Özal: Avrupa Çanakkale'nin rövanşının peşinde ?

Özal: Avrupa Çanakkale'nin rövanşının peşinde ?

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özal, Türkiye'de bölücülük olaylarının son zamanlarda tırmanışa geçtiğini öne sürerek Avrupalıların...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özal, Türkiye'de bölücülük olaylarının son zamanlarda tırmanışa geçtiğini öne sürerek Avrupalıların Çanakkale'nin rövanşı almak istediklerini söyledi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özal, Türkiye'de bölücülük olaylarının son zamanlarda tırmanışa geçtiğini öne sürerek, ''Bunu Avrupalıların, Kürtlere baskı yaparak Çanakkale'nin rövanşını almaya çalışmaları şeklinde değerlendiriyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Özal, Türkiye'nin gündemindeki sorunları değerlendirdiği yazılı açıklamasında, AK Parti'nin hatasıyla, sevabıyla, doğrusuyla, yanlışıyla 8 yıldır iktidarda olduğunu belirtti.

''Türkiye'nin yükünü tekrar AK Parti'nin üzerine yıkmanın doğru olmadığını'' ifade eden Özal, ''AK Parti Türkiye'ye faydalı şeyler de yapmıştır. Tabii yanlışları da olmuştur. Hiç kimse, her zaman doğruları yapamaz. Ama artık bu partide metal yorgunluğu, yıpranma, hatta uykusuzluk var, dinlenmesi lazım'' ifadelerini kullandı.

Vatandaşın merkez sağda yeni alternatif aradığını iddia eden Özal, Demokrat Parti'nin gelecek seçimlerde en önemli alternatif iktidar partisi olduğunu belirtti.

CHP'nin çok partili rejimde bugüne kadar tek başına iktidar olamadığına dikkati çeken Özal, şöyle devam etti:

''Gelecek dönemde DP'nin yeniden iktidar olacağına inanıyorum. Bugün DYP ile ANAP birleşmesinden doğan ufak tefek sıkıntılar var. Kolay değil, aynı kökten gelen siyasi kadrolar 26 yıl ayrı kalmış, zaman zaman birbirleriyle mücadele etmişler. Ama artık bu kadrolar eski çatılarının altında toplanıyor.''

Özal, Demokrat Parti'nin çok sağlam geçmişi olduğunu, ilk seçimde yüzde 25 bandının üzerinde oy potansiyeli olduğuna inandığını ifade etti.

Ahmet Özal, 1987'den beri yapılan iki referandumla ilgili değerlendirmede de bulunarak, şunları kaydetti:

''1987'de ANAP iktidardayken siyasi yasakların kalkması için yapılan referandumda oylar yüzde 50-50 şeklinde çıkmıştı. Ama hemen sonra yapılan genel seçimlerde ANAP'ın oyları yüzde 37'ye düştü. 2007'deki seçimlerde AK Parti yüzde 47 oy aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili referandumda 'evet' oyları 69 olarak gerçekleşti. AK Parti'nin referandum çıtası yüzde 69'dur. 12 Eylül referandumunda yüzde 69'un altında alacağı her oy, onlar için kayıptır.''

Yüksek Askeri Şura toplantısıyla ilgili bilgilerin kamuoyuna yansıdığını ifade eden Özal, ordunun, halkın gözünde prestij kaybetmesi ve yıpratılmasının hoş olmadığını belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türkiye'nin en önemli kurumu olduğunu vurgulayan Özal, ''3-5 kişi yanlış yaptı diye bu önemli kurumun yıpratılması, hatta hakarete varan sataşmaların yapılması çok yanlıştır. Devleti yönetenlerin buna izin vermemesi gerekirdi'' görüşünü bildirdi.

Bölücülük olaylarının son zamanlarda tırmanışa geçtiğini öne süren Özal, şunları kaydetti:

''Bunu, Avrupalıların, Kürtlere baskı yaparak Çanakkale'nin rövanşını almaya çalışmaları şeklinde değerlendiriyorum. Bana göre bölücülük ve Kürtçülük olayının içinde Avrupalılar var. Amerikalıları ise bu fotoğrafın içinde görmüyorum. Avrupalılar, bu tip işleri çok iyi bilir. Çünkü Çanakkale ve çeşitli yurt köşelerinde onlarla savaştık.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler