1. HABERLER

  2. ÜST HABERLER

  3. TBMM'de gündem "çözüm paketi"
TBMM'de gündem "çözüm paketi"

TBMM'de gündem "çözüm paketi"

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta "Çözüm Süreci Paketi"nin görüşülmesine başlanacak.TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu bu hafta yoğun bir çalışma temposuna...

A+A-


TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta "Çözüm Süreci Paketi"nin görüşülmesine başlanacak.

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu bu hafta yoğun bir çalışma temposuna girecek.

 

1 Temmuz'da tatile giremeyen ve 25 Temmuz'a kadar çalışma kararı alan Meclis'te bu hafta ilk olarak İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen ve kamuoyunda "Çözüm Süreci Paketi" olarak bilinen 6 maddelik Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.

 

Tasarıya göre, Bakanlar Kurulu, çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili kılınıyor. Hükümet; silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alacak.

 

Verilen görevleri yerine getiren kişilerin hukuki, idari veya cezai sorumluluğu doğmayacak.  Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek.

 

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Soma'daki facianın ardından madencilere yönelik düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını içeren "İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın görüşmelerine devam edilecek.

 

Komisyondaki çalışmaların tamamlanmasının ardından Genel Kurul'a gelecek olan tasarının, "Çözüm Süreci Paketi"nin yasalaşmasından sonra ara verilmeden görüşmelerine geçilmesi planlanıyor.

 

Meclis, bu iki tasarının yasalaşmasının ardından tatile girecek.

 

 

 

- Soma komisyonu dinlemelerini sürdürecek

 

 

 

Manisa'nın Soma İlçesinde Meydana Gelen Kaza Başta Olmak Üzere Maden Kazalarının Araştırılarak Bu Sektörde Alınması Gereken İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tedbirlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu da konuyla ilgili dinlemelerini sürdürecek.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.