Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

On yıllık yürüyüş..

On yıllık yürüyüş..

On yıl önce, 2004'te, medya çalışanlardan bir grup genç, Usve-i Hasene'nin çevresinde toplandılar. Peygamber sevgisiyle atıyordu kalpleri. Bir büyük yolculuğa çıktıklarının farkındaydılar..

Usve-i Hasene, bir Kur'an-ı Kerim deyimidir. Allahu Teala, Hz.Peygamber'i (s.a.v.) kitabında Usve-i Hasene olarak takdim ediyor bize: "Kesin olan şu ki, sizin için, Allah'ın huzuruna çıkmayı umanlar, ahiret gününe inananlar ve Allah'ı çok çok zikredenler için, Allah'ın Rasulü Usve-i Hasene (güzel bir örnek)tir." (Ahzab Suresi, Ayet: 21.) Çünkü Hz.Peygamber'in (s.a.v.) kişliği, Kur'an-ı Kerim'in zaman ve mekan boyutunda nurani tezahürüydü.. O yaşayan Kur'an'dı.

Üsve-i Hasene, aynı zamanda Resûlullah (s.a.v.)'in insanlar için nasıl ve hangi yönlerden örnek olduğunu anlatan, Prof.Dr. Ömer Çelik, Dr. Mustafa Öztürk ve Dr. Murat Kaya'nın kaleme aldığı güzel bir kitap. Bu iki ciltlik Üsve-i Hasene kitabı, muhterem Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'nin, insandaki örnek alma ve taklit etme temayülüyle, bu eğilimin ve ihtiyacın Hz.Peygamber'in (s.a.v.) örnek şahsiyetleriyle karşılanması gereğini anlatan 37 sayfalık bir giriş yazısıyla başlıyor. Erkam Yayınları arasında çıkan bu Üsve-i Hasene kitabı, kısaca Peygamber Efendimiz'in, ibadet, ahlâk ve sosyal hayatının değişik alanlarında, bizler için örnek olacak yönleri ele alınmıştır. Kitapta, daha çok hadislerden ve hayatü's sahabeden müşahhas örnekler üzerinden kolay, anlaşılabilir bir dil kullanılmıştır.

Yazardık, gazeteciydik, farklı medya kuruluşlarının çeşitli birimlerinde çalışıyorduk ve Kur'an-ı Kerim'de en ideal örnek olarak gösterilen Hz.Peygamber'in (s.a.v.) kişiliğini öğrenmek istiyorduk. Kitap da tam olarak ihtiyacımızı karşılıyordu. Her hafta Cuma akşamları bir ofiste toplanıyor, okumaya başlıyorduk. Kendimizi gözden geçiriyorduk, o Örnek Kişilik'in yanına kişiliklerimizi koyarak; sözlerinde ve davranışlarında kendimizi tartarak, eksikliklerimizi, kusurlarımızı ve yanlışlarımızı görüyorduk.. Dahası Hz.Peygamber'in (s.a.v.) ne kadar yüce bir kişilik olduğuna tanık oluyorduk. O'nun düşüncelerini, hayatını ve mücadelesini anlamaya başlayınca da kendimizi düzeltme çabasına giriyorduk.

İş yerlerimizde fark edilmeye, çalışmamızla ilgi toplamaya başlayınca da yeni katılımlar oldu. Birkaç ay sonra, herkes için ulaşım kolay olsun diye, Üsve-i Hasene okumasını Eyüp Sultan'a taşıdık.. Eyüp Sultan Hazretlerinin kanatları altına sokulmuştuk artık; Eyüpsultan Kültür Merkezi'nde katılımlar daha da arttı, Eyüpsultan cemaati olarak anılmaya başladık. Üsve-i Hasene'nin iki cildini okuduk, ardından Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'nin Faziletler Medeniyeti kitabının iki cildini de okuduk. On yıldır Üsve-i Hasene'nin pervanesi olmaya çaba sarfediyoruz.

İşte bu Üsve-i Hasene okuyucuları, Faziletler Medeniyeti okuyucuları arasından, o güzel Eyüpsultan cemaatinden Medya Platformu yüzünü gösterdi. Medya Platformu Derneği, kitap okumayı daha etkin hale getirdi, kurumsallaştırdı, sektörde varolan asıl damarı, yerli duyarlılığı ortaya çıkardı.

İtiraf etmeliyim ki öne çıkarılıp başkan olarak seçildiğimden beri Medya Platformu Başkanlığı'na kendimi hiç layık görmedim; bunu kimi zaman dile getirdim, uygun bir arkadaşa devretmek için fırsat kollayıp durdum. Çünkü gönlümden pek çok şey geçmesine rağmen çok az şeyi gerçekleştirebiliyordum ve çevremde birbirinden güzel, temiz, inançlı ve idealist kardeşlerimiz vardı.

Bu on yıllık yürüyüşte, medyadan yüzlerce güzel yürekli insan, Allah'ın (c.c.) Kur'an-ı Kerim'de en ideal örnek olarak gösterdiği Hz.Peygamber'in (s.a.v.) kişliğine tanıklık etti, sevgimizi, coşkumuzu ve mavera duyarlılığımızı paylaştı. Bu mübarek hizmet, ilk günden bugünlere yüzlerce yiğidin fedakarlığıyla, samimi çabasıyla ve kahramanlığıyla geldi.

Medya Platformu, emr-i bil münker nehy-i ani'l maruf mekanizması haline gelen sektörde işleri düzeltme, taşları yerine koyma gayretidir. Dostlarım, güzel kardeşlerim, Allah hepinizden razı olsun; emeklerinizi mizanınıza koysun.

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi