1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kayıp çocukları artık meclis araştıracak
Kayıp çocukları artık meclis araştıracak

Kayıp çocukları artık meclis araştıracak

   TBMM Genel Kurulunda, kayıp çocuklar ve çocukların maruz kaldığı sorunlara ilişkin iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarafından verilen...

A+A-

 

 

 

TBMM Genel Kurulunda, kayıp çocuklar ve çocukların maruz kaldığı sorunlara ilişkin iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarafından verilen 25 ayrı araştırma önergesi birleştirilerek görüşüldü. Komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Yapılan görüşmeler sonucunda, kayıp çocuklar sorununun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kurulması oy birliği ile kabul edildi.

Komisyon, 16 üyeden oluşacak. Görev dağılımının ardından 3 ay süreyle faaliyette bulunacak olan komisyon, gerektiğinde Ankara dışında da çalışma yapacak.

TBMM Genel Kurulunda, kayıp çocuklar sorununun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kurulması, oy birliği ile kabul edildi.

Genel Kurulda, kayıp çocuklar ve çocukların maruz kaldığı sorunlara ilişkin verilen 25 araştırma önergesinin birleştirilerek görüşülmesi sırasında, MHP Grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Şenol Bal, Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 27 Ocak itibariyle bin 661 çocuğun kayıp olduğunu anımsattı.

Çocukların kaçış nedeni veya kaçırılma şekline ilişkin veri tabanı bulunmadığına dikkati çeken Bal, sokakta yaşayan çocukların da kayıp çocuk durumunda olduklarını savundu.

Bal, kurulacak komisyonun, çocukları kaybolduğu halde ihbarda bulunmayan ailelere yönelik yaptırımlar konusunu da görüşmesi gerektiğini söyledi.

Çocukları kaybolan ailelerin yaşadığı acıyı da anlatan Bal, ''Çocuğunu kaybeden ailelerin hayatı, dünyada cehennemi yaşamaktır. Sosyoekonomik seviye düştüğünde, aileler parçalanıyor, kayıp ve kaçak çocuk sayısı artıyor'' diye konuştu.

MHP'li Bal, emniyet müdürlükleri bünyesinde acilen kayıp çocuk şubesi oluşturulması gerektiğini de ifade etti.

BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman, kız çocuklarının büyük çoğunluğunun, gönül ilişkisinden dolayı kaçtığını söyledi.

Kayıp çocukların, uyuşturucu, şiddet, cinsel istismar gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Yaman, çocukların kaçırılma nedenleri ve organ mafyasıyla ilgili herhangi bir veri bulunmadığını söyledi.

-ORGAN MAFYASI İDDİALARI-

AK Parti Grubu adına söz alan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, kaçak ve kayıp çocuklara yönelik basında çıkan haberler sonucu toplumda hassasiyetlerin arttığını belirterek, iddiaların korkutucu durumda olduğunu kaydetti.

Aile içi geçimsizlik, şiddet, çevre, iletişimsizlik gibi her türlü konunun çocukların kaybolması veya kaçırılmasına yol açtığına dikkati çeken Erdöl, töre ve namus cinayetleri, uyuşturucu ve madde bağımlılığı, çocukları sokağa düşüren nedenlerin araştırılması, çocuklarda artan şiddetin araştırılması gibi konularda Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu, hazırlanan raporlar doğrultusunda yasal düzenlemelerin yapıldığını anlattı.

Çocukların organ mafyası tarafından kaçırıldığına ilişkin iddiaların bulunduğuna değinen Erdöl, ''Adli Tıp veya hastane kayıtlarında organı alınmış, organı boşaltıldığı için ölmüş olan bir vakaya rastlanmadı. Şehir efsanesi gibi iddialar var. Çocukların organ nakli için kaçırıldığı iddiaları, bizim organ nakliyle ilgili yaptığımız çalışmaları baltalamaktadır. Amacımız, yeni kayıpları önlemek, mevcut kayıpları bulmaya çalışmak'' diye konuştu.

Taş atan çocuklara da değinen Erdöl, ''Taş attırılan çocuklar üzerinde siyaset yapılması utanılacak bir şey. Çocuk haklarıyla ilgili uğraşan herkesi, taş atan çocuklarla ilgili tavır almaya bekliyorum'' dedi.

-''ÇOCUKLAR SADECE AİLELERİN DEĞİL...''-

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, kayıp ve kaçırılan çocuklarla ilgili konunun siyaset üstü bir konu olduğunu belirtti.

Organ mafyası tarafından kaçırılan çocukların yurt dışına götürüldüğünü, ''merdiven altı'' denilen yerlerde organlarının alındığını, ölen çocukların cesetlerinin bulunamadığını anlatan Sevigen, kayıp ve kaçırılan çocuklarla ilgili, ailenin, mahallenin, kurumların, devletin, herkesin sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Sevigen, bazı yatılı okullara sokak çocuklarının alınmadığını belirterek, bu okulların, bürokratların ve yurtlarda iş yapan taşeron firmalarının denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

Çankaya'daki Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda (YİBO) sokak çocukların kaydının kabul edilmediğini ileri süren Sevigen, Erzurum'daki YİBO'da ise musluk olmadığı gerekçesiyle çocukların 6 aydır banyo yapamadığını iddia etti.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman ise ''Çocuklarını koruyamayan bir toplum haline geldik. O çocuklar sadece ailelerin değil, ülkemizin de geleceği. Biz çocuklar karşısında hep sınıfta kalıyoruz. Çocuklara bayram hediye eden tek ülkeyiz ama çocuklarına güvenli yaşam ortamı sağlayamıyoruz. Kaybolan sadece çocuklarımız değil, aynı zamanda geleceğimizdir'' diye konuştu.

Son 7 yılda çocuk ihmal ve istismarına ilişkin olayların arttığını ifade eden Arıtman, SHÇEK'te kalan çocukların kaçma gerekçelerinin araştırılması ve bunun devlet tarafından önlenmesi gerektiğini söyledi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, taş attığı için çocukların 15 yıl ceza aldığını ileri sürerek, ''Bu çocukların dilini, kültürünü yasaklayacaksınız, geçmişini çalacaksınız, eğitim ve sağlıktan mahrum bırakacaksınız. Bu çocuk taşa sarılmayıp da neye sarılacak?'' diye sordu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da söz konusu çocuklar olduğunda, bunun siyaset üstü olması gerektiğini belirtti. Şandır, bir tek annenin acısını dindirirlerse, burada yaptıkları tüm işlerden daha iyi bir iş yapmış olacaklarını söyledi.

Genel Kurulda, konuşmaların ardından Meclis Araştırma Komisyonu kurulması oybirliğiyle kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, çalışmanın sona ermesi üzerine, birleşimi yarın saat 13.00'de toplanmak üzere kapattı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.