İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Salih Müslüm, Türkiye’ye iade edilirse? Ne olur?

PKK terör örgütünün Suriye’deki uzantısı PYD/YPG terör örgütünün elebaşı Salih Müslüm, Türkiye’nin 20 Ocak’ta Afrin’deki PKK/PYD terör örgütüne yönelik “ Zeytin Dalı” harekâtını başlatması üzerine Suriye’den kaçmış. Türkiye başına dört milyon ödül koyarak, hakkında kırmızı bültenle arama başlatılmıştı.

PKK/PYD’nin eski elebaşı Salih Müslüm’ün geçtiğimiz hafta sonu, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalanarak gözaltına alındığı duyuruldu.

AKP iktidarı hemen harekete geçti. Bir zamanlar muhatap gördüğü, Ankara’da ayağının altına kırmızı halı sererek karşıladığı, resmi görüşmeler yaptığı. Süleyman Şah Türbesinin taşınması, (“Şah Fırat” operasyonunda), destek aldığı, IŞİD’in Kobani’de terör örgütünü sıkıştırdığında, K.Irak Peşmergelerinin terör örgütüne yardım konvoyunun, adeta bir tören edasında, Türkiye sınırından geçerek, Kobani’ye ulaşmasına imkân tanıdığı. PYD/YPG’nin eski lideri Salih Müslüm’ün Türkiye’ye iadesi için, Cekya’dan resmen istekte bulunulduğu, başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından kamuoyuna açıklandı. 

Salih Müslüm, Türkiye’ye iade edilirse?

Önce, Çekya hükümeti Müslüm’ü Türkiye’ye iade eder mi? ona bakmak gerekir. Muhtemelen edecektir. Teslim etmeyecek olsalar kaçmasına göz yumar, gözaltına almaya gerek görmezlerdi. Sorgulayıp serbest bırakmaları, Türkiye ile Çekya arasında normal bir seviyede devam eden, ilişkilerin bozulmasına neden olur. Bunu dikkate alacaklardır. Zaten Müslüm canını kurtarmak için kaçmış, örgütte Müslüm’ün yerine oynayanlara gün doğmuşken, örgüt için baş sıkıntısı yok, sonuçta ağa babalarından aldıkları emirle iş yapıyorlar, başa kim geçerse maşalığa o devam edecek..

Peki, Türkiye’ye teslim edildiğinde ne olacak?

Önce sorgulanacak, sonrasında yargı süresi başlayacak, nihayetinde en fazla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılarak belki o da İmralı’da boş olan bir hücreye yerleştirilecek, sıradan bir cezaevine konulması zor bir ihtimal.

Salih Müslüm, Suriye’den kaçarak canını kurtarmış durumda, nasıl olsa yakalansa, Türkiye’de mahkûm olsa, sonuçta idam yok. Çünkü idam 1 Kasım 1998 Kopenhag’da Türkiye- AB arasında imzalanan “katılım sözleşmesi” ile bir numaralı terörist başı Abdullah Öcalan’ın asılmaması için taahhüt edildi. Bunun üzerine 17 Şubat 1999 tarihinde CIA Abdullah Öcalan’ı Kenya’da, Türk ekibine teslim etti.

İdam cezasının kaldırılması;

1 Kasım 1998 Kopenhag’da Türkiye- AB arasında “katılım sözleşmesi” imza altına alınırken, 4 Kasım 1950 tarihinde imzalanan “İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Koruma Sözleşmesi” bundan böyle esas alınacaktır diye Türkiye tarafından taahhüt edilmiştir.

03 Ağustos 2002 tarihinde idam cezası kaldırılması için yapılan oylamada, bugün iktidarda bulunan AKP’nin 53 milletvekilinden 41’ninde “Evet” oyu ile birlikte 320 milletvekili “Evet” oyu verince 4771 numaralı kanunla idam cezası kaldırılmıştır.

Öcalan İmralı’da olmasına rağmen örgütle irtibatlı;

Bugün terörist başı Öcalan yargılanarak müebbet hapis cezasına çarptırılmış,19 yıldır İmralı cezaevinde özel bir hücrede özel bir mahkûm olarak ikamet etmektedir.

Öcalan yüksek korunaklı İmralı cezaevinde cezasını çekmekte olmasına rağmen; Ailesi, avukatları ve bir dönem sözde “Çözüm Süreci” vesilesi ile PKK’nın meclisteki siyasi uzantısı HDP’li vekillerin İmralı’da terörist başı ile KCK ve Kandil arasında irtibat sağlanmakta bu vesile ile terörist başı örgütü, İmralı’dan yönetmeye devam etmektedir.

Öcalan ile Müslüm arasında muamele farkı olacak mı?

Öcalan ile Müslüm arasındaki fark; Müslüm örgütün başında iken, başta da belirttiğim gibi, AKP iktidarı ile teması olan, muhatap kabul edilen bir zattı. Taki, PKK/PYD Türkiye’ye tehdit oluşturana, tacizleri başlayana kadar. Müslüm, Türkiye’ye karşı tavır değiştirmesi(!) ile terörist başı konumuna geçti. “Zeytin dalı” harekâtı ile Suriye’den kaçması ile de aranan bir numaralı terörist oldu.

Öcalan ise; yakalanana kadar aranan eli kanlı çocuk katili terörist başı,, yakalandıktan sonra cezaevinde bir mahkum iken, terörün sonlandırılması için sözde “Çözüm Süreci” kapsamında muhatap alınan. İmralı’da hükümet adına MİT müsteşarı Hakan Fidan ve bazı bakanlar tarafından ziyaret edilen, görüşleri ve talepleri alınan. İmralı’dan müzakerelere katılan bir arabulucu vazifesi yüklendi/yükletildi.

Salih Müslüm’de Türkiye’ye iade edilir ve mahkûm edilince, ileride PKK/PYD terör örgütü ile Türkiye arasında Öcalan benzeri bir rol üslenir mi veya üslendirirler mi? bilinmez. İdam edemedikten geride kalanlara gözdağı veremedikten sonra, cezaevinde beslenmesinin, olmaz ya ilerde belki muhatap edilmesinin pek de hükmü yoktur.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

26.02.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.