İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Konya Çumra Küçükköy

Konya Çumra Küçükköy

Konya Çumra Küçükköy

Küçükköyde Ev Yapımında Değişim

Küçükköy içinde dolaşırken ilk göze çarpan yapı malzemelerinde değişimdir. Kerpiç binalardan kargir veya tuğla binalara geçişi görüyoruz. Kargir ve tuğla binalar yeni oldukları için göze daha hoş gelebilir. Köyümüz Çumra Belediyesine bağlı bir mahalle haline geldiği için daha kontrollü bir yapılaşmanın oluşmasını bekliyorum,

Almanya’ya bir düğüne gitmiştim. Kısa sürede çok önemli gözlemlerim oldu. Bu gözlemlerimden esinlenerek aşağıdaki uyarıları yapıyorum.

Önemli uyarılarım:

1- En önemlisi Cadde ve sokakların oluşmasıdır. Bu, yapılanmanın planlı proğramlı olmasını gerektirir. Böyle olursa kısa zaman sonra, köy içinde ana yollar asfalt yollar ( caddeler) ve ara yollar kum yollar (sokaklar) haline gelir. Ve böylece bir müddet sonra kışın çamurdan, yazın tozdan kurtulmak mümkün olabilir.

2- Büyük garajlar. Almanya’da gördüğüm şeylerden biri de dev garajlardır. Sokakta traktör dahil hiçbir alet göremezsiniz. Hepsi garajda toplanmış. Bizde traktör ve aletler, sergide gibi avlunun hatta evin çevresinde her yere serpiştirilmiş. Binlerce liraya satın alınann aletler sokaklara adeta atılıyor. Birinci senede aletlerin parlak boyaları, eski hale geliyor, belki de kullanım ömrü azalıyor. Garaj yapımı gelenek haline gelmelidir.

3- Hayvan gübrelerinin, etrafı duvarlarla çevrili yerlere atılması. Almanya'da böyle gördüm. bu hem hijyen bakımından önemli, hem de görüntü kirliliğini önleme bakımından önemlidir.

Bunlar gerçekleşsin köyümüz model köy olur.

4- Eski kültürü gösteren konak tarzında evlerin korunması. Tabiiki çoğu yıkılmlş, kalanlar da yıpranmıştır. Bunların korunması ve resterasyonlarının yapılması belediye hizmetidir.

(Benim doğduğum ev de güzel bir evdi.Üstü kiremitli bir kaç evden biriydi. Üstünde ağaçları çok düzgün işlenmiş dilmelerdi. Sedirli salonu (mabeyin), sandık odası (kiler), ahşap yüklüklü oturma odaları, girişte dekorlu demir trebzenli ayakkabı sekisi (sahınlığı) olan klasik bir yapı idi. Taksimatta, köyle ilgili olduğu için, korunsun diye ağabeyime çıkartmıştık. Maaledef o da bakmadı. Ev yıprandı. Mezarlığa bağışladı. Muhtarlık da yıktırmış. Doğrusu yıkılmasına üzüldüm.)

***

Almanya'da bir köy girişi ve Küçükköy girişi, Girişler aynı, içleri farklı. Farkların başlıcaları köy içinde asfalt ve kumlu yolların oluşması, büyük garajlar ve hayvan pisliklerine has yerlerin dört duvar arasına alınması.

İrfan Küçükköy

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi