1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT - YAŞAM

  3. Kalbi aydınlatan ibadet: İtikaf
Kalbi aydınlatan ibadet: İtikaf

Kalbi aydınlatan ibadet: İtikaf

Ramazanın son on gününe girdik. Peygamber Efendimiz bu dönemi itikafa girerek değerlendirir ve müminlere de "Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde araştırın"...

A+A-

Ramazanın son on gününe girdik. Peygamber Efendimiz bu dönemi itikafa girerek değerlendirir ve müminlere de "Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde araştırın" tavsiyesinde bulunurdu.

Allah Resulü (sav) Ramazan ayında artırdığı ibadet ve infakını, son on günde itikâf ile taçlandırırdı. Diyanet İşleri de bu yıl Ramazanın son on gününde camilerde itikafa girmek isteyenler için hangi camilerin hazırlandığını liste şeklinde geçtiğimiz hafta açıkladı. "Bir şeyden ayrılmamak, o şey üzere devam etmek" anlamına gelen itikâf; terim olarak şu manaya gelir: "Özellikle cemaatle namaz kılınan bir mescitte, oruçlu olarak, ibadet amacıyla, belli bir zaman dilimi için kalmaya niyet ederek ibadet etmektir." Bakara Suresinin 187. âyetinde de, "Mescitlerde îtikâfta iken hanımlarınıza yaklaşmayın" buyurulur ki, îtikâf hem Kur'ân'da, hem de sünnette var olan bir ibadettir.Îtikâf, Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin de fiili bir sünnetidir.

NEFSİ TERBİYE EDER

Her sene Ramazan'ın son on gününde kendisi bu ibadeti yaptığı gibi, vefatından sonra da mübarek hanımları devam ettirmişlerdir.İbni Mâce'nin rivayet ettiği bir hadise göre, İbni Ömer Radiyallâhu Anhümâ der ki: "Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem îtikâfa girmek istediği zaman, yatağı veya üzerinde yattığı somyası Mescid'in içindeki Tövbe (Ebû Lübâbe) Sütununun önünde veya arkasına konurdu." (İbni Mâce, Sıyam: 61) Îtikâf, kifaye bir sünnettir. Bir beldede bir kişi bu sünneti işlerse, diğer Müslümanlar sorumluluktan kurtulurlar. Bunun için Ramazan'ın son on gününde bazı camilerimizde bu sünneti işleyen Müslümanlar olduğu gibi, Mekke ve Medine'de daha yoğun bir şekilde îtikâf sünneti işlenir.On gün boyunca ibadet, zikir, Kur'ân, istiğfar, salavat, dua ve namazla meşgul olan bir insan nefis terbiyesine çalışır. Kadir Gecesine de hazırlıklı olur.

MESCİDİ NEBEVİ'DE İTİKAFA GİRERDİ

Allah Resulü (sav) itikâfa gireceği zaman Mescid-i Nebevî'de kendisine bir yer (çadır) hazırlardı. Orada hep ibadetle meşgul olur, zorunlu olmadıkça dışarıya bile çıkmazdı. [Buhari, Müslim] İtikâfta iken; dünyevî işlerle meşgul olmaz, hanımlarıyla birlikte olmaz, toplumsal ilişkilerine bir müddet için ara verirdi. Bir Müslüman için en güzel itikâf yeri üç büyük mescid olan; Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Aksa'dır.İtikâfa özellikle Ramazan'ın son on gününde girmesinin sebebi, Kadir gecesinin bu günlerin gecesinde olmasından dolayıdır. Hz. Aişe (ra); Resûlullah (sav)'ın, "Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde araştırın" buyurduğunu aktarır.

İTİKAFA GiREN NE TÜR İBADETLER YAPAR?

* Bu ibadeti yapmayı düşünen ve niyetlenen Müslüman varsa kaza namazlarını, yoksa da bol bol nafile namaz kılmalı.

* Meal ve tefsirinden de yararlanarak çokça Kur'an okumalı.

* Peygamber Efendimizin yaptığı dua ve zikirleri yapmalı.

* Günahlarından tevbe ve istiğfar etmeli.

* Peygamber Efendimiz (as)'in hayatını, hadislerini okumalı. Diğer peygamberlerin ve evliyanın hayat hikâyelerini öğrenmeli.

* Başta ilmihal bilgileri olmak üzere, İslâmî bilgilerdeki eksiğini, kendi seviyesine göre gidermeye çalışmalı.

* Gereksiz söz ve işlerden, münakaşa, mücadele ve tartışmalardan kaçınmalı. Alış veriş ve ticaret gibi işlerden tamamen uzak durmalı.Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.