Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Kriz konjonktürleri...


Mustafa Yürekli, ABD ve Avrupa'nın İslam Birliği'ni engellemek için İran, Mısır ve Türkiye'nin Sünni - Şii savaşına çekileceğini söylüyor: Irak'ta yakın zamanda görülecek gelişmeler, hem safları netleştirecek, hem de çatışmayı ateşleyecek...

Brzezinski'nin üç kitabı, ?Büyük Satranç Tahtası?, ?Tercih? ve ?Stratejik Vizyon? kitapları, yani doğrudan yazdıkları ve yazılanların kendi mantık sonuçları üzerinden okunabildiği şekliyle, Amerikan emperyalizminin yeni stratejik vizyonu, Avrupa'yla birlikte, gelişen Doğu üstünlüğüne karşı bir politik manevrayı, emperyalist krizi aşmanın bir manivelası haline getirme ve bu toparlanmanın ardından nihai hesaplaşmaya yeniden yönelme niyetini ifade etmektedir.

Amerikan hesabı şu: Ortadoğu krizinin dinginleşmesi için İran-İsrail-Filistin gerilimlerinde soğutucu politikaların öne çıkması gerekmektedir. Üzerine kilitlenilen Suriye sorunu, Rusya ve İran'ın da onay vereceği, bölge ülkelerinin arasında çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Az çok kontrol altına alınan petrol fiyatları üzerinden Avrupa'nın Euro krizinin çözümüne yardımcı olunmak istenmektedir. Bütün bunların karşılığında, Avrupa'nın Rus yakınlaşmasından ziyade, İslam Birliği başta olmak üzere, Rusya, Çin, Japonya, Hindistan ve diğer yükselen doğu güçlerine karşı, Avrupa-Amerika partnerliğinin esas alınması, küresel emperyalizmin önümüzdeki dönemdeki yönelimlerini belirleyecektir. Bütün bu çizgiler, Amerikan emperyalizminin yeni stratejik vizyonunu belirleyen esaslar olarak ortaya çıkmaktadır.

Türkiye - Mısır ekseni üzerinden Sünni İslam bloğunu oluşturacak tarzda ve Batı'nın doğuya sınırını sağlam kurmak için Kürt-Türk çelişkisini aşmış bir Türkiye'yi sistemin içine çekmek, önümüzdeki sürecin işi olarak ortaya çıkmaktadır.

Sünni - Şii çatışması, Türkiye İran gerilimi önümüzdeki süreçte, Avrupa-Amerika ortaklığının esası olacaktır.

Suriye'nin uçağımızı düşürmesi, kuzey Irak yönetimiyle imzaladığımız petrol anlaşmasını iptale etmemizi buyurmaktadır.. Talabani'nin bitkisel hayata geçmesi de sürece dahildir.

Öncelikle Irak, giderek Suriye'nin de eklemlenmesiyle, Sünni-Şii savaşının alanı olarak kurgulanmaktadır..

Türkiye, Kürt sorununu Sünni-Şii savaşına girerek mi çözecek? Bu amaca ilişkin yeni açılımlar, gelecek dönemlerin tartışmaları içinde görülebilir.

Türkiye, Kürt sorununda, neo-liberal yeniden yapılanma çerçevesinde, kültürel ve politik çerçevelerde, sorunu yumuşatıcı iyileşmelere zorlanacaktır; bu, sorunu gerçek anlamda çözmek değil, buzdolabına kaldırmak anlamına gelecektir..

Ortadoğunun önümüzdeki sonbahara kadar sükunete sokulması, savaşta bir soğutma dönemine geçiş, emperyalist krizi tümüyle metropollerdeki seyrine tâbi bir konjonktür yapılanmasına sokacaktır.

Emperyalizmin içine düştüğü krizi aşıp aşamayacağı, krizi aşmak için bölgesel çelişkileri yeniden harekete geçirip geçirmeyeceği, İslam dünyasının bu sürece karşı geliştireceği direnişle belli olacaktır.

Şimdi özellikle izlenmesi gereken, metropol merkezlerin kriz konjonktürleridir.

Mustafa Yürekli - Haber7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.