Selim Elçi: Mehmet Yürekli, Rektör Tuncel’i ziyaret etti

Selim Elçi: Mehmet Yürekli, Rektör Tuncel’i ziyaret etti

Adanapost Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ziyaret etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Yürekli, hazırladıkları 101. Yıl Etkinlikleri hakkında Tuncel’e bilgi verdi.

Ova Yayınları ve adanapost genel yayın yönetmeni Mehmet Yürekli, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ziyaretine ilişkin basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

adanalinin-bayrak-sevdasi-temali-tablo.jpg

Mehmet Yürekli, Rektör Tuncel’i ziyaret etti

Adanapost Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ziyaret etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Yürekli, hazırladıkları 101. Yıl Etkinlikleri hakkında Tuncel’e bilgi verdi.

Yürekli, Adana’nın Kurtuluş'unun 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde geçen yıl “5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık” belgeseli, Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına “Milli Mücadele Seçkisi" adlı kitap ile '100 yıl önce, 100 Yıl sonra Adanalının Bayrak Sevdası' temalı fotoğraf sergisi hazırladıklarını hatırlatarak, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılında "Adanapost Haber Sitesi 5 Ocak Kutlamalarını Gençlerle Birlikte Yaptık, dedi.

Yürekli, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında yaptığı etkinliklerine 101. yılında da devam ettiklerini belirterek, Türkiye’nin ilk en büyük bayrağını Ulu Camii ve Büyük Saat arasına ikinci defa göndere çektik ve hazırlamış olduğumuz “5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık” belgeseli, Adana MEB okullarımızda 5 Ocak kutlama programlarında izletildi ” dedi.

milli-mucadele-seckisi.jpg

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel:

“5 Ocak 1922’den 5 Ocak 2023’ye uzanan 101 yıllık bir kurtuluş destanı...

5 Ocak 1922’de Çukurova ve tüm güney bölgesi Fransız işgalinden Karboğazı Zaferi ile kurtulmuştur. Çukurova’nın bu kahramanca mücadelesine Karboğazı’nın tanıklık etmesi Arif Nihat Asya’nın (1976) şiirine şu dizelerle yansımıştır;

“Anlatmaya yetmeyince destanla yazı

Terk etti bilenler de mürekkeple sazı...

Kırklar’dan gördüğün kerametleri sen;

Bir bir, bize kendin anlat, ey Karboğazı”

Bu topraklarda verilen bağımsızlık mücadelesi heyecanıyla Çukurova Üniversitesi olarak Adana’nın kurtuluşunun 101. yılını coşkuyla kutlar; bu vesile ile tüm kahramanları saygı, minnet ve rahmetle yâd ederim.” dedi.

Mehmet Yürekli, Rektör Tuncel’e katkılarından dolayı teşekkür ederek, Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı Anısına; “Milli Mücadele Seçkisi" adlı kitap ile '100 yıl önce, 100 Yıl sonra Adanalının Bayrak Sevdası' temalı tabloyu Rektör Tuncel'e takdim

yazının devamı..

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler