İş kurana faizsiz kredi...

İş kurana faizsiz kredi...

Devlet Bakanı Yazıcı, hiçbir sosyal güvencesi olmayıp iş kurmak isteyen vatandaşlara verilen kredi miktarının 15 bin liraya çıkarıldığını açıkladı.Yazıcı,...

Devlet Bakanı Yazıcı, hiçbir sosyal güvencesi olmayıp iş kurmak isteyen vatandaşlara verilen kredi miktarının 15 bin liraya çıkarıldığını açıkladı.

Yazıcı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla verilen kredilerin vadesinin 2 yılı ödemesiz toplamda 8 yıl olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, "Gelir Getirici ve İstihdam Artırıcı Projeler" kapsamında bireysel ve grup halinde kendi işini kurmak isteyenlere sağlanan destek miktarının 15 Bin liraya çıkartıldığını söyledi. Yazıcı, kır ve kent ayrımı gözetilmeksizin bütün vatandaşlara 15 Bin TL kredi verilebildiğini ifade etti.

125 BİN KİŞİ İŞİNİ KURDU

Desteklerin faizsiz olduğunu ifade eden Yazıcı kredilerin, ilk iki yılı ödemesiz, 6 yılda 6 eşit taksitte olmak üzere, 8 yılda geri ödendiğini belirtti. Bakan Yazıcı, "Küresel mali krizin etkileri de göz önünde bulundurularak geri ödemeler yeniden yapılandırılmış ve vade tarihleri uzatılmıştır" dedi.

Devlet Bakanı Yazıcı'nın verdiği bilgilere göre destek projesi kapsamında 15 bin 770 proje desteklendi. 125 bin kişi destekleme kapsamında faizsiz kredi ile işini kurdu. İşini kurmak isteyenlere aktarılan kaynak ise 296 milyon 364 bin lira oldu.

SÜT VE KOYUNCULUĞA KAYNAK

Bakan Yazıcı, kırsal alanda yürütülen ve 2003 yılının sonbaharında başlatılan "Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi" kapsamında yeterli kaynağa sahip olmayan ve süt sığırcılığı, koyunculuk ve seracılık yaparak gelir elde etmek isteyen vatandaşlara bir kooperatif bünyesinde birleşmeleri halinde destek verildiğini açıkladı. Yazıcı, 2003 yılından bugüne kadar yaklaşık olarak desteklenen kooperatif sayısı bin olduğunu, 65 bine yakın aileye ise toplamda 600 milyon TL kaynak aktarıldığını açıkladı.

Berber de Yufkacı da alabiliyor

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gelir getirici her türlü proje destek veriliyor. Berber dükkanı, yufkacı,  çiçekçi ve marangozluk gibi gelir getirici dükkanlar açmak isteyenler destekten faydalanabiliyor. Bu destekleri almak için herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmama şartı aranıyor. 15 Bin TL faizsiz kredi almak için kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na müracaat etmek gerekiyor. 

HABER: Bilal ÇETİN / ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler