Ünal: 'KHK'daki düzenleme 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı ile ilgili

Ünal: 'KHK'daki düzenleme 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı ile ilgili

AK Parti Sözcüsü Ünal, KHK'de yer alan 121. madde ile ilgili tartışmalara ilişkin "Bu düzenleme, 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü yani sadece o gece ve o gecenin devamı niteliğindeki 16 Temmuz sabahı ile ilgili." dedi.

ANKARA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, parti genel merkezinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Ünal, konuşmasına Hakkari'de şehit olan askerlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. 

AK Parti hükümetinin 16'ncı bütçesinin TBMM Genel Kurulu tarafından onaylandığını hatırlatan Ünal, bütçenin hayırlı olmasını diledi. 

Uyum yasaları konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Uyum yasalarına ilişkin beş komisyon oluşturduk. Yürütmenin yapılandırılmasına dönük çalışmaları yürüten bir komisyon oluşturduk. Yeni hükümet sisteminde personel sisteminin nasıl olacağına dair bir komisyon oluşturduk. Yerel yönetimler, belediyeler, özel idare, bunların seçim mevzuatına ilişkin bir komisyon oluşturduk. Mart ayına kadar özellikle yerel yönetimlere ilişkin çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Seçim mevzuatının geneline ilişkin bir komisyon oluşturuldu. Yeni hükümet sisteminde Meclis İçtüzüğü'nün nasıl olacağına dair bir komisyon oluşturuldu."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika seyahatinde olduğunu anımsatan Ünal, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Sudan'da karşılanması, Sudan Parlamentosunda Cumhurbaşkanımıza gösterilen teveccüh aslında uzunca bir süreden beri Sayın Cumhurbaşkanımızın mazlumların, insanlığın üzerinde yükseldiği değerlerin savunucusu olarak hatta insanlığı ve insani liderliği savunan bir lider olarak artık bugün küresel ölçekte liderliğinin tescillendiğinin bir göstergesi." ifadesini kullandı. 

Ünal, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İstanbul'daki olağanüstü zirvesinde alınan Kudüs kararında ve devamında BM Genel Kurulunda 128 ülkenin oyuyla ABD'nin ve İsrail'in aldığı kararın geçersiz sayılmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinin öneminin bütün coğrafya tarafından çok iyi görüldüğünü kaydetti. 

"Düzenleme sadece o gece ve o gecenin devamı niteliğinde"

Parti Sözcüsü Ünal, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 121. maddesine ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine Ünal, şunları söyledi:

"Bu düzenleme, 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü yani sadece o gece ve o gecenin devamı niteliğindeki 16 Temmuz sabahı ile ilgili. Darbe teşebbüsü ve terör eylemleriyle bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması ibaresi, 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz gününü ifade etmektedir. Burada yer alan terör eylemleri ibaresi de darbe teşebbüsünün terör eylemi olması hesabıyla yazılan bir unsurdur. Bu ifade, daha sonra gerçekleşen terör eylemlerini hiçbir şekilde kapsamamaktadır. 

O gece ve o gecenin sabahında darbe girişimine karşı göğsünü siper etmiş, darbeyi engellemek için ülkesini çıplak elleriyle tutmuş o kahraman insanların ülkelerini canları pahasına korumalarından dolayı onlara dönük herhangi bir hukuki sorumluluk doğmasın diye bu düzenleme yapılmıştır. Dolayısıyla buradan yola çıkarak bu düzenlemenin bugüne şamilmiş gibi, bugünkü diğer terör eylemleriyle ilgiliymiş gibi gösterilmek istenmesi tamamen dezenformasyondan ibarettir."

"Birileri lütfen buradan bir felaket tellallığı çıkarmasınlar"

Daha önce bu düzenlemenin ilgili emniyet ve askeri personele getirildiğini, şimdi sivil halkın da buna eklenmesi gerekliliği ortaya çıktığı için bunun yapıldığını dile getiren Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan yola çıkarak birilerinin birtakım kara propaganda yaparak hemen buradan bir iç savaş... Böyle bir durum söz konusu değil, birileri lütfen buradan bir felaket tellallığı çıkarmasınlar. Şunun da altını çizerek söylüyorum, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 16'ncı bütçesini yapmış AK Parti'nin, 16 yıldan beri iktidarda olan AK Parti'nin 16 yıldan beri bu ülke için neler yaptığı ortadadır, aldığımız kararların ne için alındığı ortadadır. Bizim bu ülkenin istikrarı, gelişmesi, büyümesi için 16 yıldan beri yaptığımız ortadadır. Dolayısıyla bu yalanları, bu tezviratı, kara propagandayı yapanların da ne yaptıkları ortadadır." 

