Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Ümmetin kalbi


Mustafa Yürekli, çağdaş dünyada İslam'ın Müslüman hakların tek ümidi oluşunu vurgulayıp ümmetin kalbi haline gelen Müslüman aydınların tarihi rolünü tartışmaya açıyor.

ABD emperyalizminin -insanlığın bugün dünyadaki en azılı ve büyük düşmanının- İslami Hareketleri düşmanı ilan etmesi, (ABD'nin mücahit Müslümanları kovalama bahanesiyle yaptığı saldırılar, gerçekte bölgedeki kitleleri hedef alan saldırılardır) Müslüman ülkelerin halklarında İslam'a karşı kendiliğinden bir ilgi yaratmıştır. Bu ilgi, aslında bütün bir dünyada, gayri Müslim halklarda da vardır.

Kitleler, her zaman, ezenler tarafından neye şiddetle saldırılıyorsa, onu üstün tutmaya eğilimlidirler. Ancak Müslüman halkların, kısaca ümmetin ihtiyacı, emperyalizmi yenilgiye uğratacak, insanlığın her türlü baskının ve sömürünün kıskacından kurtulma mücadelesini geliştirecek tevhidi devrimci bir öğreti, kadro ve programdır.

Sağ ve sol öğretiler, milliyetçilik ve sosyalizm toplumları aldatmıştır, emperyalizmin ?sömürü değirmeni'ne su taşımaktan öteye gidemediklerinden.

Çağdaş dünya, devrimci Müslümanların çifte görevini vurgular: Anti-emperyalist mücadelenin başına geçmeli, Müslüman halklara işbirlikçi devlet güçlerini (satüko) alt etmek üzere önderlik etmeli ve devrim yapmalı; aynı zamanda- bunların ayrılmaz bir parçası olarak- başarılı olmak için kitlelere her zamankinden daha enerjik şekilde Batılı ideolojilerin özgürlük yolunda bir denge olduğunu ve emperyalizmi alt edemeyeceğini anlatmalıdırlar.

Emperyalizmi yenmek için Müslüman halklar, dünyada ve insanlık tarihindeki tek özgürleştirici öğreti ve program olan İslam'la donanmalıdırlar.

İslam; dünya halklarını, din, dil ve ırklarına bağlı olmaksızın birleştirebilecek, emperyalizme, başta ABD emperyalizmine ve Müslüman ülkelere hâkim olan işbirlikçi devlet güçlerine karşı, dünyayı sarsacak mücadelelerine omurga olabilecek tek öğretidir de.

Tevhidi mücadeleyi yürütmek, kısaca cihat, yükselen halk hareketlerini gerçek devrime yönlendirebilmenin kalbidir ve kitleler ancak gerçek devrim modellerini görünce, batılı ideolojilerin nüfuzu -bir bütün olarak- sönecektir.

Müslüman aydınlar, iki şeyi yapsalar, ümmetin kalbi olurlar ve kitleleri arkalarından sürüklerler: Yalan söylememek; hakikatin yürekli sözcüsü olmak.. Güç karşısında dik durmak, boyun eğmemek, Müslümanca tavır alarak onurunu korumak.

İslam, hakikatin ifadesi olarak bir an önce tarih sahnesine çıkmalı, emperyalizme karşı bir güvenlik alanı açmalı ve insanlığa adaletin sevimli yüzünü göstermelidir.

Mustafa Yürekli- Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.