Merkez Bankası oranları sabit bıraktı

Merkez Bankası oranları sabit bıraktı

Merkez Bankası haftalık repo faizi ve faiz koridoru oranlarını değiştirmedi.Merkez Bankası haftalık repo faizi ve faiz koridoru oranlarını değiştirmedi.Para...


Merkez Bankası haftalık repo faizi ve faiz koridoru oranlarını değiştirmedi.

Merkez Bankası haftalık repo faizi ve faiz koridoru oranlarını değiştirmedi.

Para Politikası Kurulu?nu toplayan Merkez Bankası, alınan kararla faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo-Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı şu şekilde belirledi:

"Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştur. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10 düzeyinde sabit tutulmuştur. Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası?nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı ise yüzde 15?ten yüzde 13,5?e indirilmiştir."

ENİSE YAPAR

ANKARA

"ORTA VADELİ ENFLASYON BEKLENTİLERİNİ SINIRLADI"

Kurul, Ocak ayında yapılan güçlü ve önden yüklemeli parasal sıkılaştırmanın, yukarı yönlü risklerin orta vadeli enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerini sınırladığı değerlendirmesinde bulundu. Enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek. Son dönemde azalan belirsizlikler ve risk primi göstergelerindeki kısmi iyileşme, gerektiğinde likidite politikası yoluyla ilave bir sıkılaşmaya duyulabilecek ihtiyacı azalttı. Bu nedenle Kurul, geç likidite penceresi borç verme faiz oranında teknik bir indirime gidilmesine karar verdi. Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları yavaşlamaya devam etmekte. 2014 yılı ilk çeyreğine dair açıklanan veriler de bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebinde ivme kaybına işaret ediyor. Net ihracatın ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yapması bekleniyor. Kurul, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin ediliyor. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul?un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanması gerektiği bildirildi. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler