İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Kader Konusunu Anlamak İçin Kulların Fiilleri Konusu -1

Kader Konusunu Anlamak İçin Kulların Fiilleri Konusu -1

Kader vardır. Allah her şeyi bir hesapla, düzen içinde yaratmaktadır. Yahudilerin inandığı gibi Allah kâinatı yaratıp göğe çekilmiş dinleniyor değildir. Her an her var olanı yaratmaktadır. Küllü yevmin fi şe'n'dir. Buna biz kader diyoruz. Bundan ne gibi bir konu çıkar. Kelam ilmindeki ,"Husün ve kubüh " konusu çıkar.

Kulların fiilleri konusu, İslam kültür tarihinde ilk çıkan konulardandır. İslam uzun yaşayan bir insanın ömrü içinde, üç çeyrek asırda Doğuda Hindistan sınırlarına, Batıda Kuzey Afrika'da tutunarak İspanya üzerinden Fransa ortalarına, Kuzeyde bin yıllık kültüre sahip İran'ı aşarak Kafkas ardı ülke kele, güneyde daha hazret-i Peygamber devrinde sınırları içine, kültürel olarak Yemen'i katarak, Orta Afrika'da tutundu.

Bu müthiş fetih olayını, yani dört cihette ülkeleri İslam aydınlığına açma olayını, tarihi bilgi vermek için anmadım. Hele burada, tefahür etmek için hiç söylemiyorum. Ya niçin söylüyorum?
"halku hukuk-il' İbad" (Kulların fiillerinin yaratılması) konusunu aydınlanmak üzere yazıyorum.

İslam Alimleri bu geniş alanda binlerce konu ile karşılaşmışlardır, Problemleri çözerek itibar görmüşler, önlerindeki engelleri aşmışlardır. Bu dönemde tartışmalar zirvededir. Dev ekoller oluşmuştur. Akaid ve fıkıh mezhepleri oluşmuştur. Bu dönemdeki kültürel fetih coğrafi fetihlerin mührüdür. Kültürel fetih olmasaydı, coğrafi fetihler kalıcı olamazdı.

Tabi iki insan iradesi konusu kader konusu da çok tartışılmıştır.

İslam Kültür tarihini, akaidî mezheplere ayırarak sürdüren Kulların fiillerinin yaratılması konusu. "Halk-ı Kur'an" (Kur'an'ın mahluk olma konusu) na müncer olacaktır. Tartışmaların bir kısmı Hristiyan zihniyetini izale için çıkarılmış olmalıdır

Bu uzun konunun açıklamasını başka paylaşımlarda sunacağım inşaallah.
Çok önemli bir konu bir iki yazıya sığmaz.
Selamün Aleyküm, değerli arkadaşlarım.

İrfan Küçükköy Hoca

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi