Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Türklerin ikna Kürtlerin tatmin olacakları yer..

Türklerin ikna Kürtlerin tatmin olacakları yer..


Kanın durması, bölgedeki çatışmanın sona ermesi olumlu bir durumdur ama çatışmayı sona erdirmek nedir? Nerede, ne pahasına olacaktır bu barış? Bütün bu soruların cevapları önemlidir ...

?Aradığımız özgürlük, barış ve birlik, batı uygarlığında, kapitalizm ve sosyalizm gibi modern düzenlerde değil, yalnızca Allah'a kul ve peygambere ümmet olmamızı sağlayan İslam medeniyetindedir.? diyen Mustafa Yürekli Kürt sorununun çözümü için bulunan ?Türkler ikna, Kürtler de tatmin edecek.' formülün İslam medeniyetini inşa etmeyi zorunlu kıldığını belirtiyor..

İslam, ?Kürt Sorunu'nu çözer mi? İslam ?Barış Süreci'ni destekler mi? İslami duyarlılıklarıyla tanınan bazı isimlerin ?Akil Adamlar' listesinde yer almaları ne anlama geliyor? Kanın durması, bölgedeki çatışmanın sona ermesi olumlu bir durumdur ama çatışmayı sona erdirmek nedir? Nerede, ne pahasına olacaktır bu barış? Bütün bu soruların cevapları önemlidir.

Şunu hemen belirteyim: Gündemdeki ateşkes durumu, ülke gerçeklerini ve zamanın ruhunu kavrayamayan ?ergen ulusalcılar'ın, ?Silivri hayranları'nın, ?endişeli modernler'in, ?elitist laikler'in, Atatürkçülük maskesi ardına gizlenen ?Kemalist cuntalar'ın gerçek yüzlerini ortaya çıkardı. Bunlar açıktan terörün devam etmesinden yana tavır belirlediler. Çünkü dünya güçleri adına ülkede düzeni kuran ve devamında çıkarı olan bürokratik oligarşinin ürettiği duyarlılıklardır bunlar.

Dünya güçleri, terörü, otoriteyi sarsma, darbe ortamı hazırlama aracı olarak kullanmaktadır yeryüzünün her köşesinde. Türkiye'de terör, demokratik sistemin kontrolünde kullanılmaktadır.. Seçimle iş başına gelen hükümetler, baş edemedikleri terörle aciz duruma düşürülmektedir. Terör, siyaset alanını daraltmakta, ikide bir cunta üreten bürokratik oligarşinin elini güçlendirmektedir. Sivil asker kanatlarıyla bürokratik oligarşi, dünya güçleri ve işbirlikçi sermaye adına elli yıldır terör üzerinden iktidarları yönlendirebilmektedir.

Dolayısıyla içerden Silivri, dışarıdan Kandil milletimizin iradesine karşı aynı safta savaştılar, Türkiye'nin sömürge halinde tutulmasına, bu düzene hizmet ettiler. Dünya güçleri adına ayrılıkçı milliyetçilik yapanlar, sözde Türkler ve Kürtler adına hareket etmektedirler.. Oysa milletimiz, ne bürokratik oligarşinin arkasındadır, ne de terörü hortlatan ve bugünlere getire milliyetçilerin ardında.

Bu topraklarda İslam medeniyeti yıkılırken ve toplum modernleştirilirken etnik kökene bakılmadı. Gerçek kimliğimiz olan Müslümanlık tehlike görüldü. İslam düşmanlığının adı laiklik oldu. Yürürlükten kaldırılan İslam hukukunu savunmak hala yasak değil mi? Bu ülkenin tüm insanları Batı uygarlığı tarafından asimile edildi. Türklerin elifbası alfabeye dönüştürüldü.. Bugün Kürtler de harf devrimi yaşamakta, edebiyatları elifbadan alfabeye geçmekte.

Müslümanlar, kendi topraklarında, kendi devletlerinde medeniyetlerini yeniden inşa edemiyorlar.. İçinde yaşayacağımız düzeni ve yönetime geçecek kişileri belirleyemiyoruz. Milletimiz, ne sömürgeleştiren sistemden, ne de kuklalardan kurtulabiliyor. Gerçekten İslami düzende, kendi medeniyetimizde kardeşçe yaşasaydık, terör sorunu olmazdı veya çabuk çözülürdü.

Bu koşullarda ?Kürt sorunu' nasıl çözülür? Bulunan formül şu: ?Türkler ikna, Kürtler de tatmin edilecek.' Türkler, İslam'ın dışında hedefler uğruna yanlış bir ikna noktasında topraklarını kaybedecekler. Kürtler de İslam'ın dışında hedefler için toprak kopararak tatmin olurlarken, varolan gücü iyice zayıflatacak ve dünya güçlerine hizmet edeceklerinden gerçekte topraklarını kaybedecekler.. Vatanın elde tutulması, iki tarafın da aynı yerde ikna ve tatmin edilmesine bağlı. Bu ikna ve tatmin noktası, tarihimizde var: İslam.

İnsanımızı tek ruh, tek beden haline getirecek yer İslam'dır. İslam, bu topraklarda yaşayan insanlara ahiret hayatının dünya hayatından daha hayırlı olduğunu öğütlüyor. Allah'ı (c.c.), ahiret gününü ve Muhammed'in (s.a.v.) ümmeti, İslam milleti olduğumuzu bir tarafa bırakıp modern ideolojilerde ve sistemlerde uzlaşarak barışamayız, anlaşamayız. Aradığımız özgürlük, barış ve birlik, batı uygarlığında, kapitalizm ve sosyalizm gibi modern düzenlerde değil, yalnızca Allah'a kul ve peygambere ümmet olmamızı sağlayan İslam medeniyetindedir.

Uçurumun başındayız toplum olarak.. Aklımızı başımıza toplamaz, birlik sağlayamazsak, vatanımızı kaybedeceğiz. Bugün ülkemizde insanlar, ahireti yurdunu dünya yurdundan hayırlı görenlerle görmeyenler olarak ikiye ayrılıyor ve birbirleriyle çatışıyor..

Türklerin ikna Kürtlerin tatmin olacakları yer İslam'la tek nokta olunca, iki taraf da Allah'ın hoşnutluğunda birbirlerine erdemli bakabilecek ve gerekli fedakarlığı yapabilecek.. Türkler ve Kürtler ?Bütün bu topraklar Allah'ındır, İslam toprağıdır, imtihan alanımızdır. Birlikte Müslümanca yaşayacağız.' deme noktasına gelmek zorundalar. Bu vatanı, ahiret yurdunun tarlası görenler galip gelmeliler.

Türkiye'nin ufkundaki İslam'ı, kendi medeniyetimizi gerçek özgürlük, barış ve bağımsızlık görmedikçe barış süreci sağlanamaz..


Mustafa Yürekli - Haber 7

mustafayurekli@gmail.com 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi