İsmet Özel: "Her dönüm noktasında ihanete uğramış bir milletin fertleriyiz.

İsmet Özel: "Her dönüm noktasında ihanete uğramış bir milletin fertleriyiz.
Modernizm yükünü üstlendiğimiz hayatımızı düşüncelerimizden kopardı. Daha da kötüsü hepimiz inanmadığı şeylere ikna edilmiş yabancılara dönüştük. Buna rağmen her siyasetçi antik çağın değerlerine atıfta bulunarak hareket ediyor ve hangi kavme mensup olduk

İsmet Özel: Kederlerimizi Niçin Tarif Edemiyoruz?

Dünya tarihi diye bir şey var mı; veya böyle bir şeyi kayda geçirmek mümkün mü? Bu suali sormağa bizi modernizm icbar ediyor. Modern felsefenin başını René Descartes’ın çekmiş olması özne ile nesnenin belirgin biçimde birbirinden ayrılmasına sebep oldu. Her ne kadar bilime olan merakımız bizi organik ve inorganik arasında ciddiye alınacak bir fark olmadığını öğretmiş olsa da hiçbirimiz her gün en az üç defa sofraya oturduğumuzda canlı bir masayla iletişime geçtiğimizi düşünmüyoruz. Modernizm yükünü üstlendiğimiz hayatımızı düşüncelerimizden kopardı. Daha da kötüsü hepimiz inanmadığı şeylere ikna edilmiş yabancılara dönüştük. Buna rağmen her siyasetçi antik çağın değerlerine atıfta bulunarak hareket ediyor ve hangi kavme mensup olduğumuz dikkate değer hale geliyor.

****

İsmet Özel: "Her dönüm noktasında ihanete uğramış bir milletin fertleriyiz. “Madem devletin yeniden tanzim edilmesi zaruri sayılıyor o halde elimizde Kur’an ve fıkıh var” diyen Namık Kemal bu görüşü itibariyle yapayalnız bırakıldı. Dikkatten kaçan nokta İngiliz-Osmanlı ticaret anlaşmasının imzalanma tarihinin 1838 olması ve bu anlaşmayı uygulamak için gerekli hukuki çerçevenin 1839’da Ferman’la çizilmiş olmasıdır. Millet hayatı için elzem olanın bilerek isteyerek dikkatten kaçırılması kederlerimizi tarif etmemizi imkânsız hale getiriyor. Tarif bile edemediğimiz kederlerin giderilmesini beklemek saflığı avutuyor bizi."

İstiklâl Marşı Derneği internet portali

https://www.istiklalmarsidernegi.org.tr/IsmetOzel

Kaynak:Adanapost

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.