Ucuza elektrik kullanmanın yolları ?

Ucuza elektrik kullanmanın yolları ?

Kimi mesaileri elektriğin yüzde 50 daha ucuz olduğu geceye kaydırıyor. Kimi 3 zamanlı tarifeye geçiyor. Kimi de taahhütte bulunarak ilave yüzde 11 oranında...

Kimi mesaileri elektriğin yüzde 50 daha ucuz olduğu geceye kaydırıyor. Kimi 3 zamanlı tarifeye geçiyor. Kimi de taahhütte bulunarak ilave yüzde 11 oranında indirim kazanıyor. İşte size ucuz elektrik kullanmanın yolları.


Enerji piyasasında artan rekabet tüketiciye yaramaya başladı. Serbest tüketici uygulamasından sonra başlayan pazarlama faaliyeti, elektriği ucuza kullanma yöntemlerini de yaygınlaştırdı.

Örneğin, elektriği ucuza kullanmak isteyen işletmeler, gece tarifesinden faydalanmak için mesailerini geceye kaydırıyor. Birçoğu da akıllı sayaç alıp 3 zamanlı tarifeye geçiyor. Elektriği gün içinde talep durumuna göre fiyatlandıran 3 zamanlı tarife yöntemi daha fazla ilgi görüyor. Keza tek zamanlı tarifede şu anda 15 kuruş olan elektriğin kWh (kilovat/saat) fiyatı, 3 zamanlı tarifede ayrı ayrı fiyatlandırılıyor. Gündüz yani saat 06:00-17:00 arasında 15 kuruş, puant döneminde yani elektrik tüketiminin maksimum olduğu 17:00-22:00 arasındaki saatlerde 26 kuruş. Gece tarifesi ise 7 kuruşla en ucuz fiyatı sunuyor. İşletmelerin ucuz elektrik kullanımının diğer bir yolu ise çift terimli tarife. 1 Ocak 2010 tarihinde başlayan uygulama, özellikle serbest tüketicileri ilgilendiriyor.

Bu tarife, tüketicilerin özel elektrik üreticileriyle yaptıkları ikili anlaşmalarda uygulanıyor. İşletmeler aylık olarak asgari çekim taahhüdünde bulunuyor. Çift terimli tarifeden elektrik enerjisi alacak müşteri, çekilen gücün en yüksek anlık değerinin belirlenmesi için demandmetreli (talep ölçer) sayaç monte ettiriyor. Bu sayaç, müşterinin kendisi tarafından alınıyor veya talebi halinde dağıtım şirketince sağlanıyor.

Çift terimli tarifeden enerji alan müşteriye gündüz, gece ve puant dönemleri için ayrı ayrı belirlenen 3 zamanlı tarife uygulanıyor.

İlgili işletme, taahhüt ettiği kapasiteyi aşmadığı takdirde tedarikçisinden özel bir indirim kazanıyor. Bu yöntemde aylık güç bedeli kWh başına 140 kuruş, güç aşım bedeli ise kWh başına 279 kuruş.

MESAİLER GECEYE KAYIYOR

En ucuz elektrik gece tarifesinden alınabiliyor. 22:00 ila 06:00 saatleri arasını saatleri kapsayan bu tarifeden faydalanabilmek için birçok şirket çalışma saatlerini geceye kaydırmaya başladı. Özellikle bu yaz aşırı sıcaklar nedeniyle gece mesaisinin daha çok uygulandığı gözlendi.

Gece mesaisi genelde enerjiyi yoğun olarak kullanan yani elektrik faturası kabarık olan demir döküm, çimento, seramik ve cam gibi sektörlerde yoğun ilgi görüyor. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler,gün içerisindeki elektrik tüketimini ayrıntılarıyla hesaplayan akıllı sayaçlara geçiyor.  Sayaç değişiminin maliyeti 300 dolar civarında. Ayrıca dağıtım şirketine başvurup 3 zamanlı tarifeye geçmeleri gerekiyor.

Tarifelere göre elektrik birim fiyatı

Tarife                                         Fiyat(kWh/kuruş)

Tek zamanlı(24 saat aynı)                15.30
Gündüz (Saat 06:00 - 17:00 )          15.20
Puant ( Saat 17:00 - 22:00 )            26.22
Gece ( Saat 22:00 - 06:00 )              7.29 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler