İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Ramazan fırsatçıları,

Ramazan fırsatçıları,

Bu gece ilk sahura kalkıldı ve bugün ramazanın ilk orucunu tutuyoruz.

Bu vesile ile ramazan?ın İslam âlemi, bölgemiz, ülkemiz ve tüm dünyaya hayırlara vesile olmasını diliyor. İslam âleminin mübarek ramazan ayını tebrik ediyorum. 

Vatandaş bu sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutmanın meşakkati içinde iken bir yandan da ramazan alış verişleri için sokaklara döküldü, çarşı Pazar bütçesine göre sahurluk ve iftariyelik alma telaşında. 

Toptancılar, esnaf ise her ramazan öncesi olduğu gibi yine günler önceden fiyatlara ince ayarını çektiler. 

Bu din iman ve vicdandan nasibini almamış fırsatçılar da şöyle bir yanlış algılama var. Ramazan ayı gelince vatandaş üç yerine iki öğün yeme ihtiyacını karşıladığından sanki daha az gıda maddesine gereksinim duyuyor. Bu açığı kapatmak için fırsat zammı yapıyorlar. 

Oysa gelir durumu ne olursa olsun vatandaşımız ramazan ayında tüm imkânlarını zorlamak sureti ile diğer zamanlardan daha çok çeşit yemek yapmaya sofralarına çaplarına göre zenginlik katmaya özen gösterirler. 

Böylelikle de Ramazanda alış verişte durgunluk değil aksine canlılık olur.

Bana kalırsa bu fırsatçıların amacı vatandaşın nefsi ve inançları üzerinden rant elde etmektir. 

Vatandaşın yılda bir ayda olsa imkânlarını zorlamak sureti ile daha iyi bir sofra hazırlamak, sevdiklerine iftar yemeği verme arzusunu fırsat bilerek haksız ve ahlaksızca kazanç sağlamak bu fırsatçıların vatandaşa zulmüdür. 

Zaten normal şartlarda geçim sıkıntısın ile mücadele eden dar gelirli vatandaş artık gelenek olan ramazan zamları ile yine isyanları oynuyor. 

Ama nafile sesini duyan, bu fırsatçılığa dur diyen bir merci yok.

Her ramazanda gelenek olan bu fırsatçılık için ne hükümetin nede yerel yönetimlerin anayasa ihlali yaparak vatandaşı korumak ve kollamakla ilgili bir çabası yok. 

Belediyeler milletten topladığı vergiler ve hazine yardımından sosyal belediyeciliğin arkasına sığınmak sureti ile iftar çadırları kurmak, ramazan paketleri dağıtmakla meşgul. Fiyat ve kalite denetimi belediyelere bağlı Zabıta müdürlüğüne ait olmasına rağmen ramazan fırsatçılarını denetlemekten bir haberler. 

Ülkeyi yönetenlerin çalışan ve emeklilerin maaşlarına çay kaşığı ile artış sağlamakta gösterdiği hünerlerini vatandaşın kazıklanması karşısında maalesef göstermiyorlar.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

Araştırmacı Yazar

28.06.2014/adanapost.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi