1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'nin kasasında ne kadar para var?
Türkiye'nin kasasında ne kadar para var?

Türkiye'nin kasasında ne kadar para var?

Başbakan Erdoğan, dünkü Konya mitinginde ekonomik verilere de değindi.. 3 yıldır IMF'siz yollarına devam ettiklerini söyleyen Erdoğan Türkiye'nin artık...

A+A-

Başbakan Erdoğan, dünkü Konya mitinginde ekonomik verilere de değindi.. 3 yıldır IMF'siz yollarına devam ettiklerini söyleyen Erdoğan Türkiye'nin artık zengin bir ülke olduğunu söyledi..

Önceki iktidarın bankaları batırmakla kalmadığını, her 100 liranın 74 lirasının borç olduğunu, şimdi onu 45 liraya indirdiklerini anlatan Erdoğan, devletin daha önce her 100 liraya verilen 63 liralık faizin şimdi 8 liraya indirildiğini ifade etti. Aradaki farkın vatandaşların cebinden, Hazine'den çıktığına dikkati çeken Erdoğan, ''Şimdi bunlar cebimizde kaldı. Bizim başardığımız bu'' dedi.

''KASADA 75 MİLYAR DOLAR VAR''

Yüzde 30 olan enflasyonun 7,6'ya düşürüldüğüne işaret eden Erdoğan, şu anda tüm gelişmiş ekonomilerin ciddi şekilde küçüldüğünü, daraldığını ancak Türkiye'nin büyüdüğünü anlattı.

Erdoğan, Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme oranının yüzde 11,7 olduğunu anımsatarak, ''Dünyada 4. sıradayız, Avrupa'da 1. sıradayız. Bunu ben söylemiyorum. Bu işin resmi rakamlarını açıklayanlar söylüyor. Tablo bu. Şimdi çıkıyorlar, bunlar meydanlarda ileri geri atıp tutuyorlar ve doğru konuşmuyorlar, yalan söylüyorlar. İşsizlik tüm dünyada artıyor ama bizde azlıyor. Yüzde 11'e düştü. Daha da azalacak Allah'ın izniyle. Niye? Koşuyoruz, yeni yeni yatırımlar yapıyoruz, yeni iş sahaları açıyoruz, istihdam sağlıyoruz'' diye konuştu.

Erdoğan, hükümet olarak ufuk açtıklarını ve girişimcileri artırdıklarını, bu yatırımları onların yaptıklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, AB'nin en güçlü ülkelerinden biri olan İspanya'da işsizlik oranının yüzde 20'ye, dünyanın bir numarası ABD'de işsizliğin yüzde 10'a dayandığını ancak Türkiye'de işsizlik oranının yüzde 11 olduğunu söyledi.

Dünyanın, IMF'nin önünde kuyrukta olduğunu ama Türkiye'nin IMF ile artık stand-by anlaşması imzalamadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''3 yıldır IMF ile ayrı çalışıyoruz. MHP, DSP, ANAP, gittiler IMF'den 30 milyar dolar borç aldılar. 23,5 milyar dolar borçla bize devrettiler. Ödedik, ödedik, ödedik... Şu anda 6,6 milyar dolara düşürdük. Milli bankamız Merkez Bankasının kasasında ne vardı biliyor musunuz? MHP, DSP, ANAP döneminde kasada ne bıraktılar biliyor musunuz? 26,5 milyar dolar. Şimdi kasada ne var biliyor musunuz? 75 milyar dolar. Sevgili Konyalılar, yalanın olduğu, talanın olduğu, soygunun olduğu bir iktidar olsaydı, bunlar olur muydu?''

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 7,5 senede 12 bin 200 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını hatırlattı.

Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir arasında Yüksek Hızlı Tren hattı yapıldığını söyleyen Erdoğan, iktidara geldiklerinde sadece THY'nin 2 noktadan 25 ile taşımacılık yaptığını, şimdi 7 şirketin 7 noktadan 45 ile havayolu taşımacılığı yapıldığını ifade etti. Artık uçak bilet ücretleri ile lüks otobüslerin bilet ücretlerinin neredeyse aynı olduğuna işaret eden Erdoğan, ''Biz geldiğimizde uçakla seyahat eden yolcu sayısı neydi biliyor musunuz? İç hatlarda 8,5 milyon, şimdi 41 milyon. Dış hatlarda 22 milyon seyahat erden vardı, Şimdi 44 milyon. Bu bizim ülkemizin ekonomik noktada gelişmesini göstermiyor da neyi gösteriyor?'' diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.