MHP’li Varlı: "Adana Ceyhan Enerji İhtisas projesi ile Türkiye dünyanın Roterdam’ı olacak.."

MHP’li Varlı: "Adana Ceyhan Enerji İhtisas projesi ile Türkiye dünyanın Roterdam’ı olacak.."
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MKYK Üyesi ve Adana Milletvekili Sayın Muharrem Varlı, 'adanapost editör masası'nda gündeme dair soruları yanıtladı..

varli.jpg

Varlı: ‘Ne yapıp edip Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Afrin’i ve Münbiç’i temizlemelidir. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri nin yaptığı bütün operasyonlar doğrudur ve sonuna kadar arkasındayız. Gerekiyorsa bu uğurda ölmeye de hazırız.’dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MKYK Üyesi ve Adana Milletvekili Sayın Muharrem Varlı, 'adanapost editör masası'nda  özelde Adana, genelde “Milli İttifak’ Süreci, Afrin’i ve Münbiç ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Adana, diğer şehirlere göre teşvik primlerinden yeterince faydalanamadı.  Bunun için bir an evvel Enerji ihtisas bölgesi acilen faaliyete geçmesi için gayretlerimiz devam edecek.

aa55.jpg

“Adana Ceyhan Enerji İhtisas Projesi”

Enerji bütün dünyanın önem verdiği bir konu, evimizde yaktığımız tüpgaz, eletirik klima ve araçlarımızda kullandığımız benzin dahi her şey enerji. Dünyada çıkan birçok savaşlarda yer altı ve yer üstü enerjisi için yapılmaktadır. Bu gün Afganistan’ın, Irak’ işgali de, Suriye’deki yaşananlarda hep bundandır. Çevremizdeki komşu ülkelerdeki enerji potansiyelinden dolayı bizim biraz daha öne almamız.  Adana Ceyhan Enerji İhtisas projesi ile Türkiye dünyanın Roterdam’ı olacak diye başlandı. Bir an önce başlanmalı ki, Türkiye ve Adana ekonomisine çok büyük katkı sağlar. Sayın Valimiz bu konuda çok samimi bir duruş sergiliyor. Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesinin olduğu yerde Ceyhan Organize Sanayi var.  Oranın da bir arazi açmazı var. Adalet Bakanı Sadullah Ergin olduğu dönem de Yaklaşık 30.000 dönüm arazimizi Hatay’a geçti. Ancak biz mahkeme yoluyla geri kazandık. Yalnız o araziyi İçişleri Bakanlığının yazı yazmasına rağmen hala bize devretmediler. Hangi partiden olursa olsun Adana vekillerimizin bu konuda gayret göstermesi lazım.

 İkincisi de Adana işsizlik oranı çok yüksek seviyede. Geçmişte ‘Taşı toprağı Altın’ dediği, iş bulduğu, aş bulduğu Adana şimdilerde işsizlikte ilk sırada, caddelere baktığımızda işsizler ordusunun dolaştığı bir şehir haline geldi.

Eğer bu Enerji İhtisas projesi gerçekleşirse,  Adana işçi istihdamı ve yan sanayiler bakımından gelişecek ve hak ettiği yere gelecektir. Burada on binin üzerinde insanın çalışacağı belirtiliyor. Ayrıca petrole dayalı yan sanayi kurulduğu zamanda en az üç-beş bin insanda orada çalışacaktır. Bu on beş bin insan demektir ki bu önemli bir rakamdır. Adananın işsizlik oranı çok gerilere çekecektir.

“Adana, gelişme açısından 4. Sıradan 14. Sıraya yerleşti. “

Adana’nın çok gerisinde olan Mersin, K. Maraş, Hatay, G. Antep şu an milletvekillerinin gayretli çalışmalarıyla daha önlerde, Adana milletvekilleri de konuya eğilirse, Adana hak ettiği yere gelebilir.

“Adana’da açılışı yapılan 1071 proje aslında daha fazla..”

E-5 üzerindeki battı çıktı ve bazı kavşaklarda düzenlenme tamamlandı. Devlet Bahçeli Köprüsü ve A.Türkeş Bulvarındaki kesintisiz trafiği sağlamak için yapılan köprülerin tamamlanması ile Trafik belli bir oranda rahatlayacaktır. Diğer sıkıntılı olan yol ve kavşaklar içinde 1071 proje denilen aslında bu rakamdan daha fazla olan projenin önümüzdeki bir iki yıl içerisinde hayata geçirilmesi ile daha yaşanabilir bir Adana’ya kavuşulacaktır.

“Güney Adana Projesi terör ve uyuşturucu ile mücadeledir..”

Adana’da tarım alanlarının beton yığını haline getirilmesinin önüne geçmek için Çukurova’da 2000 evler ve Belediye evleri mahalleleri ve Güney Adana’nın E-5 altında kalan mahallelerinde kentsel dönüşümü ivedilikle hayata geçirilmeli. Bu vesile ile Güney Adana’da terör ve uyuşturucu tehdidi altında olan mahallerin terör örgütü ile uyuşturucu tacirlerinin etkisinden kurtulması sağlanacaktır.

“Adana’da Tarım ve Hayvancılık yeniden canlandırılmalıdır..”

İşsizlik oranının çok yüksek olduğu Adana’nın kurtuluşunun ekonomik anlamda istihdamın ve sanayinin tarıma dayanması münasebetiyle,  Adana’da Tarım ve Hayvancılık yeniden yapılandırılmalıdır. Tarımda özellikle pamuk, seçildiğim ilk günden beri çok ciddi duruyorum. Çukurova’ya pamuğu ektirmemiz lazım. Pamuk desteği yeterli değil. Destek mutlaka bir liranın üzerinde olmalı ve mazot ve gübre fiyatlarını düşürmesi lazım. Çünkü pamuğun maliyeti çok ağır, masrafı çok ağır, girdisi çok ağır eğer çiftçiye pamuk ektirip, para kazandırmak istiyorsa devletin bunu yapması lazım. Türkiye’nin 3.5 milyon ton kütlü pamuğa ihtiyacı var. Adana bunun 1.8 milyon tonunu üretebilecek durumda, Ege ve Ş. Urfayı’da koyarsak ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Böylece 2 milyar dolarlık pamuk ithal etmeyiz. Halbuki 200 milyonunu çiftçimize teşvik pirimi olarak versek, bu pamuğu üreteceğiz. Et fiyatlarının ucuzlaması ancak aracıyı kaldırmakla olur.

“AK Parti ve MHP arasındaki “Milli İttifak’ Süreci”

AK Parti ve MHP arasındaki ittifak süreci tamamen, Ülkenin bekası ile insanlarımızın geleceği yle alakalı bir süreç. Bu süreçte menfaat birlikteliği yok. Ben milletvekili seçileyim, hükümete ortak olayım, devleti yöneteyim,  buradan şu ihaleyi alayım diye bir şey yok. Bu süreç tamamen Devletin bütünlüğünü ve bekasını korumak, Milletin geleceğini korumakla alakalı bir şey başka hiçbir gayemiz beklentimiz yok. Biz MHP olarak bu şekilde bakıyoruz. Sayın genel başkanımızda bu şekilde bakıyor

“Afrin’i ve Münbiç’i temizlemeliyiz, gerekirse bu uğurda ölmeye hazırız..”

Afrin’i ve Münbiç’i temizlemediğimiz müddetçe o bölge de hâkimiyetimiz olmaz çünkü Afrin resmen YPG’nin şu an en çok önem verdiği belki de ilerde başkent ilan edeceği bir yerdir.  ABD on bin kilometreden geliyor Irak’ta El kaideyi Afganistan da mollaları kendisine tehdit görüyor da biz sınırımızda, ABD ve Siyonist güçlerin kurdurmak istediği devletçikleri ve PKK/YPG’ yi niçin tehdit görmeyelim.

Ne yapıp edip Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Afrin’i ve Münbiç’i temizlemelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmazsa hangimizin esamesi okunur.  Devletimizle gurur duyuyoruz.

Şu anda yapılan, Türk Silahlı Kuvvetleri nin yaptığı bütün operasyonlar doğrudur ve sonuna kadar arkasındayız. Gerekiyorsa bu uğurda ölmeye de hazırız.  Bu devlet bizim devletimiz. Bu devletin var olması içinde bu tedbirleri almamız lazım.” şeklinde konuştu.

'adanapost editör masası'nda “Türkiye’nin Enerji Başkenti Adana’nın 2023 Hedefi Ne Olmalıdır?” konu başlığıyla, Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli ile Editör ve Yazarlardan İbrahim Halil Sipahi, Yusuf Ziya Öter, Mahmut Eraslan, Mehmet Zeki Uyanık, Selami Kaytancı’nın sorularını MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı cevapladı. Toplantıda MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı, MHP İl Basın Danışmanı Bahir Yıldırım’da hazır bulundu.

20 Ocak 2018

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.