1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşte hükümetin memurlara zam teklifi ?
İşte hükümetin memurlara zam teklifi ?

İşte hükümetin memurlara zam teklifi ?

Hükümetle memur sendikaları arasındaki zam pazarlığında beklenen açıklama geldi. İlk 3 turdan sonuç alamayan memur kanadı 4. turda verilen teklife yeni...

A+A-

Hükümetle memur sendikaları arasındaki zam pazarlığında beklenen açıklama geldi. İlk 3 turdan sonuç alamayan memur kanadı 4. turda verilen teklife yeni bir tekif sundu.. Hükümet son teklifte oranları arttırdı.

Hükümetle sendikalar arasında süren toplu görüşmeler sona erdi. Yaklaşık 18 saat süren zam pazarlığı sonucunda hükümet, memur maaşlarına 2011 yılı için yüzde 8 zam yapılmasına karar verdi. Buna göre kamuda çalışan 2 milyonu aşkın memur, yeni yılın ilk altı ayında yüzde 4 sonraki altı ayında da yüzde 4 olmak üzere toplam yüzde 8 zam alacak. Bununla birlikte memura 80 TL seyyanen zam uygulanacak.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen görüşmeler tam 18 saat sürdü. 2011 yılı için yapılan toplu görüşmelerin 4'üncü ve son turuna Memur-Sen ve Kamu-Sen katıldı. Toplantının başlamasıyla birlikte hükümetle sendikalar arasında kıyasıya bir zam pazarlığı yaşandı. Hükümet toplantıda, memura ilk 6 ay için yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 3 zam ve 70 lira da ek ödeme önerdi. Karşılıklı tekliflerin değerlendirilmesi amacıyla sık sık ara verilen görüşmelerde Memur-Sen hükümete ilk altı ay için yüzde 4,5 ve sonraki altı ay için de yüzde 4,5 zam oranı isteğinde bulundu. Memur-Sen ayrıca yapılacak ek ödemenin 110 TL olmasını talep etti. Kamu-Sen yetkilileri ise yüzde 4 + 4 zammın yanı sıra, 60 TL ilk altı ay için ve 60 TL de sonraki altı ay için taban aylığında ısrarcı olduğunu hükümete iletti.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın başkanlığında gerçekleştirilen görüşmelerin son bölümünde Yazıcı, hükümete sunulan teklifleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletti. Başbakan Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda memura yılın ilk altı ayı için yüzde 4 ve sonraki altı ayı için de yüzde 4 zam yapılmasına karar verildi. Yıllık yüzde 8 oranında yapılan zammın yanı sıra memura ayrıca 80 TL'lik ek ödeme yapılması da kararlaştırıldı. Sözleşmeli memurların da yararlanabileceği aile yardımı ise 20 TL + 20 TL olmak üzere toplam 40 TL olarak belirlendi. Yalnızca sendikal haklardan yararlanan ve sendikaya üye memurlara ise 3 ayda bir 45 TL'lik toplu görüşme primi de verilecek.

KAMU-SEN GÖRÜŞMEDEN ÇEKİLDİ

Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız toplantı sonrası yaptığı açıklamada, hükümetin sunduğu önerinin taleplerini karşılamadığı gerekçesiyle görüşmelerden çekildiklerini söyledi. Hükümetin önerisine karşılık en düşük memur maaşına yapılacak zammın 310 TL olmasını talep ettiklerini belirten Akyıldız, toplu görüşmelerin dar zamana sıkıştırıldığını ve pazarlık süresinin kısaltıldığı iddiasıyla hükümeti protesto ettiklerini belirtti.

MEMUR-SEN: BU YASA İLE ALINABİLECEK EN İYİ ZAMMI ALDIK

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise masanın değil yasanın sorunlu olduğunu ifade ederek yasaların düzeltilmeden bir daha toplu görüşmelere katılmayacaklarını kaydetti. Yasalar çerçevesinde gerçekleştirilen en ideal toplu görüşmeler olduğunun altını çizen Gündoğdu, hükümete taleplerini ilettiklerini ve hükümetin de karşılık olarak yüzde 4+4'lük öneri sunduğunu aktardı. Bu yasayla alınabilecek en iyi zam olduğunu dile getiren Gündoğdu bunun için hükümetin sunduğu rakamlara 'Evet' dediklerini bildirdi. Gündoğdu ayrıca, söz konusu zamlarla birlikte memur maaşlarında yüzde 18'lik bir iyileşmeye imza attıklarını söyledi.

BAKAN YAZICI: ENFLASYON ÜZERİNDE ZAM VERDİK

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, kamuda çalışanların sorunlarını özgür bir ortamda enine boyuna tartıştıklarını ifade ederek belirlenen rakamlarda karar kıldıklarını söyledi. Yazıcı 2003 yılında en düşük memur maaşının 398 TL olduğunu hatırlatarak AK Parti iktidarı yönetiminde memuru hiçbir zaman enflasyona ezdirmediklerini kaydetti. 2010 yılının Temmuz ayında 1300 Lira olan memur maaşını 2011 yılında 1434 TL olacağını iddia eden Bakan Yazıcı memura verdikleri zammın fevkalade bir zam olduğunu bildirdi. Enflasyon oranını çok üstünde bir zam olduğunu belirten Yazıcı rakamın toplam 215 TL'yi bulduğunu savundu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.