1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memura dört maaş ikramiye piyangosu...
Memura dört maaş ikramiye piyangosu...

Memura dört maaş ikramiye piyangosu...

657 sayılı kanunda yapılacak değişiklikle kamudaki ücret farklılıklarının giderilmesi sağlanacak. Özel sektörden kamuya üst düzey yönetici atanmasının...

A+A-

657 sayılı kanunda yapılacak değişiklikle kamudaki ücret farklılıklarının giderilmesi sağlanacak. Özel sektörden kamuya üst düzey yönetici atanmasının önü açılırken, sendikalı memurlara yılda 4 defa verilecek olan toplu görüşme ikramiyesi dikkat çekiyor

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören 23 maddelik kanun tasarısının TBMM'ye gönderildiğini bildirdi. Tasarı ile kamu idarelerinin daha etkin çalışması ve memurların daha verimli-üretken hizmet vermelerinin, kamudaki ücret farklılıklarının giderilmesinin amaçlandığını kaydeden Bakan Yazıcı, tasarıda yeralan düzenlemeleri şöyle sıraladı:

ÜÇ AYA KADAR REFAKAT İZNİ

Çocuk yardımındaki sınır kalkıyor: Daha önce 2 çocukla sınırlandırılmış olan ve 2010 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile 2'nin üstündeki çocuklar için de verilmesine başlanan çocuk yardımı, tasarı ile kalıcı hale getiriliyor. Halen 700 bin çalışan aile yardımı, 2 milyon 400 bin çocuğa da çocuk yardımı ödeniyor.

Refakat izni: Devlet memurlarının bakmakla mükellef olduğu yakınlarının hastalık durumunda 3 aya kadar aylıklı refakat iznine imkan tanınıyor.

Emeklilikte ödenen harcırahlardaki artış: Toplu görüşmelerde, 500 lira olan harcırahın 750 liraya çıkarılması kararlaştırıldı.

Emeklilik ve ölüm izni alanı genişletiliyor: Memurlara evlilik ya da ölüm hallerinde verilen 5 günlük izin, memurun eşinin akrabalarını da kapsayacak şekilde düzenleniyor ve izin süresi 7 güne çıkarılıyor.

BİLGİLER KAYIT ALTINA ALINACAK

KİT Personeline sendika hakkı: KİT Personel Rejimini Düzenleyen 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede sözleşmeli personelin sendikaya üye olamayacakları hükmü bulunuyordu. Ayrıca memurun bilgileri özel olarak kayıda alınacak.

Kamu Personeli Bilgi Sistemi: Sendikalı memurlara Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda 4 defa toplu görüşme ikramiyesi verilecek. Böylece sendikalı memur yıllık 122 lira sendikalı ikramiyesi alacak.

Özel sektörün CEO'su kamuya transfer olacak!

Üst yönetimde yeni bir yaklaşıma gidiliyor. Kamuda müsteşar, başkan, genel müdür gibi bazı üst yönetici kadrolarında, özel sektörde çalışmış nitelikli personelin de istihdam edilmesinin önü açılıyor. Maaşı artmayacak ama özelde çalıştığı süre, kamuda çalışmış sayılacak! Kamu, 3 bin 680 adet uzman ve uzman yardımcısı alacak. Vatandaşa fiilen saldıran memur, memuriyetten ihraç edilecek. Kötü davrananın maaşı kesilecek, ilerlemesi durdurulacak. Şehir dışına çıkmak için amirden izin alma zorunluluğu kalkacak. Kamu idarelerinde ilave olarak 1.140 uzman, 2.540 uzman yardımcısı istihdamı sağlanacak. Tasarının yürürlüğe girmesiyle birlikte uzman yardımcıları arasındaki ücret farklılıkları hemen ortadan kalkacak ve ücretler aynı düzeye gelecek. Kazanılmış haklara dokunulmayacak. Daha önce herhangi bir kamu kuruluşunda uzman olarak çalışan kişinin o durumu devam edecek.

DiSiPLiN MEKANiZMASI YENiLENiYOR

Mevcut uygulamada, uyarma ve kınama cezalarına karşı bir üst disiplin amirine, yoksa disiplin kurullarına itiraz edilebiliyor. Tasarı ile uyarma ve kınama cezalarına karşı sadece disiplin kuruluna itirazda bulunulacak. Bakan Yazıcı, Disiplin Kurullarında memurların üyesi olduğu sendikalardan da temsilci olması nedeniyle, uyarma ve kınama cezalarına karşı itiraz müessesesinin düzenleme ile daha etkin hale geleceğini söyledi. Devlet memurlarının disiplin sistemi yeniden düzenleniyor. Mevcut sistem, memurun yönetime karşı hata ve suçlarını ön planda tutarken, yeni düzenleme ile vatandaşa karşı hatalı uygulamalardaki yaptırımlar da etkinleştiriliyor. Yapılan düzenleme ile rutin ve istenilen sonuçları vermeyen sicil sistemi kaldırılıyor. Memurlar için gizli sicil raporu doldurulması uygulaması sona eriyor.

Babanın mazereti doğumsa izin 10 gün

Kadın memurlara, hamileliklerinin 24'üncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki 1 yıl süreyle, gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesi öngörülüyor.

Babalık izni: Kadın memurların çocukların bakımı için, en kritik dönemi teşkil eden 0-2 yaş döneminde, 24 aya kadar aylıksız izin alabilmeleri hükme bağlanıyor. Ayrıca annenin bu izni kullanamadığı durumlarda, çocuğu dünyaya gelen erkek memura da aynı izin imkanı sağlanıyor. Erkek memura eşinin doğum yapması nedeniyle verilen 3 günlük mazeret izni, babalık izni adı altında yeniden düzenleniyor ve izin süresi 10 güne çıkarılıyor.

Memur babaya özür izni: Doğum esnasında veya doğumdan sonra annenin ölümü halinde, çocuğun bakımı ile ilgilenmesi amacıyla memur olan babaya da anne için öngörülen süreler kadar ücretli ve ücretsiz izin geliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.