Yüz binler bu tasarıyı bekliyor!

Yüz binler bu tasarıyı bekliyor!

Kamuda çalışanlar yüzbinlerce kişi, bu tasarıyı bekliyor.Sadettin ORHAN yazdı?Yüz binler bu tasarıyı bekliyor!Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesi,...

Kamuda çalışanlar yüzbinlerce kişi, bu tasarıyı bekliyor.

Sadettin ORHAN yazdı?

Yüz binler bu tasarıyı bekliyor!

Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesi, kamu personeli olarak çalıştırılacakların statülerini belirliyor. Söz konusu maddenin (A) fıkrasına göre istihdam edilenler öteden beri bildiğimiz klasik memurları ifade ediyor. (B) fıkrasına göre çalıştırılanlar ise 'sürekli sözleşmeli' olarak tanımlayabileceğimiz bir statüdeler. Kamuoyunda 4/B'li olarak ifade edilen bu kesim, pek çok bakımdan kadrolu memurlarla eşit olmakla birlikte aylıksız izin, atama-nakil ve yıllık 30 günden fazla istirahat gibi konularda dezavantajlı durumdalar.

4/B'li personel istihdamında 70 bin öğretmen ile rekor Milli Eğitim Bakanlığı'nda. Bunu takiben Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kurumlar geliyor. 2010 itibarıyla toplam 4/B'li personel sayısının 200 bini aştığı tahmin ediliyor. 4/B'lileri en fazla gündeme getiren sorun, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki eş durumundan tayin ve nakil işleri. 4/B'li öğretmenler, atama ve nakil konularında kadrolu arkadaşlarına göre oldukça zor şartlara tabiler. Bu da aynı işi yapan ve aynı kariyeri paylaşan meslektaşlar arasında önemli bir adaletsizliği netice veriyor.

4/B'lilerle ilgili en fazla sorun Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yaşandığından, Bakanlık bu sorunun aşılabilmesi için Maliye Bakanlığı'na bir tasarı gönderdi. Maliye uygun görüş verirse konu Bakanlar Kurulu'na gelecek ve olur verilirse Meclis'e sevk edilecek.

Aile dramları yaşanıyor

Kadro bekleyen 4/B'li çalışanlardan gelen mailler bu köşeye sığmaz. Aslında örnek olarak bir tanesini yayınlamak isterdim. Fakat tek bir örnek vereyim; M.D. isimli bir bayan öğretmen,

 

 

Ankara'da görev yapmakta olan eşinin yanına tayin istiyor ve 4/B'li olduğu için gelemiyor. Yaklaşık bir buçuk yıl süren çabanın ardından bir sonuç alamayınca çareyi -çocuk sahibi olmadan- ayrılmakta buluyorlar. Daha bunun gibi pek çok aile dramı aktarılmış. Tamamının doğruluk derecesi nedir bilemiyorum. Ancak anlatılan mağduriyetlerin onda biri bile doğruysa, MEB'in öncülüğünde hazırlanan bu tasarının bir an önce kamuda çalışan bütün 4/B'lileri kapsayacak şekilde yasalaşması gerekiyor.

Bağ-Kur'luya çeyiz yardımı var mı?

Soru: Saadettin Bey merhabalar. Ben Bağ-Kur'lu bir bayanım ve evleniyorum. Çeyiz/Evlenme yardımı alabilir miyim? Başvuru için bilgilendirirseniz sevinirim. Serap Bektaş

Cevap: Değerli okurum, evlenme yardımı Bağ-Kur (4/b) kapsamında sigortalı iken evlenen bayanlara değil, ölen Bağ-Kur'lu babasından yetim aylığı/geliri alırken evlenen kız çocuklarına yapılmaktadır. Dolayısıyla Bağ-Kur sigortalısıyken evlenmeniz durumunda, size herhangi bir ödeme yapılmaz.

Sosyal güvenliğe yeni kitap

Sosyal güvenlik alanındaki bilgi eksikliğinin giderilmesine dönük kitap ve benzeri çalışmalara büyük ihtiyaç var. İşte bu ihtiyacı gidermeye dönük olarak, değerli meslektaşlarım SGK Başmüfettişi Mustafa Keskin (İzmir SGK İl Müdürü) ve Müfettiş Naci Şahin (İzmir SGK İl Müd. Yrd.)'in ortak çalışması yayımlandı. Sosyal Güvenlik Mevzuatı Açısından İşveren Yükümlülükleri ve Uygulama Esasları adıyla okurlara sunulan kitap, işverenlerin sosyal güvenlik mevzuatından doğan bütün yükümlülüklerini açık ve anlaşılır bir dille ele alıyor. Mali müşavirler, muhasebeciler, insan kaynakları birimlerinin uzman ve yöneticileri ve diğer ilgililer için başucu kaynağı olabilecek kitabı 20 TL gibi çok uygun bir fiyata alabileceksiniz. Kitaba ulaşmak için 0 232 421 36 66 ve 0 505 317 38 10 nolu telefonlardan Remzi Zengin ile irtibata geçmeniz yeterli.

  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.