İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Konya İmam Hatip Okulu'nda İlk Sınıflar

Konya İmam Hatip Okulu'nda İlk Sınıflar

konya-imam-hatip-okulunda-ilk-siniflar.jpg

Resimde gördüğümüz dört büyüğümüz, Konya İmam Hatip Okulu ilk öğrecilerinden (1951). Halen hayatta olanlardan dördü. Ben altıncı dönem öğrencisi idim. biz birde, ikide, onlar altıda yedide aynı okulda okumuştuk.

Soldan sağa,

1- Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı (Fikıh Hocası, Profesör hocaların hocası) ve Konya'da en aktif vakıflardan TÜRK ANADOLU VAKFI eski başkanı. Döneminde bu vakıf devleşmiştir. Üniversite bahçesindeki dahil yaptırdığı camilerle ve yüzlerce öğrenciye burs vermesiyle, isminin hayırla anılmasına vesile olmuştur.

2-İzmir ve Konya Müftüsü Mustafa Ateş Abi ("Abi" diye kaydettim. Çünkü sınıf arkadaşları da Mustafa Abi derlerdi), müdekkik bir hocamızdı çok sevilirdi. OKU mecmuası onun yönetiminde gürleşmişti. Çok Okuyan, değerli eserler kaleme alan abimiz.

3- Soldan sağa üçüncü resim, en önemli kitapların yayınlandığı DAMLA Yayınevinin sahiplerinden ve emekli Müftü Mehmet Doğru.. Yayınenevleri daha sonraki dinî yayınevlerine model olmuştur.

4-En sağda olan Tefsir doktoru, önemli illerde (Eskişehir) Müftülük yapan, Yüksek Din Kurulu eski üyesi, hatta bu kurumun kurucusu sayılan Dr. Ahmet Baltacı. Doksan yaşına yaklaştı, hala yetiştirmekte olduğu öğrencileri vardır. Bir gün Konya Alaaddin Caddesinde karşılaştım. Selam verip hürmetimi arz ettim. "Abi, nereye" dedim. Dizleri ağrıdığı için topallıyordu "Bir öğrenciye tefsir okutuyorum da, onun camisine gidiyorum" demişti. Sınıf ve dâvâ arkadaşım Mevlüt Baltacı'nın abisi.Hâlâ öğrencilerinin olduğunu söyledi.

Hepsine selam ve hürmetlerimi arz ediyorum. Ellerinden öpüyor, sağlıklı ömürler diliyorum.

Fotoğraf: İrfan Küçükköy

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi