İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Selanik'ten Sürgün

ermeni-zulmu.jpg

Bir Hatıra
Selanik'ten Sürgün

Selanik Konya gibi düz bir ovadadır. Trakya’nın en dindar şehridir. O devirden kalma bir fotoğrafını daha önce sunmuştum. Onlarca minare bir kare içinde görünüyordu. Hristiyanlar azınlıktıktı. Biraz da İspanyol göçmeni Yahudi vardı. Daha sonra Yahudiler ve dönmeler (Sabataistler) olaylarda çok göründüler. Selanik Müslümanları dile bile gelmedi. Ben daha önce Selanik’in minarelerini Facebook sayfamda verdiğim zaman, bazıları sadece Yahudi ve Dönmeleri hatırladılar. Yüzde seksen nüfusu Müslüman bir şehrin halkının göçe mecbur tutulmasına önem vermediler. Öyle yorumlar geldi ki verdiğime pişman oldum. Onları hemen sildim. Lütfen konuyu anlayınız.

Selanik'ten İki Göç

İstanbul Alibeyköy'de Selanik'ten sürgün ile İstanbul'a gelen bir teyzemiz anlatmıştı.
Balkan savaşlarında (1911) Hristiyan çeteler Müslümanları katliama girişmişler. Müslümanlara demişler ki "üç gün içinde Selanik'ten çıkın.

Kağnılarla yola çıkmışlar. Selanik'ten Edirne'ye belki yirmi günde gelecekler. Yolda gelirken babaları hastalanır ve ölür. Aynı gün akşama doğru annesi ölür. Yolda öksüz kalırlar. Bir erkek üç kız dört kardeşler. En büyükleri bu teyze sekiz yaşlarında. Üçü kağnıda kalır. O kağnıya amcaları çocuklarıyla geçer. Bunun yaşı büyük olduğu için bir akrabalarının kağnısına geçer. Ne var ki yolda kafile birbirinden kopar. Yolların bellerin göçmen kağnıları ile dolu olduğunu söylemişti.

Teyze hem bunları anlattı hem de çok ağladı. O kopuş ile bir daha kardeşlerini bulamamış. Hep hasretlik çekmiş. Bu birinci göç.

Selanik’ten ikinci hicret mübadele ile olmuş. Selanik tamamen Müslümanlardan arındırılmış.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.