İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Mücadele Birliği Hareketi İlk Gençlerinden: Mustafa Çimen

Mustafa Çimen

Mücadele Birliği Hareketi İlk Gençlerinden

Bayrak Gazetesi çıkmaya başladığı zaman Necmettin Erişen arkadaşımızla istişare ettik. Yazı kadrosuna Anadolu'dan yazma yeteneği olanları talep ettik. Adana'dan Mustafa Çimen'i gönderdiler. İlk gördüğümde bana çocuk gibi gelmişti. Yazarlık için gerçekten çocuktu. Yirmisini yeni geçmiş bir gençti. Şanslı idiler. Mehmet Taşdiken gibi bir yeteneğin elinde yoğruluyorlardı. Çorum'dan gelen Necati gibi kısa zamanda yeteneğini gösterdi. Otağ yayınları arasında ilk kitabı yayınlandı. Mücadele Birliği firak döneminde izini kaybettim. İnternet çıkıp ta Facebook can bulunca tekrar haberleşmeye başladık. Ama uzun sürmedi. Facebook'ta vefat ettiği haberini okudum. Sonra'dan kalp sektesinden öldüğünü öğrendim. Allah Ahiret Yurdunu Cennet eylesin.

İrfan Küçükköy

***

Mehmet Taşdiken'den İktibas-Aktarma

Oğlu Reha Çimen'in kaleminden

Mustafa Çimen.

Şair-Yazar-Üst düzey yönetici ve işletmeci.

08.08.1954 tarihinde Mersin/Silifke/Ovacık köyünün Erikli koyak yaylasında kıl çadırda yörük bir ailenin 3. oğlu olarak dünyaya geldi.İlkokula başlayana dek başının üstünde Toros dağları ayaklarının altında Akdeniz,yalın ayaklarıyla ailesine tarım/hayvancılık işlerinde yardım etti.İnsanlardan evvel doğayı tanıdı,işi tanıdı. İlkokula başladığında ilk defa lastik ayakkabısına sahip oldu. Okulda yatıp kalkma derecesinde okulu sevdi. İlkokulunu Silifke Ovacık köyü ilkokulunda tamamladı. Bu kertede yaşamı için bir dönüm noktası oldu. Köyde okumak pek yaygın olmadığı için ve babası Ramazan Bey oğlunun temel eğitimi aldığını düşündüğünden okuldan almak istedi. Üst sınıflarına ders anlatmasıyla zekâsı ilkokul öğretmeni Ahmet Parlak Bey’in dikkatini çekmişti. Bir problemi çözmek için gece okulda kalması ile ilgili bir anısı var. Öğretmeninin ve yakın çevresinin baskısıyla babasının rızasını alıp evden ayrılıp Silifke merkezde onlu yaşlarda ayrı eve çıktı. Hem çalıştı hem okudu. Orta okulunu Silifke ortaokulunda tamamladı.Devlet parasız yatılı Adana Erkek Lisesi'ni kazandı(1968).Adana İktisadi ve Ticari ilimler Akademisi'ne başladı.1976 yılında kültür-sanat dergisi Pınar’ın hikâye yarışmasında dereceye gidince Pınar dergisi ve Bayrak gazetesinde çalışmak için İstanbul’a davet edildi ve Adana’dan ayrıldı. Bayrak gazetesinde sinema eleştirmeni olarak yazılar yazdı.Cemil filminin eleştirisi-analizi Gülgen film yayınlarının kitabında da yer aldı.(1977).Liseden edebiyat öğretmeni Emek hanımla evlendi. 1979’da yedek subay olarak askerliğini yaptı. İstanbul üniversitesinde yüksek lisans yaptı (1981).

Yüksek lisanstan sonra siyasi hayatından ve edebiyattan uzaklaşıp iş hayatına odaklandı Oymak-San firmasında işe başladı, fakat edebiyat onu bırakmadı.Bilanço Hesaplarından, aktif-pasif çözümlemelerden şiirler yarattı. Kendi ifadesiyle bazen peçete kağıtlarına bazen şirket çalışmalarının arasına yazdı. Bazen trende,uçakta,sokakta,arabada mırıldana mırıldana şiirlerini oluşturdu.

Gençlik yıllarından bu yana edebiyat-şiir-düşünce sevdalısı oldu. Nazım Hikmet, Attila ilhan ,Ahmet Haşim, Necip Fazıl,Cemal Süreya, Yahya Kemal gibi isimlerden etkilendi.. Yazdı ve yazdı.1986yılında Dedeman holdingde işe başladı.Mali işler müdürlüğünden,yönetim kurulu üyeliği ve icra kurulu başkanlığına kadar çeşitli görevler aldı. Emek hanımla evliliği iyi yürümedi.Uzun süre ayrı yaşadılar ..1992 yılında boşandılar . 1993 yılında kendi için ruh güzelliği timsali Anna-Anişoara(Berna) hanımla evlendi ve 1995 yılında oğlu Reha dünyaya geldi.1999 yılında trafik kazasında eşi Berna hanım hayatını kaybetti.Oğluyla baş başa özlem ve hüzün dolu yıllar geçirdi ve şiir paletine yeni renkler kattı. ‘Ya düşümde de bulamazsam seni/yine de düşlerine koşar insan/şiir düşlerdedir/çünkü şiir insan-insan şair'dedi ve ilk kitabı Şiir insan-insan şair(2003) i Günizi yayıncılık vasıtasıyla paylaştı.2004 yılında Dedeman Holding’den emekli oldu.Beyoğlu Fransız sokağında cafe restoran(Cafe Albert Mille) işletmeciliği yaptı. MVS isimli yapım şirketi kurdu,içlerinde Murat Göğebakan,Kurtuluş Yaşar, Haluk Levent, Feridun Düzağaç’ın bulunduğu Aynı Mahallenin Çocukları müzik albümünü piyasaya sürdü. Ardından Özlem Kaveller adlı şarkıcıya albüm çıkardı. Şiir seslendirdi. Umulanı getirmeyen girişimlerden sonra daha pasif işler tercih etti ve finansal danışmanlık gibi işler ile yazın hayatına devam etti.2. kitabı Aşık Olmasam Çoktan Ölmüştüm(2007).İblisin İyi Aklı(2008).İşaretler Sineması(2008) ile 4 adet şiir kitabına ulaştı. Kalemin yerini klavyeye bıraktığı dönemde yayın hayatına internet sitesi üzerinde devam etti ve 2015 yılında Kemer'de danışmanlık yaptığı otelde cumartesiyi pazara bağlayan gecede kalp krizinden vefat etti ve ardında yeterince insana ulaşamayan kitaplar ve basılmayı bekleyen şiirler romanlar bıraktı. Üretmeye paylaşmaya,paslaşmaya,sevgiye yönelik bir hayat son buldu…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.