 5 sandalye ile temsil edilen Türkmen partiler, Adalet Bakanlığı'na Sinan Çelebi'yi seçti.

 

8'inci kabinede görev dağılımı şöyle oldu:

 

Başbakan Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir, İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Adalet Bakanı Sinan Çelebi, Sağlık Bakanı Rekeft Muhammet Reşit, Eğitim Bakanı Piştivan Sadık Abdullah, İmar Bakanı Kosret Resul, Turizm ve Şehircilik Bakanı Nevruz Mevlüt, Yüksek Eğitim Bakanı Yusuf Samet, Planlama Bakanı Ali Osman Sindi, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı  Muhammet Kadir, Gençlik ve Spor Bakanı Halit Doski, Enfal ve Şehitler Bakanı Muhammet Hacı Salih, Tarım ve Su İşleri Bakanı Abdülsettar Mecit, Sanayi ve Ticaret Bakanı Samal Serdar, Ulaştırma ve İletişim Bakanı Conson Siyavuş, Din İşleri Bakanı Kemal Selim, Elektrik Bakanı Selahaddin Babekir, Parlamento İşleri Bakanı Mevlüt Murat, Çevre Bakanı Abdürrahman Abdurrahim.

 

Kürt bölgesindeki genel seçimler, 21 Eylül 2013'te yapılmıştı.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.