Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Soma?nın inançlı yüreği

Soma?nın inançlı yüreği

Maden faciasında yaşamını yitiren yüzlerce madenciden bir çoğunun Dursunbeyli olduğu ortaya çıktı.. Dursunbeyli'den birkaç arkadaşı arayıp durumu sordum; bu maneviyatı yüksek, temiz ve güzel ilçemiz, büyük bir acıyla inliyor bugünlerde..

Yunus Emre yüzyıllar öncesinden Soma'nın ağıtını yakmış sanki: ?Geldi geçti ömrüm benim, şol yel esip geçmiş gibi / Hele bana şöyle gelir, şol göz açıp yummuş gibi? Faniliğimizi dile getiren bu güzel dizelerdeki acizliği, kederi ve insanın ömrünü geçiriş şeklinin önemine yaptığı vurguyu hemen fark etmiyor muyuz? Bakara Suresi'ndeki uyarının bir izdüşümü sanki: "O sabreden müminler, kendilerine bela geldiği zaman ?Biz Allah'ın kullarıyız! Hepimiz O'na döneceğiz..'  derler.?

Soma'da meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren Metin Burmalı ve Abdullah İnal isimli madencilerin cenaze namazları Dursunbey İlçe merkezinde bulunan çarşı camiinde kılındı. Cenaze namazlarında ilk olarak Metin Burmalı isimli madencinin namazı kılındı. İlçe Müftüsü Nihat Sevil tarafından kıldırılan namazda şehitler için helallik istendi.

Daha sonra ise Abdullah İnal isimli maden şehidinin cenazesine geçildi. Bu cenazeyi ise madencinin küçük kardeşi İmam Yakup İnal kıldırdı. Titrek bir sesle kıldırdığı cenaze namazında zor anlar yaşayan madencinin kardeşi olan imam, musalla taşına yatırıp son görevini yaptığı ağabeyi için helallik isterken gözyaşlarına zor hakim oldu..

Soma faciası, toplumumuzu birden bire, hazırlıksız yokladı.. Kötülük kutbunun uyumadığı bir gerçek. Maden işçileri ve aileleri, toplumun fakir, gariban kesimi olmasına rağmen, istismara izin vermeyecek kadar basiretli ve sabırlı davrandı. Medyanın kışkırtmalarına rağmen halkımızın sağduyulu davranması takdir edilmesi gereken bir özellik olsa gerek. Müslüman bir toplum olmamızın sağladığı üstünlük ve avantajlar bir kez daha açığa çıktı.

Faciadan çıkarılacak dersler ve alınacak tedbirler, hatta varsa suçluların belirlenmesi ve cezalandırılmaları konusunu elbette ıskalamıyorum bunları söylerken.

Soma'nın inançlı, sevgi dolu, aydınlık yüreği, kötülüğü yenmeyi başarıyor. Ne kadar sevinsek azdır. Geleceğe umutla bakabiliriz artık..


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi