Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Milletin yanı ve karşısı...

Milletin yanı ve karşısı...


Türkiye'de iki siyasi pozisyon vardır: Milletin yanı ve karşısı. Bu ülkede siyaset, genelde halkın karşısına geçilerek yapılır. Sömürge ülkelerde siyaset yapmak için milletin karşısında, dünya güçlerinin elinin altında durmak gerekir.

Doksan yıllık siyasi tarihimize bakınca, kimin halkın yanında olduğunu hemen fark edersiniz... Halkın seçip Çankaya'ya çıkardığı, bağrına bastığı lider o kadar azdır ki..

Halkımız, ne Menderes'in, ne Özal'ın, ne Erbakan'ın arkasında sağlam durdu. Bu liderler güç/iktidar sahibi iken, ikbal vaat ederken coşkuyla desteklendi, alkışladı. Hepsi de, durumları bozulup tehlikeye düşerek ne zaman sıkıntılara maruz kaldılarsa, halkın çoğunluğu, hiçbirinin arkasında durmadı. Liderler de toplum desteğini yanlarında bulamadıklarından düşürüldükleri oyunun içinden çıkamadılar. Millet, yanında siyaset yapana sahip çıkmazsa, siyaseti emperyalizme uşaklığa dönüştürür.

Milletin yanına geçen, dünya sisteminin işleyişini aksatan ya da bozan siyasiler hemen cezalandırılır. Liderler, milletten güç alamadıkları zaman dünya güçlerinin eline düşerler. Millet, yanında siyaset yapan liderin arkasında sağlam duracak ki, dünyaya meydan okuyabilsinler.. Çünkü millet için yanında duran lidere sahip çıkmak, demokrasi demektir, kalkınma demektir, ülkenin bağımsızlığı demektir.

Türkiye'yi askeri vesayetten, cuntacılardan, çetecilerden kurtaran, Ergenekon davalarına sahip çıkarak arkasında duran, Kürt sorununa çözümler getiren, Türkiye'yi bölge lideri küresel bir güç haline getiren, Birleşmiş Milletlere ayar verip Avrupa Birliği'ne meydan okuyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son zamanlarda, meydanlarda, ekranlarda yalnızca bir cemaat liderini karşısına alıp boğuşması ne anlama geliyor?

Erdoğan, aslında bir cemaat lideriyle değil, dünya güçleriyle ve içerdeki işbirlikçilerle topyekün savaşıyor. Milli Mücadele demesinin nedeni de bu. Milletten kendisine ve partisine sahip çıkmasını istiyor. Karşısına geçip dünya güçleriyle işbirlikçilik yapanları, oyunlarını ve tuzaklarını millete tanıtıyor..

Bakalım millet içinden çıkardığı ve yanında siyaset yapan Erdoğan'a sahip çıkabilecek mi? Arkasında sağlam durabilecek mi? Yoksa büyük bir gafletle karşısındakilerin oyununa mı gelecek?


Mustafa Yürekli - Haber7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi