1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KESK, masadan kalkıp geri döndü!
KESK, masadan kalkıp geri döndü!

KESK, masadan kalkıp geri döndü!

Hükümetle masaya oturan sendikalardan KESK Başkanı Sami Evren, toplantı masasında Bakan Yazıcı'ya toplantının usülsüz olduğunu savundu. Teklifleri kabul...

A+A-

Hükümetle masaya oturan sendikalardan KESK Başkanı Sami Evren, toplantı masasında Bakan Yazıcı'ya toplantının usülsüz olduğunu savundu. Teklifleri kabul görmeyince toplantıdan çıkan Evren, tepkiliydi:

KESK'in toplu görüşmelerin referandumdan sonra toplu sözleşme olarak devam etmesi önerisinin değerlendirilmesi için görüşmeler, 18 Ağustos Çarşamba gününe ertelendi.

KESK'in toplu görüşmelerin referandum sonrasına ertelenmesi önerisini getirmesinin ardından toplu görüşmelerin birinci turuna kısa süreli bir ara verildi.

Aranın ardından Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, bu önerinin değerlendirilmesi için 18 Ağustos Çarşamba günü tekrar bir araya gelinebileceğini bildirdi.

Bakan Yazıcı'nın bu teklifinin memur sendikalarınca kabul görmesi üzerine görüşmelerin 18 Ağustos Çarşamba günü yapılması kararlaştırıldı.

KESK HEYETİ, HÜKÜMETE TOPLU SÖZLEŞME YAPMAK ÜZERE EKİM AYINDA TEKRAR BİR ARAYA GELME ÖNERİSİNDE BULUNDU

KESK heyeti, hükümete toplu sözleşme yapmak üzere ekim ayında tekrar bir araya gelme önerisinde bulundu.

Başbakanlık Merkez Bina'daki toplu görüşmelerin başlamasından yaklaşık 2 saat sonra KESK heyeti toplantı devam ederken dışarı çıktı.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, yaptığı açıklamada, toplantıda artık toplu görüşme döneminin kapatılması gerektiğini ifade ettiklerini ve toplu sözleşme yapma çağrısında bulunduklarını söyledi.

Evren, bugün toplantıyı kapatıp referandumdan sonra ekim ayında toplu sözleşme yapmak üzere yeniden bir araya gelme önerisinde bulunduklarını kaydetti.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu doğrultusunda toplantıya devam edilmesi gerektiğini dile getirdiğini anlatan Evren, bunun üzerine 300 liralık seyyanen zam talebini görüşmek istediklerini, bunun da kabul edilmediğini bildirdi.

Evren, bu koşullarda gerçek bir toplu pazarlık yapmak mümkün olmadığı için görüşmeden ayrıldıklarını ve Bakan Yazıcı'dan tekliflerine getireceği yanıtı beklediklerini sözlerine ekledi.

KESK heyetinin dışarı çıkmasının ardından toplantıya ara verildi.

KAMU-SEN GENEL BAŞKANI AKYILDIZ: TOPLU SÖZLEŞME HAKKININ REFERANDUMA BAĞLI KALINARAK GÜNDEME TAŞINMASI KAMU ÇALIŞANLARINI REFERANDUMDA BASKI ALTINA ALMAK ANLAMINA GELEBİLECEK BİR UYGULAMADIR

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ''Toplu sözleşme hakkının referanduma bağlı kalınarak gündeme taşınması kamu çalışanlarını referandumda baskı altına almak anlamına gelebilecek bir uygulamadır'' dedi.

Akyıldız, toplantının sona ermesinin ardından Başbakanlık binası önünde yaptığı açıklamada, toplantının KESK Genel Başkanı Sami Evren'in toplu sözleşmeyle ilgili talebinin değerlendirilmesi için 18 Ağustosa ertelendiğini söyledi.

Kamu-Sen olarak bu konudaki gelişmeleri kabul etmediklerini belirten Akyıldız, kamu çalışanlarının, Anayasa'nın 90. maddesi çerçevesinde toplu sözleşme hakkının olduğunu kaydetti. Akyıldız, ''Toplu sözleşme hakkının referanduma bağlı kalınarak gündeme taşınması kamu çalışanlarını referandumda baskı altına almak anlamına gelebilecek bir uygulamadır'' dedi.

Akyıldız, şöyle konuştu:

''Kamu çalışanları adına toplu sözleşme yapılması hedefleniyorsa ve bu konuda bir eğilim ortaya çıkıyorsa, bir samimiyet söz konusuysa 12 Eylülden sonra yapılacak bir toplu sözleşmeyle şu an yapılacak toplu sözleşme arasında ne fark var? Hangi hukuki dayanak söz konusu olacaktır? Onun için siyasi irade samimi olmalıdır.

Diyoruz ki, referanduma bağlı olmadan var olan hakların kullanılması konusunda bugüne kadar tavrı olan sendikalarımızı, şimdi yapılmak istenen referanduma baskı unsuru olarak bu konuyu kullanmak isteyenlere karşı malzeme olmaktan kurtulmalıdırlar. Toplu sözleşme yapmak isteyenler, bu toplu görüşme sonucunun, referandum sonucu ne olursa olsun müzakereler sonucunda varılacak mutabakatın toplu sözleşme niteliğinde olduğunu kabul etmesi yeterlidir. İşi uzatarak bu noktaya taşımak, bize göre konuyu sulandırmaktan öte bir uygulama değildir. Çarşamba günü bu konuyu yeniden görüşeceğiz.''

Referanduma bağlı olmaksızın yapılacak toplu sözleşme çalışmalarına Kamu-Sen olarak her zaman destek vereceklerini belirten Akyıldız, ''Referandumun öne çıkarıldığı bir uygulama konusunda endişe duymaktayız. Sayın Bakan bu konuda söz vermelidir. 'Referandum hayır da çıksa, evet de çıksa toplu sözleşme yapılacaktır' sözü verilmelidir'' diye konuştu.

KESK MASADAN KALKIP GERİ DÖNDÜ

İki milyondan fazla çalışanın haklarını savunduklarını savunan Sami Evren, Başbakanlık önünde yaptığı açıklamada, ''Toplu Görüşme adı altında meşru olmayan, hukuksuz olan bir toplantı" yapıldığını savundu.

Toplantıda taleplerini sunan ancak kabul görmeyen Sami Evren, şöyle konuştu:

"Memur-Sen ve Kamu-Sen'e ortak davranma çağrısı yaptık.

Toplu görüşmelerin faydası yok. Referandum sonrası toplu sözleşme için görüşelim dedik.

310 TL seyyanen zam konusunu görüşelim dedik bu da kabul görülmedi. Hükümet taleplerimizi reddetti.

Burada bir oyun oynanıyor. Hükümet ve Memur-Sen'in önerileri birbirine yakın. Burada kamu aldatılıyor. Burada bir oyun var. Burada kamu çalışanlarının haklarının savunulması mümkün değil. Bunu gördüğümüz için Sayın Bakan Yazıcı'ya teklifimizi görüşüp bize dönmesini yönünde görüşümüzü bildirdik. Burada irademizi hükümnete teslim etmedik. Bu görüşmlerimiz kabul edilirse, toplu görüşmeleri yapabiliriz.

Hükümetin bir teklif yapma gibi bir durumu yok. Hükümet son güne kadar öneri sunmayacak. Masadan kalkan biz değiliz. Asıl hükümet masaya gelmiyor. İçeride şu anda bir sohbet toplantısı yapılıyor."

KESK Başkanı Sami Evren açıklamasında kısa bir süre sonra toplu görüşmelere geri döndü. Bakan Hayati Yazıcı'nın Evren'i aradığı ve toplu sözleşme konusunu müzakere edilebilir bulduklarını söylediği öğrenildi.

Toplu görüşmelerde KESK'in önerisi olan toplu sözleşme konusunu ele almak için Bakan Hayati Yazıcı süre istedi. Görüşmelere çarşamba günü devam edilecek.

HABER 7

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.