Semavi Hoca'ya Rahmet

Semavi Hoca'ya Rahmet

Semavi Eyice ile asıl tanışmamız 1999 yılındaki Marmara depremi öncesinde oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, İstanbul’un sorunlarına çözüm amacıyla oluşturduğumuz “İstanbul Şûrası”nda o da üyelerimizden bir tanesiydi.

Büyük bir bilim adamı, sanat tarihçisi, değerli bir dost, gerçek bir İstanbul beyefendisi Semavi Eyice, bu dünya günlerini tamamlayarak aramızdan ayrıldı.


İstanbul’un hafızalarından birini kaybettik.
Daha önce yazılarıyla tanıdığımız Semavi Eyice ile asıl tanışmamız 1999 yılındaki Marmara depremi öncesinde oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, İstanbul’un sorunlarına çözüm amacıyla oluşturduğumuz “İstanbul Şûrası”nda o da üyelerimizden bir tanesiydi. Rahmetli Turgut Cansever de bir diğer üye idi. Şûra üyeleri olarak belirli aralıklarla toplantılar yapıyor, sorunları tartışıyor, yapılacak işleri planlıyorduk. Semavi Eyice ile Turgut Cansever Bostancı taraflarında birbirine yakın evlerde oturuyorlardı. Özellikle toplantı sonrasında, benim evim de Anadolu yakasında olduğu için, bu iki değerli insanı evlerine ben bırakıyordum. Dolayısıyla şûra toplantıları dışında, yoğun İstanbul trafiğinde, arabanın içinde uzun süreler sohbet imkânımız da oluyordu. Semavi ve Turgut beylerin çok daha öncelere dayanan tanışıklıkları ve zaman zaman fikir ayrılıklarına varan dostlukları vardı. Hem ortak anılarını dinliyor, hem de engin bilgi ve birikimlerinden faydalanıyordum.


Semavi Eyice ile aynı zamanda, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tanıtım organı olan “İstanbu Bülteni”nin yayın yönetmenliğini yaptığım dönemde de birlikteliğimiz oldu. Bülten’de bize İstanbul’un kaybolan tarihi yapı ve sanat değerleriyle ilgili yazılar yazıyordu. Yazıları, İSAM’daki çalışma yerinden alıyordum. Mütevazı bir insandı. Bültenin sınırlı bütçesinden yazı başına ancak 100 lira ayırabiliyordum. Bir süre sonra bunun biraz artırılmasını istedi ve ancak 50 lira daha artırarak 150 lira yaptım. Bir keresinde evine gittiğimde değerli eşiyle de tanışmış, bu kadar paranın bile onlar için ne kadar değerli olduğuna tanık olmuştum. 
Büyük bir insan daha bu dünyadan göçtü.
Allah rahmet etsin…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.