1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adalet Bakanı Bozdağ: Kaçanlar, kaçtıklarıyla kalacaklarını düşünmesinler
Adalet Bakanı Bozdağ: Kaçanlar, kaçtıklarıyla kalacaklarını düşünmesinler

Adalet Bakanı Bozdağ: Kaçanlar, kaçtıklarıyla kalacaklarını düşünmesinler

Adalet Bakanı Bozdağ, darbe girişiminde bulunanlardan hesap sorulacağını belirterek, "Kaçanlar, kaçtıklarıyla kalacaklarını düşünmesinler. Millete yaptıklarının cezasını mutlaka görecekler." dedi.

A+A-

YOZGAT

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ta Büyük Sinema Salonu'nda AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısında, Türkiye'nin 2016'yı çok büyük zorluklarla geçirdiğini söyledi.

Geçen yıl 15 Temmuz darbe teşebbüsünün, Türk demokrasisi, siyasal hayatı ve tarihi bakımından çok önemli dönüm noktası olduğunu ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Belki dünyada böylesi bir vahşeti yaşayan ülke sayısı çok azdır ama böylesi büyük bir vahşet karşısında milli iradesine, hukukuna, devletine, seçilmişlerine, anayasasına ölümüne sahip çıkan ve destan yazan millet varlığı yoktur. Ne zaman düdük çalan olsa başka ülkelere bakın, düdük çalanlar hep kazanmış. Türkiye'nin geçmişine baktığınız zaman 15 Temmuz'a kadar çalınan düdükler hep başarılı olmuş. Ama 15 Temmuz'da Türkiye'nin hem siyaseti, hem yönetimi, hem meclisi, hem medyası, hem sivil toplum örgütü farklı durmuş hem de halkımız farklı durmuş. Ölümüne, hep beraber demokrasi demiş, hukuk demiş, milli irade demiş ve darbecilere Türkiye'yi değil, dünyayı dar etmiştir, dar. Şimdi kaçıyorlar, Amerika'ya kaçıyorlar, Almanya'ya kaçıyorlar, başka yerlere kaçıyorlar. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, hangi deliğe saklanırlarsa saklansınlar onları bulmak, milletin yargısının önüne çıkarmak ve milletin yargısına hesap vermesini sağlamak bizim boynumuzun borcudur. Kaçan darbeciler mutlaka hesap verecekler. Kaçanlar, kaçtıklarıyla kalacaklarını düşünmesinler. Millete yaptıklarının, bu devlete yaptıklarının, şehit ettiklerinin, gazi yaptıklarının, akıttıkları kanların, bu millete ve devlete yaptıkları ihanetin cezasını mutlaka görecekler. Ondan kimsenin endişesi olmamalıdır."

Cumhurbaşkanlığı sistemi

Bozdağ, cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği seçiminin ayrı ayrı yapıldığını dile getiren Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hükümet nereden çıkıyor, meclisin içinden çıkıyor. İşte millete güvenmeyen bu anayasa, milletin doğrudan hükümet seçmesine izin vermiyor. Milleti doğrudan hükümet seçmeye ehil görmüyor. Şimdi, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yapılan en önemli değişiklerden birisi, hükümeti doğrudan seçme yetkisinin asıla, aziz milletimize verilmesidir. Referandumda, halk oylamasında milletimiz esasında, 'hükümeti doğrudan ben seçmek istiyor muyum, istemiyor muyum' diye bir muhakeme yapıp ona göre karar verecektir. 'Hükümeti doğrudan ben seçmek istemiyorum, ben buna ehil değilim' diyenler 'hayır' diyecektir. 'Hayır kardeşim, ben asılım asıl, milletvekilini ben seçiyorum, benim seçtiklerim hükümeti seçiyor, ben vekilleri aradan çıkarıyorum, hükümeti doğrudan bundan sonra ben seçeceğim' diyenler, 'evet' diyecektir. Millete güvenenler 'evet', milletten korkanlar 'hayır' diyecektir. Korku pompalıyorlar. Ne değişiyor?"

"Milletle kavgalı birinin gelme şansı yok"

"Cumhurbaşkanlığı sisteminde ister sağın gösterdiği aday, ister solun gösterdiği aday Türkiye'nin cumhurbaşkanı olsun, Türkiye kazanır, Türk milleti kazanır." diyen Bozdağ, "Çünkü kazanan Türkiye'nin, Türk milletinin değerlerine, kazanımlarına, farklılıklarına, inançlarına, kabullerine, dertlerine saygı duyar, saygısızlığa da izin vermez. Onun için hiç kimsede şöyle bir endişe olmasın, 'Ya yarın başkası gelirse'. Millete rağmen bir başkasının gelme şansı yok. Milletle kavgalı olan birinin gelme şansı yok. Farklılıklara saygısı olmayan birinin gelme şansı yok. Çünkü iktidarı millet verecektir. Onun için millete hakaret edenler buna karşı çıkıyor." şeklinde konuştu.

"CHP ile HDP aynı safta"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "hayırcıların" aynı safta olduğunu belirterek, "Hayırcıların safına bakın, PKK’nın elebaşları Kandil'den açıklama yapıyor. ‘MHP ile AK Parti anlaştı, bizi bitirecek, aman bu sistem gelmesin’ diye herkesi seferber eriyorlar. Pensilvanya’daki bedduacı Fetullahçı Terör Örgütünün elebaşı, bütün kadrosuyla onlar da ‘hayır’ çıksın diyorlar. DHKP-C dahil ne kadar Türkiye’ye ve Türk milletine ihanet eden terör örgütleri varsa 'hayır' için işbirliği yapıyorlar. Şimdi CHP de ayın safta, HDP de aynı safta, hedef birliği yapmışlar. Düşünebiliyor musunuz, o hedefi gerçekleştirmek için de eylem birliği yapmışlar. Hedefleri ne, Türkiye’nin hükümet sistemini değiştirmesine engel olmak." dedi.

Muhabir: Ömer Ertuğrul

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.