Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

'sınısız hürriyet' fikri, yeminsiz ettirir zikri....


 

İnsanın olduğu yerde, problemlerin varlığı kaçınılmazdır. Asıl büyük problem, bu problemlerin çözümü için çalışmamaktır. Hz. Peygamber (s.a), bunu ?gemideki insanlar? temsiliyle anlatır. Kur?an şöyle der; ?Öyle bir musibetten kaçının ki, geldiği zaman içinizden sadece zalimlere isabet etmez.?ayetinde toplumun umumunu ilgilendiren musibetlere işaret vardır. (Enfal, 25) Zalimlerin yaptıklarına seyirci kalınıyorsa, o toplum genel bir felaketi hak etmiş demektir.

 

İnsanlığın bugün en büyük sıkıntısı, hürriyet?

Hürriyet herkesin meşru haklara sahip olmasını ifade eder. Yani, herkes meşru hareketlerinde sonuna kadar hür olmalıdır. Fakat şu da unutulmamalıdır ki, ?insanda olan yarı hürriyettir. Diğer yarısı da başkasının hürriyetini bozmaktır.?(Bkrz. Nursi, Münzaraat, s.58)

 

Zevkine düşkün bir kısım insanlar, ?sınırsız hürriyet?  fikrini savunurlar.

 

Böyleleri, kendileri için düşündükleri sınırsız hürriyetin, başkalarına zarar verdiğini nedense kabul etmek istemezler. Mesela, bunların biri, ?ben hürüm? diyerek toplu halde yaşanan bir yerde sigarasını yakar, muhataplarının ?sigaradan zarar görmeme? hürriyetleri olduğunu ise, hiç hatırına getirmez.

 

Bediüzzaman?ın ifadesiyle,

?Sefehat  ve rezaletteki hürriyet hürriyet değildir, belki hayvanlıktır, şeytanın  istibdadıdır,  nefs-i emareye esir olmaktır.?  (Nursi, Münazarat, s.55)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.