Türkiye’nin ilk en büyük bayrağını Adana da üçüncü kez göndere çekiyoruz

Türkiye’nin ilk en büyük bayrağını Adana da üçüncü kez göndere çekiyoruz
Mehmet Yürekli, Kurtuluş’un 102. Yılında kalbi Adana için atan gençlerle beraber o günün ruhu canlandırılarak mehteran takımı eşliğinde İstiklal Marşı okuyarak, üçüncü kez Türkiye’nin ilk en büyük bayrağını göndere çekeceğiz.

resim-3.jpg

Adanapost.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli, Kurtuluş’un 102. Yılında kalbi Adana için atan gençlerle beraber o günün ruhu canlandırılarak mehteran takımı eşliğinde İstiklal Marşı okuyarak, üçüncü kez Türkiye’nin ilk en büyük bayrağını göndere çekeceğiz. Gençler, bayrak sevgisinin simgesi haline gelen Arif Nihat Asya’nın Bayrak ve Dua şiirini Bayrağın gölgesinde okuyacaklar, dedi.

İşgal günlerinde Adana da bayrağın yasaklanması dolayısı ile gençlerin buluşup birbirlerine verdikleri sözü Adana düşman işgalinden kurtulunca Toroslara bayrağımızı asalım ideali, işgalden kurtulduktan sonra Büyük saat kulesi ve Ulucami minaresi arasında göndere çekilmişti. Kurtuluş’un 102. Yılında Gençler ile üçüncü kez Türkiye’nin ilk en büyük bayrağı aynı yerde göndere çekileceğiz.

adanapost-com-1.jpg

Adanapost.com tarafından Adananın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılında Gençlerin ideali hatırlatılarak tekrar Türkiye’nin ilk en büyük bayrağı hazırlanıp göndere çekilerek ‘5 Ocak: Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ belgeseli hazırlanmıştı.

Yürekli, 5 Ocak Adana’nın Fransız İşgalinden Kurtuluşu’nun 102. Yılı Etkinlikleri kapsamında; milli mücadele ruhunu çok daha gür bir sesle bütün dünyaya ilan etmek için Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile Mehteran Takımı eşliğinde Ziya Paşa Parkında üçüncü kez Türkiye’nin ilk en büyük bayrağını göndere çekeceğiz, dedi.

Program: 4 Ocak saat 09.30-12.00 arası o dönemde hükümet konağı olan şimdi ise Seyhan Kaymakamlığı olarak kullanılan bina önünden hareketle kalbi Adana için atan gençler eşliğinde o günün ruhu canlandırılarak mehteran takımının katılımı ile bayrak merasimi İstiklal Marşı okunarak başlayacak.

Program da gençler, bayrak sevgisinin simgesi haline gelen Arif Nihat Asya’nın Bayrak ve Dua şiirini Bayrağın gölgesinde okuyacaklar.

Yürekli, sözlerini şöyle tamamladı;

“Milli Mücadele ruhunu, Cumhuriyeti kuran ruhu her 5 Ocak’ta çok daha gür bir sesle bütün dünyaya ilan etmek için etkinliklerimiz ile Adana ruhu ve mücadelesini kurtuluş gününün fikriyatını ve hissiyatını daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek için, Adana’nın Kurtuluşunun 102. Yılı Etkinlikleri kapsamında 5 Ocak günü hep birlikte ‘5 Ocak: Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ diyeceğiz." dedi.

5 Ocak’ta Adanapost İnternet Haber Sitesi, Adana’nın Kurtuluş programlarına gençlerle birlikte, eğitim kurumlarında ‘5 Ocak: Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ belgeselinin gösterimi ve "100 yıl önce 100 yıl sonra Adanalının Bayrak Sevdası" temalı fotoğraf sergisi düzenleniyor. Etkinlikler Ulu Camii de yapılacak Cuma Namazı öncesi şehitlerimiz için okunan hatim duası ile son bulacak.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.