Ünal, bir söz söylediğinde önce söze sonra da söyleyene bakılması gerektiğini vurgulayarak,"Her şey son derece açık ve net, alınan karar son derece açık ve net. Dolayısıyla buradan birilerinin başka anlamlar çıkarmasını asla ve kat'a kabul etmiyoruz." dedi.

Bir gazetecinin FETÖ üyelerinin kendilerini gizlediklerini hatırlatarak, 15 Temmuz gecesi sokağa çıkan sivillerle darbecilerin nasıl ayırt edileceğine ilişkin sorusu üzerine Ünal, bu ayrımların zaten yapıldığını ve darbecilerin o gece suçüstü yakalandığını söyledi.

"Düzenlemede açık şekilde ifade edilmiş"

KHK ile yapılan "tek tip kıyafet" düzenlemesine ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine Ünal, yapılan düzenlemenin kimleri kapsadığının açık şekilde ifade edildiğini söyledi.

İlk kez uygulanan bir durumla karşı karşıya olunmadığını, Amerika, Almanya, Çekya, İngiltere'de de uygulandığını ifade eden Ünal, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra özellikle bir terör örgütü olarak FETÖ mensuplarına dönük halkın açık bir talebi, isteği, rahatsızlığı doğrultusunda bu konu defalarca her platformda gündeme gelmiş, Adalet Bakanlığımız dünya örneklerini inceleyerek meseleyi hukuki bir zemine kavuşturmuştur." diye konuştu.

Ünal, İngiltere'de tutuklunun devlete ve güvenliğe tehlike arz etmesi ve yetkili bakan tarafından bu durumun tespit edilmesi halinde tek tip kıyafetin uygulanabildiğini söyledi.

Türkiye'de tek tip kıyafet uygulamasının çerçevesine ilişkin Ünal, "Darbeye teşebbüs suçları, anayasayı ihlal, cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, yasama organına karşı suç, hükümete karşı suç tutuklu ve hükümlü olanlar badem kurusu renginde ve yine gri renkte iki farklı kıyafet uygulaması gerçekleştiriliyor. Burada hangi tutuklulara dönük bunun uygulanacağı, düzenlemede açık şekilde ifade edilmiş." dedi.

"Seçim ittifakı teknik bir konudur"

Erken seçim olacağı yönündeki tartışmalara ilişkin bir soru üzerine Ünal, "Biz seçimi tarihinde yapacağız. AK Parti'nin temel özelliklerinden bir tanesi erken seçime her zaman karşı olması, istikrarı sürdürmek, seçim ekonomilerinden uzak durmak ve seçimi kendi tarihinde yapmak. Dolayısıyla biz, 2019 Mart ayında yerel seçimleri, kasım ayında da genel seçimleri yapacağız. Burada herhangi bir erken seçim söz konusu değil." ifadesini kullandı.

Seçim ittifakının seçim mevzuatının konuşulduğu komisyonda ele alınacağını vurgulayan Ünal, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yerli ve milli unsurların kendi doğal ittifaklarını oluşturduğunu kaydetti.

Ünal, MHP ile doğal bir ittifakın bulunduğunu belirterek, "Seçim ittifakı teknik bir konudur. İlgili partilerin ilgili kurullarında konuşulur, müzakere edilir, değerlendirilir, daha sonra da karşılıklı partilerin müzakereleri yapılır. Şu anda teknik olarak değerlendirilecek ve konuşulacak bir konu." dedi.

"Şehit çocuğunun Cumhurbaşkanımızın elini öpmek için anlık bir hareketiydi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şırnak'taki konuşmasının ardından bir vatandaşın sahneye atlayıp boynuna sarılması olayında bir güvenlik zafiyetinin olup olmadığının sorulması üzerine Ünal, o vatandaşın bir şehit çocuğu olduğunu ve güvenlik zaafının bulunmadığını söyledi.

Ünal, salona alınanların güvenlik kontrolünden geçirilerek içeri alındığını, kendisinin de o gençle konuştuğunu ve yaptığı hareketin doğru olmadığını söylediğini anlatan Ünal, "Cumhurbaşkanımızı gördüğünde sevincinden, coşkusundan böyle bir davranışta bulunduğunu, elini öpmek istediğini, kendisine yaklaştığında ne yapacağını şaşırdığını söyledi. Dolayısıyla orada bir güvenlik zaafı söz konusu değil, salonda bulunan bir şehit çocuğunun Cumhurbaşkanımızın elini öpmek için anlık bir hareketiydi." dedi.

Muhabir: Aynur Ekiz-Enes Kaplan

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler