1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'nin bordaki büyük yükselişi
Türkiye'nin bordaki büyük yükselişi

Türkiye'nin bordaki büyük yükselişi

Türkiye Bor Kimyasalları İnavasyonu'nda en hızlı gelişen ülke...Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Erk İnger, Türkiye'nin Bor Kimyasalları...

A+A-

Türkiye Bor Kimyasalları İnavasyonu'nda en hızlı gelişen ülke...

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Erk İnger, Türkiye'nin Bor Kimyasalları İnovasyonu'nda en hızlı gelişen ülke olduğunu söyledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Bor Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından "Bor Kimyasalları ve Kullanım Alanları" konulu sempozyum düzenlendi. ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan BOREN Enstitüsü Başkanı Erk İnger, uydularda ve uzay araçlarında kullanılan yakıtta verimi artıran borun radyasyon koruması ve ısı yalıtımı açısından uzay sanayinde birçok kullanım alanları olduğunu kaydetti.

Radyoaktivitesiz temiz bir enerji olan bordan izotopunda 10 bin kişinin bir yıl boyunca kullanacağı elektrik enerjisi üretilebildiğini anlatan İnger, "Ayrıca Magnezyumdiborür'ün sıfır kayıpla elektrik iletimi özelliği sayesinde ülkemizde elektrik enerjisinin iletimi sırasında yüksek miktarda kayıp olan elektrik enerjisinin önüne geçilebilir." dedi.

BOREN Projeleri kapsamında uygulanan tarım ürünlerinde bor kullanımı sayesinde ürünlerden daha yüksek verim elde edildiğini ve ısıya karşı tepkimesinin geç olması nedeniyle yalıtım malzemelerinde kullanımının sağlandığını belirten İnger, borun getireceği katma değerin, bilginin paraya çevrilmesi sonucunda çok yüksek olacağını sözlerine ekledi. Türkiye deki bor potansiyalinin 1860'lı yıllarda fark edildiğini dikkat çeken TMMOB KMO Bor Çalışma Grubu Başkanı Funda Altun ise 1960'lara kadar bir Amerikan firmasının rezerv tespiti ve maden çıkarılmasını yürüttüğünü anlattı.

Altun, "1935 yılında Atatürk tarafından kurulan Eti Maden İşletmeleri sayesinde 1960'lardan sonra kendi rezervimizi tespit edip, bor madenini çıkararak işlemeye başladık. Bor ülkemizde en çok cam ve seramik sanayinde kullanılıyor." ifadesini kullandı.

Savunma Sanayi, yalıtım ürünleri, cam, seramik, yakıt ve enerji üretimi gibi birçok alanda kullanılan borun üniversitelerle işbirliği yapılarak daha verimli kullanımının sağlanması hedefleniyor. Dünya Bor potansiyelinin yüzde 72'sine sahip olan ülkemiz ise İnovasyon büyüme hızında Kuzey Avrupa ülkeleri ve İsviçre'den sonra Letonya, Slovenya, Romanya ve İspanya'dan sonra geliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.