1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'İnşaat sektörü dip yaptı, büyümeye geçecek'
'İnşaat sektörü dip yaptı, büyümeye geçecek'

'İnşaat sektörü dip yaptı, büyümeye geçecek'

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründe 2009 yılında gerçekleşen yüzde 16,3 küçülmeye ilişkin ''2009'daki bu küçülme...

A+A-

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründe 2009 yılında gerçekleşen yüzde 16,3 küçülmeye ilişkin ''2009'daki bu küçülme rakamını dip olarak düşünüyorum. 2010, 2009'a göre büyümeye geçeceğimiz bir yıl olacak'' dedi.

Eren, yaptığı açıklamada, 2009 yılı 3. çeyrekte sektördeki daralmanın yüzde 19'a yaklaştığına işaret ederek, dördüncü çeyrekte yüzde 6,6 daralmanın ''biraz daha toparlanma anlamına gelebileceğini'' kaydetti.

''Sektörde toparlanma izlerinin görülüp görülmediğinin'' sorulmasına karşılık Eren, gözlenmeye başladığını söyledi.

Türkiye'de inşaat sektörünün ana eksenini konut sektörü ve kamu altyapı yatırımlarının oluşturduğunu kaydeden Eren, 2004-2006 sürecinde yap-sat sektöründe patlama yaşandığını ve talep miktarının üzerine arzın gerçekleştiğini anlattı. Krizin panik etkisi ile vatandaşta gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili ihtiyatlı olma eğilimi birleşince talebin düşük kaldığını belirten Eren, ''Konut sektöründe 2010'da da hala çok büyük bir açılma beklemiyorum. Çünkü mevcut stokların tamamen eritilmediğini gözlemliyoruz. Ama 2010'un ikinci yarısından sonra yeni konut projeleri de inşallah başlayacak'' diye konuştu.

''BAZ ETKİSİ OLACAK''

2009'daki küçülme rakamını ''dip olarak düşündüğünü'' kaydeden Eren, ''2010, 2009'a göre büyümeye geçeceğimiz bir yıl olacak'' dedi.

Bu noktada baz etkisinin sorulmasına karşılık Eren, ''Baz etkisi de tabii söz konusu olur, 2009'a göre hesaplanacağı için. 2009'dan daha kötü bir yıl, inşallah ekonomi olarak da inşaat sektörü olarak da geçirmeyeceğiz'' yanıtını verdi.

''İLAVE ÖDENEĞİN ÇOĞUNU SON ÇEYREKTE KULLANDIK''

Eren, başka bir soruyu yanıtlarken de, 4. çeyrekte küçülmenin yüzde 6,6 ile sınırlı kaldığını, bunda da kamu altyapı yatırımlarının büyük rol oynadığını söyledi.

Erdal Eren, şunları kaydetti:

''Kamu altyapı yatırımlarında hükümet, çok doğru bir hareketle inşaat sektörünün daha fazla küçülmesini önlemek üzere kamu altyapı yatırımlarını 2009'da çok destekledi.

Bu hemen hemen dünyanın bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki reçetenin birinci adımıydı. Kamu altyapı yatırımlarının hükümetler eliyle desteklenmesi, 2009'da özellikle karayolları ve DSİ gibi yatırımcı kuruluşlara ödenek aktarması imkanlarıyla, bütçe şartlarını biraz zorlamak pahasına oldu. Senenin ikinci yarısından itibaren yoğun bir altyapı çalışması trafiği yaşadık. O nedenle son çeyrek biraz daha iyi geçti. 2010'da da öyle olacak.''

Erdal Eren, yılın ikinci yarısından itibaren karayolu projelerine çok büyük ilave ödenek paketi imkanı yaratıldığını ifade ederek, ''Yıl için ayrılmış bütçenin 1,5 misli kadar, yaklaşık 3,5 milyar liralık ek ödenek geldi. Bunun da çoğunu son çeyrekte kullandık. Son yıllarda ilk defa 2009'da kamu altyapı şantiyeleri yıl sonuna kadar çalıştı. Aynı şekilde 2010'da da bu ivmenin devam edeceği düşüncesindeyiz. O bakımdan 2010, 2009'dan daha iyi bir yıl olacak inşallah'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.