Türkiye'den İran'a can simidi ?

Türkiye'den İran'a can simidi ?

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in İran'a yaptırım kararına harfiyen uyacağını, ancak ABD ve AB'nin daha sert yaptırımlarına...

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in İran'a yaptırım kararına harfiyen uyacağını, ancak ABD ve AB'nin daha sert yaptırımlarına uymak gibi bir zorunluluğu olmadığını söyledi.

LONDRA
Financial Times gazetesi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı röportajı, "Türkiye'den İran'a can simidi" başlığıyla haberleştirdi. Financial Times, Birleşmiş Milletler yaptırımlarının İran ekonomisini değil, nükleer program ile bağlantılı şirketler ve şahısları hedef aldığını ancak ABD ve AB'nin daha da ileri giderek İran ile iş yapan bankaları da hedef aldığını hatırlattı.

YAPTIRIMLAR İŞE YARIYOR

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu bakan yardımcısı Stuart Levey, İran'a yönelik yaptırımların çok etkili olduğunu söyledi. Levey BBC'ye yaptığı açıklamada, birçok yabancı şirketin İran ile iş yapmayı reddettiğini belirtti.

İRAN: GÖRÜŞMELERE İSTEKLİYİZ

İran ise, Eylül ayında Avrupa Birliği ile nükleer programı hakkında görüşmeler yapmaya istekli olduğunu açıkladı. Karar İstanbul'da Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından duyuruldu.

Kaynak için gereken yapılır

Gazete, Mehmet Şimşek'in, "Bir ticaret anlaşması için kaynak gerekiyorsa, bunun bir yolunu bulmak zorundayız" sözlerine yer verdi. Haberde ayrıca Uluslararası Enerji Ajansı'nın, bazı yabancı şirketlerin İran'a rafine petrol satmaktan çekinmesinin ardından Tüpraş'ın devreye girdiğini doğruladığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler