Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

ABD’ye ağır gelen İslam Birliği

ABD’ye ağır gelen İslam Birliği

ABD’ye ağır gelen İslam Birliği

Trump'ın açıklamasını Ulu Kanal'a değerlendiren Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, "ABD’ye ağır gelen İslam Birliği’nin gerçekleşiyor olması." dedi.

Türkiye ABD ilişkileri gerildikçe gerildi. "PKK ve FETÖ'ye destek vermek" ve "casusluk" suçlamasıyla toplam 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD'li Papaz Brunson'un ev hapsine alınması üzerine açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "Brunson'ı uzun zamandır gözaltında tuttukları için Türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız" dedi.

Trump'ın açıklamasını Ulu Kanal'a değerlendiren Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, ABD'nin PKK'ya açıkça silah verdiğini, FETÖ'yü desteklediğini hatırlatarak Türkiye de arayışa girdi. Türkiye’nin, İran ve Irak’la ittifak yaptığını, buna Azerbayacan, Pakistan ve Afganistan’ın da katıldığını anlatarak Asya’da Rusya ve Çin, Avrupa’da da İngiltere, Almanya ve Fransa'nın bu ittifaka destek verdiğini söyledi. "Bu bir cepheleşme" diyen Yürekli, Trump'ın tehdidinin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yürekli, "Türkiye Rahip Brunson’u serbest bıraksa da ABD’yi sakinleştiremez. Türkiye, Brunson'u devletin başına da koysa bu ittifak nedeniyle cepheleşme süreci değişmeyecek! ABD’ye ağır gelen İslam Birliği’nin gerçekleşiyor olması." dedi.

Cevap İncirlik'i Ve ABD Üstlerini Kapatmak

ABD Senato Dış ilişkiler Komisyonu Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul etti. “Bu tavra karşı Türkiye nasıl cevap vermeli" sorusu üzerine Yürekli,

"Türkiye bu tehditler karşılığında hızlı bir biçimde İncirilik Üssü'nü ABD'ye kapatmak zorunda. Otuza yakın üst var sınırlarımız içinde; bu üslerle ilgili de aynı tedbirler alınmalı. Amerikan tehdidine en etkili cevaplardan biri de Suriye'de verilmeli. Ankara derhal Şam ile el sıkışmalıdır, işbirliğine gitmelidir. ABD Suriye’den kovulmalıdır." dedi.

 

Tüm Partilere Çağrı

gelen tepkilerin yetersiz olduğunu belirten Yürekli, ABD tehdidine karşı bütün sevil toplum kuruluşlarına ve partilere ortak tavır alma çağrısında bulundu: "Ankara bu tehditlerin altında kesinlikle ezilmemeli!" dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi