İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Mücadele Birliği Hareketi'nde İlklerden Tarihçi Yazar Veli Şirin

Mücadele Birliği Hareketi'nde İlklerden Tarihçi Yazar Veli Şirin

veli-sirin.jpg

Veli Şirin,1952 yılında Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinin Yavaşlar köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. Eskişehir Yunusemre İlköğretmen Okulu sınavlarını kazanarak, adı geçen okula girdi. 1969 yılında Yunusemre İlköğretmen Okulu son sınıfında Yüksek Öğretmen okulu sınavlarını kazandı. Önce İzmir Yüksek Öğretmen Okulu'na kaydoldu. Bir yıl sonra da İstanbul Yüksek Öğretmen Okuluna geçti. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ne girdi.

Mücadele Birliği hareketinin Çapalılar öncülerindendir. Arkadaşlarının tensibi ile Pınar Dergisi Yazı Kadrosuna dahil oldu ve tarih ile ilgili dikkat çeken yazılar yazmaya başladı. Mezuniyetinden sonra Mücadele Birliği İstanbul Sancağı yöneticilerinin isteği üzerine resmi görev almadı ve teşkilat çalışmalarına rehberlik etti. Hayatını davasına bezl etti. Anlı şanlı okulları bitirip de dava böyle gerektiriyor diye görev almayanlara, öğrenci evlerinde sekiz on kişilik evlerde tek yemek menülü sofralarda karınlarını doyurup, hizmet verenleri hep takdir ederim. Dava onların omuzlarında yücelmiştir.

İLK TANIMAM

Ben 1972’de Yedek Subay askerliğimi bitirdikten sonra, Mehmet Çetin Ağabeyin yarı esprili bir tarzda “Mücadele Birliği’ne tayin oldunuz” demesi üzerine resmi görev alma teşebbüslerimi bıraktım. İstanbul’da Mecmua’da ve Pınar’da görev yapan bir çok arkadaşımızı, tabii ki Veli Şirin arkadaşımızı da o zaman tanıdım. İlk intibam, sakin, ağır başlı, dinlemesini seven ama konuştuğunda dinlendirebilen bir kişi olarak beynimde yer etti ve hep öyle oldu.

“ Mücadelecilik sorumluluklarını devrettikten sonra da hep İstanbul’da kaldı. Liselerde tarih öğretmenlikleri yaptı. Şimdi Psikiyatri uzmanı kızım lisede okurken annesine demiş ki, bizim tarih dersimize babam gibi konuşan bir hoca geliyor. Sordum, bana da anlattı, adını sorunca Veli Şirin dedi ve ben de onun arkadaşım olduğunu anlatmıştım. Bu senelerde Üsküdarlı olduğumuz için zaman zaman görüşürdük

Yolumuz Yalova Esenköy’de bir daha kesişti. Burada kültürlü dindarların yazlık evleri vardı. Buranın dindarlara ilk açıldığı zamandan itibaren (1985) benim de yazlığım vardı. Bazı meşhur hocaların da yazlıkları vardı. Önce her hafta bir defa evlerde toplanmaya ve dini sosyal konuları konuşmaya başladık. Bu toplantıları organize edenlerden biri de bendim. Sonra evler almaz olunca, caminin altında bir yeri çay ocağı haline getirdik. Haftada bir iki konferans sunuyorduk. Akademisyenler, siyasiler gelmeye başlayınca buranın önemi arttı, siyasi konuşmalar öne geçti . Bazı hocalar sayesinde grup sohbetler sabahlara kadar sürer oldu. Daha sonra Veli Şirin arkadaşımız da bu sohbetlerde yerini aldı. Burada vukuflu konuşmaları ile hemen dikkati çekti. Bazen konular ihtilaflar haline gelirdi. Veli Şirin arkadaşımızın sakin, ilmi, vukuflu konuşmaları ile ortalık yatışırdı.

Başta Yeniden Milli Mücadele Mecmuası, Pınar Dergisi, Bayrak Gazetesi, olmak üzere Muhtelif gazete ve dergilerde Tarih ten konulu yazılar yazdı. Daha sonraları Türk Edebiyatı, Boğaziçi, Altınoluk, Panel, Umran, Yarınlar İçin Düşünce, Türkiye Yazarlar Birliği Yıllığı, Tarih Bilinci Dergisi gibi çeşitli yayın organlarında aralıklarla yazıları yayınlandı.

ESERLERİ:

1.Asakir-i Mansure-i Muhammediyye Ordusu ve Seraskerlik / Tarih ve Tabiat Vakfı (Tatav)

2.Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi/ Marifet Yayınları

3.Tarih Yazıları/ Biyografi Net Yayıncılık

4.Ana Hatlarıyla Siyasi ve Kültürel Avrupa Tarihi/ Biyografi Net Yayıncılık

5.Tarih Atlası / Açıklamalı / Özyürek yayınları

6.Ana Hatlarıyla Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi/Uyanış Yayınevi

7."Tarihten Yaprak Yaprak" Pınar Yazıları/ Biyografi Net Yayıncılık

8.İlköğretim Eğitim Seti-2 (6-7-8) Sınıflar İçin

9.Lise Tarih-I

10.Lise Tarih-II

11.Lise Tarih-II

'2020 Ocak Tarihli "Ana Hatlarıyla …

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi