1. HABERLER

  2. ADANA GÜNDEM

  3. Adana Cumhuriyet Savcılığı ve ÇÜ arasında protokol
Adana Cumhuriyet Savcılığı ve ÇÜ arasında protokol

Adana Cumhuriyet Savcılığı ve ÇÜ arasında protokol

- Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) arasında suçun önlenmesi, mağdurun desteklenmesi ve hükümlülerin toplumla bütünleşmesi amacıyla "Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın?"  protokolü imzalandı.

A+A-

ADANA (AA)

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, üniversitede düzenlenen törende, "Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın?" protokolüne imzaları attı.

Başsavcı Yeldan, törende yaptığı konuşmada, hazırlanan proje ile adalet ve yüksek öğretim sistemine ve toplumsal faydaya dönük işbirliğinin amaçlandığını söyledi.

cu-1-012.jpg

Protokolün Adana için çok önemli olduğunu kaydeden Yeldan,  "Protokol ile Adanamıza, mağdurlara, suça sürüklenen çocuklara adli süreçte hem destek verip, hem onlara rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini kalıcı hale getireceğiz. Örnek bir uygulamayı hep beraber hayata geçireceğiz” dedi.

Rektör Kibar ise iyi bir çalışma sinerjisinin yakalandığını belirterek, "Arkadaşlarımız çok istekli. Bu bakımdan karşılıklı bir çalışmayla inşallah kamuya yararlı bir proje yürütülecek” ifadelerini kullandı.

 - Mağdur ve aile danışma birimi kurulacak

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı ve Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü’nce yürütülecek ‘Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın?’ isimli proje 9 başlıktan oluşacak.

Adli konulara yönelik yapılacak bilimsel araştırmalara destek verilmesi amaçlanan proje kapsamında, Adana Adliyesi bünyesinde yıllık yaklaşık 3 bin kişinin yararlanması öngörülen "Çocuk Danışma ve Rehberlik Merkezi", "Aile Danışma ve Rehberlik Merkezi" ile "Bağımlıkla Mücadele Danışma ve Rehberlik Merkezi" kurulacak.

Çukurova Üniversitesi bünyesinde ise eğitimli ceza infaz koruma memurları yetiştirmeye yönelik "Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri" önlisans ve 'Bağımlılık ve Adli Bilimler" lisans programları oluşturulacak.

- 50 kişiye yaşam koçluğu

Ayrıca uzman adli personel ile bağımlılık ve adli bilimler yüksek lisans öğrencileri tarafından gerekli hukuki eğitim, kültürel ve psiko-sosyal desteğin ve yönlendirmelerin yapıldığı, suç ile mücadele ve mağdur destek konularında her türlü faaliyetin yürütüldüğü birimler oluşturulacak.

Üniversite tarafından yaşam koçluğu eğitimi verilmiş gönüllülerce, aralarında suç mağduru ve suça sürüklenen çocuklar ile aile içi şiddet mağduru kadın ve suç mağdurlarının da bulunduğu 50 kişiye yaşam koçluğu yapılarak psiko-sosyal ve mesleki eğitim desteği sağlanacak.

Öte yandan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirleyeceği 5 lisede 200’er öğrenci grubuna adalet, suç, mağdur ve bağımlılık konularında hakim ve cumhuriyet savcılarınca seminer verilecek,

Uluslararası ve ulusal düzeyde aile içi şiddet, bağımlılık ve suça sürüklenen çocuklar konularında 2 kongre düzenlenerek toplumsal duyarlılık oluşturulması sağlanacak. 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.