Ülke terör tehdidi altında

Ülke terör tehdidi altında

 Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak'ın bütünlüğünün tehlikede olduğunu belirterek, "Ülke terör tehdidi altında" dedi  BAĞDAT (AA) -...

 

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak'ın bütünlüğünün tehlikede olduğunu belirterek, "Ülke terör tehdidi altında" dedi

 

 

BAĞDAT (AA) - Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak'ın bütünlüğünün tehlikede olduğunu belirterek, "Ülke terör tehdidi altında" dedi.

 

Maliki, haftalık konuşmasında, Irak'ın içinde bulunduğu güvenlik şartları ve siyasi gelişmeler üzerinde durdu.

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün saldırılarına değinen Maliki, "Bu saldırılar bize gösteriyor ki Irak'ın bütünlüğü tehlikede. Ülke terör tehdidi altında" diye konuştu.

 

Teröristlere yönelik operasyonlarda sonuç almaya başladıklarını anlatan Maliki, "Birçok bölgeyi IŞİD'in elinden aldık. Şii dini mercilerin çabaları ve desteğiyle bunu başardık" ifadelerini kullandı.

 

Irak Parlamentosu'nun en kısa zamanda toplanacağını duyuran Maliki, yeni hükümeti kurmak için de çalışmaları hızlandıracaklarını kaydetti. Maliki, kendisini dışarıda bırakacak geçiş hükümetlerine karşı olduğunu dile getirerek, "Ulusal kurtuluş hükümetinin kurulmasına yönelik çağrılar, Irak Anayasası'na ve siyasi sürece darbedir" şeklinde konuştu.

 

- Barzani'ye sert suçlama

 

İsim vermeden Mesut Barzani'nin, "Artık Musul öncesi ve sonrası iki Irak var" şeklindeki  açıklamasını hatırlatan Maliki, Kürt yöneticileri, teröre destek vermekle suçlayarak şunları söyledi:

 

"Irak'ın bir şehrinde teröristler toplanıyor ve programlarını açıklıyor. Bazı kimseler de yanlışa düşerek Irak'ta, Musul öncesi ve sonrası diye iki dönemden bahsediyor. Bunlar, IŞİD ile işbirliği içerisindeler, IŞİD'in müttefiki oldular. Kendilerini Irak'ın bir parçası gibi görenler, şimdi ABD'nin, Irak ordusuna yardım etmemesi gerektiğini savunuyor. Irak'ın derdiyle dertlendiklerini ve kendilerini bu ülkenin ortağı gibi gördüklerine şahit olmadık. Bu ülkenin halkı değillermiş gibi hareket ediyorlar."

 

- Irak'a birlik çağrısı

 

Irak'a birlik çağrısı yapan Maliki, şöyle konuştu:

 

"Bütün Iraklı taraflar, birlik içinde olmalıdır. Herkes anayasaya bağlı kalmalıdır. Irak'ın karşı karşıya bulunduğu savaş hali, hepimizin birlikte hareket etmesini zorunlu kılıyor."

 

Maliki, yaşanan krizden kendisinin sorumlu tutulmasına ilişkin ise "Bu kriz, sadece bir kişinin veya bir tarafın sorumluluğuna havale edilemez. Bu, bir kişinin yükü değildir" görüşünü savundu.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.