1. HABERLER

  2. ADANA GÜNDEM

  3. 4 Şubat Dünya Kanser Günü  
4 Şubat Dünya Kanser Günü  

4 Şubat Dünya Kanser Günü  

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır.

A+A-

Bunun yanısıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Ülkemizde her bir yıl içinde yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir. Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir. Bir yıl içinde yaklaşık 17.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmuştur. Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür. Gençlerde ise (15-24 yaş grubu) erkeklerde testis kanseri, kadınlarda ise tiroit kanseri ilk sıralarda yer almaktadır.

 “Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

 

Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır;

       

      Kanser %90 çevresel,%10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmakta çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır.

      Bireyler sağlıklı kiloyu muhafaza ederek ve fiziksel aktiviteyi gündelik yaşamlarının bir parçası haline getirerek birçok kanser riskini azaltabilirler. Aşırı kilolu veya şişman (obez) olmak barsak, göğüs, rahim, yumurtalık, pankreas, özofagus, böbrek, karaciğer, ileri prostat ve safra kesesi kanseri olmak üzere on kanser riskini arttırır.

      Alkol aynı zamanda birkaç kanser riski ile de güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Alkol tüketiminin azaltılması ağız, farenks, gırtlak, yemek borusu, barsak, karaciğer ve göğüs kanseri riskini azaltır. Güneş ve solaryum gibi diğer kaynaklardan gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruziyetinin azaltılması da birçok deri kanseri riskini azaltmak için önemlidir.

    

     Erken Teşhis Hayat Kurtarır;

   

     Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle, kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmalıdır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup İlimiz genelinde 2 adet KETEM mevcuttur. İlimiz genelinde her üç kanser (Rahim Ağzı, Meme ve Kolon Kanseri) taraması da Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ücretsiz olarak yapılmaktadır. İlimizde, sağlığın korunması ve kanserle mücadele edilebilmesi için, Toplum Sağlığı Merkezleri, KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri tarafından halkımıza gerekli danışmanlık hizmeti verilerek tarama programlarına yönlendirme yapılmaktadır.

Kanser Tarama Programları;

Meme Kanseri Taraması; 40-69 yaş grubundaki kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi (KETEM ve Mobil Kanser Tarama Tırı)

Rahim ağzı kanseri taraması; 30-65 yaş grubundaki kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA smear testi (KETEM ve Aile Sağlığı Merkezi)

Kalın bağırsak kanseri taraması; 50-70 yaş grubundaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (KETEM ve Aile Sağlığı Merkezi)

 

İletişim;

Seyhan KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) 

Adres: Baraj yolu Hastaneler Kavşağı Hacı Ömer Sabancı Cad. Devlet Hastanesi bahçesi

Tel: 0322 227 10 10                                                                                       Seyhan/Adana                 

Yüreğir  KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) 

Adres: Akıncılar Mah. Kozan Cad. No:195/A (Akıncılar ASM yanı)          Yüreğir/Adana

Tel: 0 322 371 21 63                                                                                                   

Mobil Kanser Tarama Tırı ile ilgili iletişim :                                                                                                                                         Kanser Şube Müdürlüğü / 0 322 400 03 03 Dahili: 3472

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.