1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yunanistan'ı adam etmeye çalışıyorlar!
Yunanistan'ı adam etmeye çalışıyorlar!

Yunanistan'ı adam etmeye çalışıyorlar!

Yunanistan'da geçen hafta krizden çıkış programına dair incelemelerde bulunan AB Komisyonu ile Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkililerinin Yunan muhataplarına...

A+A-

Yunanistan'da geçen hafta krizden çıkış programına dair incelemelerde bulunan AB Komisyonu ile Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkililerinin Yunan muhataplarına tehditler savurduğu ortaya çıktı.

To Vima gazetesinin manşetten verdiği tutanak diyaloglarına göre AB Komisyon heyeti, Yunan yetkililere "Biz ne diyorsak siz onu yapacaksınız" şeklinde sözler sarf ediyor. Atina'nın Euro bölgesine dahil olmak için ekonominin gidişatına ilişkin istatistiklerde oynadığının anlaşılması üzerine AB, bu defa işi daha sıkı tutuyor. Yunanistan'ın başkenti Atina'da Ekonomik İstikrar ve Kalkınma Programı için incelemelerde bulunan AB yetkililerin, Yunan bakanlık bürokratlarına çıkıştıkları basına yansıdı. To Vima gazetesinde yer alan görüşme tutanakları, AB heyeti ile Yunan yetkililer arasında yaşananlara ışık tutuyor.

Tutanaklara göre, Yunanistan'ın 2007-2013 yıllarında alacağı 4. ekonomik destek paketi kapsamında İdari Reformlar için ayrılan 700 milyon Euro'luk kaynağın savurganlıkla harcandığı tespitinde bulunan AB Komisyonu Temsilcisi Aurelio Cecilio, bu nedenle projenin iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu ifade ediyor. Aurelio Cecili;, İçişleri, Maliye ve Adalet bakanlığından 5 sekreter ve diğer kurumlardan bürokratların katıldığı toplantıda, "Ülkenizin ne durumda bulunduğundan haberiniz yok." cümlesini defalarca tekrarlıyor. "Şimdi bana paralarımın nereye gittiğini söylemenizi istiyorum!" sözlerini sinirle söylediği tutanaklara yansıyan Cecilio, ilgili programın yolsuzluğa kurban gittiği imasında bulunuyor. Cecilio, İdari Reformlar'ın 30 Mart'a kadar bitirilmemesi durumunda AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'dan Papandreu'ya mektup yazmasını isteyeceği uyarısında bulunuyor.

AB müfettişleri, İçişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, Yunan yetkililere AB'den karşılıksız kullandıkları yardımları nerede harcadıklarını da soruyor. AB heyeti, tatmin edici cevap verilememesi üzerine ise bundan sonra para vermemekle tehdit ediyor.

Aurelio Cecilio'nun masaya vurarak konuşması üzerine Yunan yetkililer, 'düşmanca tutum' nedeniyle görüşmenin bu şekilde devam edemeyeceğini ve. AB Komisyonu Temsilcisi ise "Size nazik konuşmamı istiyorsunuz. Güzel. Söyleyin, güvenilirlik problemi çıkarıyor musunuz? Çıkarmıyor musunuz? " şeklinde karşılık veriyor.

Yunan yetkililerin bu projenin ilerlemesi için taze kaynak bulunmadığına ilişkin savunmaları üzerine de AB yetkilisi, "Taze para probleminden bahsediyorsunuz. Bana aldığınız ön ödemeleri ne yaptığınızı ve nerede kullandığınızı yazılı olarak bildirin." şeklinde karşılık veriyor. "Yunanistan'da AB programlarına dayalı yapılan işlerin hızla bitirilmesini de isteyen" AB müfettişleri, "Aksi takdirde, yapacağınız işler için size ödeme yapılmama tehlikesi ile karşı karşıya kalacaksınız." ifadelerini kullanıyor.

To Vima, AB heyetinin Atina temasları sırasında yaşanan olayların, Yunanistan'ın Brüksel tarafından yönetildiğini açıkça gösterdiğini savundu. Haberde, AB heyetinin temaslarıyla Brüksel'in Atina'ya nasıl baktığının gözler önüne serildiğini de belirtildi. Gazete, AB yetkililerinin bakanlık sekreterlerine verdikleri emirleri acilen yerine getirmelerini aksi takdirde "AB Komisyonu başkanına şikâyet ederek, Papandreu'ya mektup yazmasını söyleyecekleri" uyarısında bulunduklarını da aktardı

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.