Ahmet Taşgetiren

Ahmet Taşgetiren

Taraf'taki sancı


Yiğidi öldür hakkını yeme. Muhakkak ki Taraf, Türkiye'nin çetin demokratikleşme mücadelesinde önemli pay sahibi bir gazete.

Şimdi sancılı ve sancısı, bir gazete bünyesiyle sınırlı olmayacak ölçüde Türkiye gündemiyle bağlantılı.
Orhan Miroğlu, Alper Görmüş, Yıldıray Oğur ve Melih Altınok.

Bu isimler, Ahmet Altan'la birlikte Taraf'ın Taraf olmasında katkıları göz ardı edilemeyecek kalem sahipleri. Ama şimdi Ahmet Altan'la aynı gazetenin köşelerinde tatlı sert atışıyorlar.

Hoş Miroğlu, tatlı serti geçti ve ağır suçlamalar yönelterek ayrıldı gazeteden.

Tartışmanın özü ne?

Ahmet Altan'ın Başbakan'la ucu ağır hakaretlere varan cedelleşmesi, bu cedelleşmenin zaman içinde tırmanması ve bunu kendi sütunuyla sınırlı tutmayıp, gazetenin haber politikasına yansıtması.

Bunu en net biçimde, medya eleştirileri üzerine yetkinliğini bildiğimiz Alper Görmüş'ün son yazılarında görebiliyoruz. Görmüş'ün değerlendirmelerini şu çerçevede özetleyebiliriz:

"İçi boş bir haberden manşet üretiliyor, üstelik keskin muhalif bir manşet üretiliyor, bu da muhalefet yapmak istiyorsa bile Taraf'ın muhalefetini zayıflatıyor."

Görüldüğü gibi burada aslında, Taraf'ın muhalefetine karşı çıkmayan, ama muhalefet saplantısıyla haberi ortadan kaldıran bir gazetecilik tarzına tepki söz konusu.

"Ahmet Abi" etkisi

Evet, işin odağında muhalefet saplantısı ve onun getirdiği gazetecilik tarzı var.

Onun da odağında Ahmet Altan'ın bulunuyor olması var.

Belli ki muhalefet saplantısı mesela, Taraf'ın herhangi bir köşe yazarında olsa, ne bileyim, Alper Görmüş'te, Yıldıray Oğur'da, Markar Esayan'da olsa, çok da büyük mesele olmayacak. Hatta sadece Ahmet Altan'ın sütunuyla sınırlı kalsa, -küfürlü boyutlar dışında- belki yine mesele klinik bir vak'aya dönüşmeyecek.

Ama bir yandan gazetenin genel yayın yönetmeni iseniz ve bir yandan da Taraf gibi misyon gazetesi çıkarıyorsanız, hele "Ahmet Abi" iseniz, sizin etkiniz gazetenin birinci sayfası, manşeti nesi varsa ona biçim veriyor ve bir gün kalkıp "Kof Başbakan" diye manşet atılıyor.

AK Parti'ye muhalif ne varsa, Rusya'nın ağzıyla, Suriye'nin ağzıyla, Kılıçdaroğlu'nun ağzıyla, PKK'nın ağzıyla manşetinize çıkıyor.

Abartıyor muyum?

Benzeri şeyleri, yukarıda sözünü ettiğim Taraf yazarları söylüyor.

Taraf yazarları üstelik bunu "Ahmet Abi"ye rağmen söylüyor. "Kırar mıyım", endişesiyle ifadeleri süzerek söylüyor, Başbakan'a yönelttiği öfke türü bir öfkeye muhatap olur muyum diye belki "korkarak" söylüyor.
Belki de "Taraf yazarı" olmanın korkusuzluğuyla söylüyor, bilmiyorum.

Muhalefet niye bu noktaya geldi

Şimdi herkes, ne zaman, diye soruyor birbirine, Alper Görmüş ne zaman, Yıldıray Oğur ne zaman ve gide gide Melih Altınok ne zaman?

Ne olur?

Yollarını ayırır Taraf'la, daha doğrusu Ahmet Altan'la?

Tabii ortada, "Nasıl oldu da böyle oldu" diye bir soru var cevabı aranan...

Ahmet Altan, neden muhalefeti böyle bir noktaya getirdi?

İtiraz ettiği şeyler konusunda Altan mı doz dengesizliği içine girdi, yoksa diğer Taraf yazarları mı, duyarsızlığa ya da iktidar yandaşlığına ya da "daha yumuşak yazma" sendromuna yakalandı.

Ahmet Altan asla kendisini haksız görmüyor. Onun için her yazısında, muhalefetinin gerekçelerini alt alta sıralıyor. Uludere'den AB ile ilişkilere kadar...

AB ile ilişkiler dedim de sanırım buradaki duyarlılık dozu, biraz Mehmet Altan'ın muhalefet dilinden etkilenmiş durumda. Ki Mehmet Altan da muhalefet dozu sebebiyle, daha iktidar yanlısı gözüken Star Gazetesi'nden kopmuş bulunuyor.

Deniyor ki, Başbakan'la Altanlar arasındaki yüksek dozlu gerilimin altında, iki tarafın da "özgüven patlaması" içinde olmalarının etkisi var.

Burada bence ibre Altanlar'dan yana ağır basıyor. Hatta sanıyorum buna küçük görme, gütme ve güdülmediğine inandığında öfkelenme yönelişleri eşlik ediyor.

Ama galiba keskin sirke biraz da küpüne zarar veriyor.

 

Ahmet TAŞGETİREN

atasgetiren@bugun.com.tr

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.