Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Koronavirüs krizinde yoksul ülkelerin borçları silinsin..

Koronavirüs krizinde yoksul ülkelerin borçları silinsin..

Koronavirüs krizinde yoksul ülkelerin borçları silinsin..

Mustafa Yürekli, ‘Dünya Bankası, IMF ve G20 liderleri, bu koronavirüs krizinde yoksul ülkelerin borçlarını silsin.. Yoksa milyonlarca kişi ölecek!’ dedi..

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, "İnsanlık, dehşet dolu zamanlardan geçiyor. Koronavirüs krizi, çok daha kötüye gidebilir.

Zengin ülkeler, koronavirüs salgınından insanını ve şirketlerini koruma çalışmaları yürütüyor. Peki koronavirüs, Asya, Afrika ve Güney Amerika’daki yoksul ülkeleri vurursa ne olacak?

Varoşlarda insanlar neredeyse üst üste yaşıyor.. Hastaneler aşırı kalabalık. Yoksullara yardım için hükümetler bütçe bulamıyor. Bu yoksul ülkelerin birçoğunda insanların evde oturacak ya da gereken temel sağlık hizmetini alacak gücü yok!

Yoksul ülkeler, zengin ülkelere ve IMF gibi kurumlara milyarlarca dolar borç yükü altındalar. Ama şu anda bu parayı sağlık sistemine akıtmaları ve böylece halkın evde kalmalarını sağlamaları çok daha mantıklı; böylece virüsün yayılması önlenebilir. Koronavirüse karşı tedbir alamayan yoksul ülkelerde milyonlarca kişinin ölümüne göz yumulamaz. Yoksul ülkelerin koronavirüsü kontrol altına almak için gereken kaynaklara sahip olmamasından derin endişe duyuyoruz." dedi.

Mustafa Yürekli, "G20 liderleri, koronavirüsü krizine nasıl bir küresel tepki verebileceklerini görüşmek üzere bir araya geliyorlar.

Uzmanlar, liderlerden dünyanın en yoksul ülkelerinin borçlarını silmeyi teklif etmelerini istiyorlar; bu sayede bu kıymetli miktar bütçe, hayatları kullanmak için kullanılabilir.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük devletler Almanya’nın borçlarını büyük oranda sildi ve uluslararası barışın tesisi için Birleşmiş Milletler kuruldu. Pakistan ve Etiyopya şimdiden borç affı talebinde bulundu ve hatta Dünya Bankası da G20 liderlerinden dünyanın en yoksul ülkelerinin borçlarını hafifletmelerini istedi. Bu sayede ellerindeki değerli kaynakları koronavirüs pandemisi için harcayabilirler.

Liderler daha önce bu konuda anlaşabilmişti ama bunun için çok ciddi bir kamu baskısı gerekmişti. 2005 yılında, G8 maliye bakanları dünyanın en büyük borç altındaki 18 ülkesinin 40 milyar Amerikan Dolarını bulan borcunu silmişti. Ayrıca, Ebola’dan sonra IMF dünyanın en ağır darbe alan ülkelerinin 100 milyon Amerikan doları tutarındaki borcunu iptal etti.

Dünya Bankası, IMF ve G20 liderlerine çağrı yapıyoruz: Koronavirüs krizinde yoksul ülkelerin borçları silinsin.’’ dedi.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, ‘’Bu krizden bir gelecek tahayyülü üretebiliriz.. Dünya liderleri harekete geçmeli.. Onların ikna edilmesi gerekiyor. Bunu dünya aydınları olarak hep birlikte başaralım.

Dünya gücü ülkeler ve dünya sisteminin kurumları, yoksul ülkelerin borçlarını silmeyi kabul ederek, milyonlarca hayatı kurtarabilirler. İlk etapta borç ödemeleri derhal askıya alınmalı..

Ayrıca virüsü kontrol altına almak, sağlık sistemlerini güçlendirmek ve insanların evlerinde kalmalarını sağlamak amacıyla hızla para harcayabilmeleri için tüm hükümetlere ek fon sağlanması çağrısında bulunuyoruz. Şu an yapılması gereken şey tam da budur.’’ dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi