İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Temiz Toplum

Bir Hatıra

Temiz Toplum
Temizlik bir kültürdür. Bilgi demiyorum, kültür diyorum.
1977 yılında Kıbrıslı, İngiltere'de Doç. Dr. Hüseyin Ateşin bey merhum, İstanbul'dan geçerken, Yeniden Milli Mücadele Mecmuasına uğramıştı. Yanında Şeyh Nazım Kıbrısi hoca da vardı. Her ikisi ile de uzun sohbet etmiştim. Her ikisi de İngiltere'de ikamet ediyorlardı.
Nazım Kıbrısi, bir müddet istirahat istedi. Müdüriyette kumaş kaplı geniş sandalyaları yanyana getirdik bir saat kadar dinlendi.
 

Ben, Hüseyin Ateşin beyle sohbete devam ederken "İngiltere'de toplum hayatı nasıldır?" diye sordum. "Ekonomik olarak iyiler. Eğitim olarak iyiler." dedikten sonra beklemediğim bir cümle söyledi. "İngilizler pis millet" dedi. Sonra ekledi. "İngilizler su ile temizliği bilmezler. Tuvalette asla su kullanmazlar. Kıçlarını tuvalette kâğıt ile silerler. Hepsi o kadar. Klozetlerinde su musluğu yoktur. Sokak tuvaletlerinde lavabolar var. Tuvaletten çıkanların ancak onda biri elini yıkar. Tuvaletçinin verdiği kağıda elini silip, çöp sepetine atarlar, çıkar giderler. O elleriyle yıkamadan yemek yerler. Kolonyalı kağıt mendil ile ellerini silenler, olur. Radyolarda, televizyonlarda ha bire tuvaletten sonra ellerinizi yıkamanın önemi konusunda program yapılır. Ama çok etkili olmuyor.

Konu derinleşince şunu ekledi." Biz Müslümanlar akar su ile temizleniriz. Onlar ellerini yüzlerini yıkamak için önce lavaboyu temizlerler. Sonra su doldururlar. Lavabodaki su ile ellerini yüzlerini yıkarlar." Bunları söyledikten sonra "İngiltere'de akarsu ile temizlik kültürü yok" dedi. Bir de kendinden örnek verdi. Çamaşırlarını aynı temizlikçi dükkanına verdiğini, teslim alan adamın " Sen Müslüman mısın ?" diye sorduğunu "evet" deyince de "iç çamaşırlarının temizliğinden anladım" dediğini söyledi.
 

Sadece İngiltere’nin değil, bütün Hristiyan Avrupa’nın aynı olduğunu çok sonra anladım. Bir kaç sene önce Almanya'ya düğüne gitmiştim. Yeğenin oğlu evlenmişti. Yeğen ve akrabamız olan eşi bizi, Hobi bahçelerine götürdü. Orada genel tuvalete gittik. Damat bize burada tuvalette su bulunmaz. Pet şişelerle yanımızda su götürdük. Orada içi su dolu pet şişelerin yukarı pencere aralığına konduğunu gördüm. Demek ki isteyen kullanıyor. Damat bize Almanlardan nadiren kullanan olur, dedi.

Temizlik konusunda bizim de eksiğimiz vardır. Özellikle çevre temizliği-kirliliği. Bu konuda biz dahil İslam ülkeleri sınıfta kalırlar. Ne sınıfta kalması, bazıları sınıfa giremezler ki sınıfta kalsınlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.